Keletas pastabų apie valgymą

Keletas pastabų apie valgymą

Žmogui geriausia maitintis savo krašto maistu ir labai nesižavėti egzotiškų regionų įpročiais. Iš toli atkeliaujantys produktai nebėra švieži, jie daugiau apdoroti. Be to, yra pasvarstymų, esą organizmas geriau pasisavina savame krašte užaugintus produktus. Aišku, galima išbandyti kitų šalių virtuvę, bet nereikėtų į ją įsitraukti. Tarkime, karštųjų kraštų gyventojai valgo labai aštriai, nes aštrus maistas ir dezinfekuoja. O mūsų švelniam skrandžiui tai gali būti pražūtinga. Tad nėra reikalo menkinti ar atsisakyti savojo maisto.

Turėtume valgyti sezoninį maistą, nes tuomet jame daugiausia naudingų medžiagų. Kol nebuvo šaldytuvo, tam tikri maisto produktai būdavo valgomi sezonais. Maistas turėtų būti ką tik pagamintas, šviežias. Šildytas ar šaldytas netenka vertės. Gendantis maistas išskiria žalingų medžiagų, kurios gali sutrikdyti tam tikras organizmo funkcijas.

Vartokite kokybišką maistą, neužkimškite skrandžio pigiais, bet gausiais produktais. Verčiau mažiau, bet tikra. Geriau mažas gabaliukas mėsos nei dešra.

Valgydami neužsiimkite pašaline veikla (nežiūrėkite televizoriaus, nevairuokite). Tuo metu galvokite apie maistą, mėgaukitės juo. Pamatykite jo spalvas, pajuskite skonį, tekstūrą, nes tai yra maisto energijos išraiška. Valgyti reikia lėtai, neskubant rūpestingai sukramtyti kiekvieną kąsnį, nes virškinimas prasideda burnoje. Ilgai kramtomas maistas susivilgo seilėmis, o jos padeda greičiau suvirškinti, neapsunkina skrandžio. Kuo greičiau valgote, tuo daugiau spėjate suvalgyti iki tol, kol organizmas duoda sotumo signalą. Organizmas pasisavina tik tam tikrą kiekį maisto medžiagų, todėl persivalgymas apsunkina organizmą, nes energija panaudojama maistui virškinti, o ne kitoms funkcijoms.

Jei esate blogos nuotaikos arba pavargę, pirmiau pailsėkite ir tik paskui sėskite prie stalo.

Valgykite mažomis porcijomis – maždaug kumščio dydžio. Tik praėjus 20 minučių po valgio galėsite pasakyti, ar dar esate alkani.

Košes virkite ne su pienu, o su vandeniu. Jas paskaninkite ne sviestu, o aliejumi.

Stenkitės valgyti tuo pačiu metu. Paskutinį kartą ne vėliau kaip likus 3–4 valandoms iki miego.

Tarp valgymų nevalgykite saldumynų. Jie turi daug kalorijų ir riebalų, tačiau sotumo jausmą suteikia tik trumpam. Saldumynus pakeiskite šviežiais ar džiovintais vaisiais.

Negaminkite maisto aliuminiuose induose. Aliuminis – labai aktyvus metalas, nesunkiai tirpstantis rūgščiame maiste. Rūgščioje terpėje iš jo į maisto produktus skiriasi nemažai aliuminio.