preloader

Prašome palaukti

ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10
ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10
ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10

ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10

Vaistinis preparatas
Veikliosios medžiagos: Acetilsalicilo rūgštis+Askorbo rūgštis
Veikliosios medžiagos stiprumas: 400mg/240mg
Prekės kodas: 014888
Prekės ženklas: ASPIRIN
Simptominiam galvos, dantų, gerklės, menstruacinio, raumenų ir sąnarių, nugaros skausmui malšinti bei sąnarių uždegimo sukeltam nestipriam skausmui slopinti ir karščiavimui mažinti.
4,24 €

Kaina elektroninėje parduotuvėje gali skirtis nuo prekių kainų vaistinėse.

Realios prekės išvaizda gali skirtis nuo esančios nuotraukoje.

Pristatymas: Daugiau apie galimus pristatymo būdus

Dažnai perkama kartu

Panašios prekės

Vaistinis preparatas

Simptominiam galvos, dantų, gerklės, menstruacinio, raumenų ir sąnarių, nugaros skausmui malšinti bei sąnarių uždegimo sukeltam nestipriam skausmui slopinti ir karščiavimui mažinti.


Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti šį vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.

Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas.

- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu norite sužinoti daugiau arba pasitarti, kreipkitės į vaistininką.
- Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.
- Jeigu per 3¬¬–5 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją.

Apie ką rašoma šiame lapelyje?

1. Kas yra Aspirin-C ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Aspirin-C 
3. Kaip vartoti Aspirin-C 
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Aspirin-C
6. Pakuotės turinys ir kita informacija

Acetilsalicilo rūgštis priklauso rūgštinių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo bei karščiavimo grupei. Poveikio būdas yra fermento ciklooksigenazės, susijusios su prostaglandinų sinteze, nuslopinimas visam laikui. Šio vaisto vartojama simptominiam galvos, dantų, gerklės, menstruacinio, raumenų ir sąnarių, nugaros skausmui malšinti bei sąnarių uždegimo sukeltam nestipriam skausmui slopinti ir karščiavimui mažinti.

Jeigu per 3-5 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją.

Aspirin-C vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliosioms medžiagoms arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa;
- jeigu sergate hemoragine diateze (liga, pasireiškianti dažnomis kraujosruvomis, kraujavimu iš nosies ir dantenų, ilgai trunkančiu kraujavimu iš paviršinių žaizdų);
- jeigu sergate sunkiu inkstų nepakankamumu;
- jeigu sergate sunkiu kepenų nepakankamumu;
- jeigu sergate sunkiu širdies nepakankamumu;
- jeigu anksčiau sirgote astma, kurią sukėlė salicilatų vartojimas arba panašaus poveikio vaistai, ypač nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo;
- jeigu vartojate 15 mg arba didesnę metotreksato savaitės dozę;
- jeigu esate paskutiniuose trijuose nėštumo mėnesiuose.
- jeigu sergate arba anksčiau sirgote inkstų akmenlige;
- jeigu sergate hiperoksalurija (oksalatų, ypač kalcio oksalato, padaugėjimas šlapime);
- jeigu sergate hemochromatoze (geležies pertekliaus sukelta liga).

Įspėjimai ir atsargumo priemonės 

Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Aspirin-C.
Aspirin-C galima vartoti toliau išvardytais atvejais tik atidžiai apsvarsčius pavojaus ir naudos santykį.
Šio vaisto atsargiai reikia vartoti toliau išvardytais atvejais:
- jei anksčiau sirgote skrandžio ir žarnų opa, įskaitant lėtinę ar pasikartojančią opinę ligą, arba buvo kraujavimas iš virškinimo trakto;
- kartu su antikoaguliantais;
- jei sutrikusi inkstų funkcija arba kraujotaka (pvz., jei sergate inkstų kraujagyslių liga, jei yra stazinis širdies nepakankamumas, kraujo tūrio sumažėjimas, sunki chirurginė operacija, kraujo užkrėtimas (sepsis) arba sunkūs sutrikimai dėl kraujavimo), nes acetilsalicilo rūgštis gali dar labiau padidinti inkstų sutrikimo ir ūminio inkstų nepakankamumo riziką;
- jei sutrikusi kepenų funkcija;
- jei padidėjęs jautrumas vaistams nuo uždegimo arba reumato, kitokiems alergenams; 
- Aspirin-C gali pakeisti laboratorinių tyrimų rezultatus. Jeigu Jums planuojama atlikti tyrimų, apie tai pasakykite gydytojui.

Virusinėmis infekcijomis (su arba be karščiavimo) sergantiems vaikams ir paaugliams vaistų, kuriuose yra acetilsalicilo rūgšties, galima vartoti tik pasitarus su gydytoju. Esant tam tikroms virusinėms ligoms, ypač A tipo gripui, B tipo gripui ir vėjaraupiams, gali pasireikšti reta, bet galinti pavojų gyvybei kelti liga Rėjaus (Reye) sindromas, reikalaujanti skubių medicininių priemonių. Ši rizika gali padidėti vartojant acetilsalicilo rūgšties, tačiau priežastinis ryšys nebuvo įrodytas. Jeigu sergant tokiomis ligomis atsiranda nuolatinis vėmimas, tai gali būti Reye sindromo požymis.

Pacientams, kuriems yra gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės (G6PD) stoka, acetilsalicilo rūgštis gali sukelti hemolizę arba hemolizinę anemiją (mažakraujystę). Hemolizės riziką gali didinti, pvz., didelė vaisto dozė, karščiavimas arba ūminės infekcijos.

Acetilsalicilo rūgštis gali sukelti bronchų spazmą ir astmos priepuolį bei kitokią padidėjusio jautrumo reakciją. Rizikos veiksniai yra prieš pradedant gydymą buvusi astma, šienligė, nosies polipai, lėtinė kvėpavimo takų liga. Ji gali prasidėti ir tiems žmonėms, kuriems prasideda alerginė reakcija (odos reakcija, niežulys, dilgėlinė), pavartojus ir kitokių medžiagų.

Kadangi acetilsalicilo rūgštis slopina trombocitų agregaciją, chirurginės operacijos metu ar po jos, įskaitant nedidelę operaciją, pvz., danties traukimą, gali didėti kraujavimo pavojus.

Maža acetilsalicilo rūgšties dozė slopina šlapimo rūgšties išsiskyrimą, todėl žmonėms, kurie jau yra linkę į mažą šlapimo rūgšties išsiskyrimą, gali prasidėti podagros priepuolis.

Kiti vaistai ir Aspirin-C
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui:
- metotreksato, vartojamo mažesnėmis kaip 15 mg per savaitę dozėmis; 
- kitų kraujo krešėjimą veikiančių vaistų;
- kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo; 
- kai kurių vaistų nuo depresijos, vadinamų selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais;
- digoksino (vaisto, kuriuo gydomos širdies ligos);
- vaistų nuo cukrinio diabeto, pvz., insulino, sulfonilurėjos vaistų;
- diuretikų (vaistų, kurie skatina šlapimo susidarymą inkstuose, mažina skysčių ir kai kurių druskų kiekį organizme); 
- geriamų ar leidžiamų gliukokortikoidų (hormoninių vaistų nuo uždegimo ir alergijos), išskyrus hidrokortizoną, kai jis vartojamas kaip pakeičiamajam gydymui Adisono ligos atveju; 
- kai kurių vaistų padidėjusio kraujospūdžio (enalaprilio, fosinoprilio ir kitų AKF inhibitoriais vadinamų vaistų);   
- valproinės rūgšties (vaisto nuo epilepsijos priepuolių);
- šlapimo rūgšties išsiskyrimą skatinančių vaistų, pvz., benzbromarono, probenecido;
- deferoksamino (vaisto geležies kaupimuisi organizme gydyti).

Aspirin-C vartojimas su maistu ir gėrimais
Alkoholis
Dėl adityvaus alkoholio ir acetilsalicilo rūgšties poveikio daugėja virškinimo trakto pažeidimų ir ilgėja kraujavimo laikas.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Nėštumas
Pirmus 6 nėštumo mėnesius acetilsalicilo rūgšties vartoti galima tik būtiniausiu atveju. Jeigu acetilsalicilo rūgšties turinčių vaistų reikia vartoti moterims, kurios bando pastoti arba kurioms yra pirmųjų 6 nėštumo mėnesių laikotarpis, rekomenduojama gerti kiek galima mažesnę dozę ir kuo trumpiau. 

Paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpiu vartojami visi prostaglandinų sintezės inhibitoriai vaisiui gali sukelti toliau išvardytą poveikį: 
- toksinį poveikį širdžiai ir plaučiams (priešlaikinį arterinio latako užsivėrimą ir plaučių hipertenziją (kraujospūdžio plaučių arterijose padidėjimą)); 
- inkstų funkcijos sutrikimą, galinti progresuoti iki inkstų nepakankamumo, pasireiškiančio kartu su oligohidramnionu (mažu vaisiaus vandenų kiekiu).

Vartojami nėštumo pabaigoje motinai ir vaikui jie gali sukelti: 
- kraujavimo laiko pailgėjimą, t. y. antiagregacinį (trombocitų sukibimą mažinantį) poveikį, kuris gali pasireikšti net nuo labai mažos dozės; 
- gimdos susitraukimų slopinimą, dėl kurio vėluoja ir ilgėja gimdymas. 

Vadinasi, paskutiniaisiais trimis nėštumo mėnesiais acetilsalicilo rūgšties vartoti draudžiama.

Žindymas
Į motinos pieną salicilatų ir jų metabolitų, bei vitamino C prasiskverbia nedaug. Kadangi vaisto vartojant tik retkarčiais iki šiol kūdikiui šalutinis poveikis nepasireiškė, nutraukti kūdikio maitinimo krūtimi paprastai nebūtina. Vis dėlto šio vaisto vartojant reguliariai arba dideles dozes kūdikio žindymą būtina nutraukti anksti.

Vaisingumas
Remiantis ribotais paskelbtais duomenimis, tyrimai su žmonėmis neparodė aiškaus acetilsalicilo rūgšties žalingo poveikio vaisingumui ir nėra įtikinamų įrodymų iš tyrimų su gyvūnais.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Aspirin-C gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai. 

Aspirin-C sudėtyje yra natrio
Kiekvienoje šio vaisto šnypščiojoje tabletėje yra 467 mg natrio (valgomosios druskos sudedamosios dalies). Tai atitinka 23 % didžiausios rekomenduojamos natrio paros normos suaugusiesiems. 

Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Suaugusiesiems
Po 1–2 šnypščiąsias tabletes pagal poreikį, bet ne dažniau kaip kas 4 valandas. Didžiausia dienos dozė yra 10 šnypščiųjų tablečių. Ją viršyti draudžiama.

Vartojimas vaikams ir paaugliams
Vaikams vartoti nerekomenduojama. 

Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties reikia atsargiai vartoti pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi. Negalima vartoti pacientams, kuriems yra sunkus kepenų nepakankamumas. 

Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties reikia atsargiai vartoti pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi. Negalima vartoti pacientams, kuriems yra sunkus inkstų nepakankamumas. 

Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems):
Senyviems pacientams acetilsalicilo rūgštį reikia vartoti atsargiai dėl galimų gretutinių ligų ar mažo kūno svorio. Reikia vartoti mažiausią veiksmingą dozę.

Vartojimo metodas
Vartoti per burną. Prieš vartojimą šnypščiąsias tabletes reikia ištirpinti stiklinėje vandens. 

Pavartojus per didelę Aspirin-C dozę
Atsitiktinai perdozavus vaisto, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus konsultantą – toksikologą. Apsinuodijimas gali būti pavojingas pagyvenusiems žmonėms ir, visų pirma, mažiems vaikams (viršijus gydomąją dozę ar atsitiktinai dažnai vaistu apsinuodijus). Tokie pacientai gali net mirti. 

Simptomai
Vidutinio sunkumo apsinuodijimas
Perdozavus vaisto, atsiranda spengimas ausyse, klausos susilpnėjimas, galvos skausmas ir sukimasis, suglumimas. Dozavimą sumažinus, simptomai sumažėja.  
Bendrieji vitaminu C perdozavimo simptomai gali būti virškinimo trakto sutrikimo simptomai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas ir vėmimas.

Sunkus apsinuodijimas
Jei apsinuodijimas sunkus, atsiranda karščiavimas, hiperventiliacija, ketozė, kvėpavimo alkalozė, metabolinė acidozė, koma, širdies ir kraujagyslių šokas, kvėpavimo nepakankamumas, sunki hipoglikemija.

Skubi pagalba
Pacientą reikia nedelsiant gabenti į ligoninę, plauti skrandį, duoti gerti aktyvuotos anglies.

Pamiršus pavartoti Aspirin-C
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.

Nustojus vartoti Aspirin-C
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Šalutinis Aspirin-C poveikis gali pasireikšti toliau nurodytu dažniu.

Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 žmonių):
- viršutinio ir apatinio virškinimo trakto sutrikimai, pavyzdžiui, dispepsijos požymiai ir simptomai, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, virškinimo trakto ir pilvo skausmas.

Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1000 žmonių):
- virškinimo trakto uždegimas; 
- virškinimo trakto opa, dėl kurios gali, nors ir retai, prasidėti kraujavimas iš virškinimo trakto;
- opos prakiurimas bei atitinkami laboratoriniai ir klinikiniai požymiai ir simptomai;
- padidėjusio jautrumo reakcijos su atitinkamais laboratoriniais ir klinikiniais požymiais ir simptomais, įskaitant acetilsalicilo rūgšties sukeltą kvėpavimo takų ligą, lengvas ar vidutinio sunkumo reakcijas, kurios gali pažeisti odą, kvėpavimo sistemą, virškinimo traktą bei širdies ir kraujagyslių sistemą, įskaitant išbėrimą, dilgėlinę, edemą, niežulį, rinitą (slogą), nosies užgulimą, širdies ir kvėpavimo sutrikimus ir labai retus sunkių reakcijų atvejus, įskaitant anafilaksinį šoką.

Labai retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10000 žmonių):
- trumpalaikis kepenų funkcijos sutrikimas, pasireiškiantis kepenų transaminazių padaugėjimu.

Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis): 
- striktūrų formavimasis žarnyne (angl. Intestinal Diaphragm Disease), kurio dažnis nežinomas (ypač ilgalaikiame gydyme).
- sunkus kraujavimas, pavyzdžiui, iš virškinimo trakto ar į smegenis (ypač pacientams, kurie serga nesureguliuota hipertenzija ir (arba) kartu vartoja kraujo krešėjimą slopinančių vaistinių preparatų), kuris pavieniais atvejais kėlė pavojų gyvybei. Dėl kraujavimo gali pasireikšti pohemoraginė (geležies stokos) anemija (pavyzdžiui, dėl slapto nedidelio kraujavimo) su atitinkamais laboratoriniais ir klinikiniais požymiais ir simptomais, pavyzdžiui, astenija (bendru silpnumu), blyškumu, kraujotakos pablogėjimu;
- acetilsalicilo rūgštis slopina trombocitų funkciją, tai gali būti susiję su kraujavimo rizikos padidėjimu. Pasireiškė kraujavimas, pavyzdžiui, procedūrinis kraujavimas, hematomos (kraujo išsiliejimas), kraujavimas iš nosies, kraujavimas iš lytinių organų, kraujavimas iš dantenų.
- hemolizė ir hemolizinė anemija, nustatyta pacientams, kuriems yra fermento gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės (G6PD) stoka;
- inkstų funkcijos sutrikimas ir ūminį inkstų pažeidimas;
- galvos svaigimas ir spengimas ausyse, kurie gali rodyti perdozavimą.

Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu [email protected], taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.

Ant dėžutės po „EXP“ ir dvisluoksnės juostelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

Aspirin-C išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tabletės yra baltos, išgaubtos, su užrašu “BAYER”. 

Pakuotėje yra 10 šnypščiųjų tablečių. 
Vaistas tiekiamas dvisluoksnėmis juostelėmis, kurių kiekvienoje yra 2 šnypščiosios tabletės.

Registruotojas ir gamintojas

UAB „Bayer“ 
Sporto 18
LT-09238 Vilnius 
Lietuva

Bayer Bitterfeld GmbH
Ortsteil Greppin 
Salegaster Chaussee 1
06803 Bitterfeld-Wolfen 
Vokietija    

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į registruotoją.

UAB BAYER
Sporto 18,
LT-09238, Vilnius, 
Lietuva
Tel. (+370-5) 233 68 68
El. paštas: [email protected]

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2021-04-07.

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/.

ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10
ASPIRIN-C, 400 mg/240 mg, Šnypščiosios tabletės, N10
4,24 €
Prekių forma: Šnypščiosios tabletės
Paskirtis: Skausmui malšinti
Amžius: Nuo 18 metų
Amžiaus grupė: Suaugusiems

Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Suaugusiesiems
Po 1–2 šnypščiąsias tabletes pagal poreikį, bet ne dažniau kaip kas 4 valandas. Didžiausia dienos dozė yra 10 šnypščiųjų tablečių. Ją viršyti draudžiama.

Vartojimas vaikams ir paaugliams
Vaikams vartoti nerekomenduojama. 

Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties reikia atsargiai vartoti pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi. Negalima vartoti pacientams, kuriems yra sunkus kepenų nepakankamumas. 

Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties reikia atsargiai vartoti pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi. Negalima vartoti pacientams, kuriems yra sunkus inkstų nepakankamumas. 

Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems):
Senyviems pacientams acetilsalicilo rūgštį reikia vartoti atsargiai dėl galimų gretutinių ligų ar mažo kūno svorio. Reikia vartoti mažiausią veiksmingą dozę.

Vartojimo metodas
Vartoti per burną. Prieš vartojimą šnypščiąsias tabletes reikia ištirpinti stiklinėje vandens. 

Aspirin-C sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra acetilsalicilo rūgštis ir askorbo rūgštis. Vienoje tabletėje yra 400 mg acetilsalicilo rūgšties ir 240 mg askorbo rūgšties.
- Pagalbinės medžiagos yra natrio citratas, natrio vandenilio karbonatas, citrinų rūgštis, natrio karbonatas.

Vaistinių preparatų paieška VVKT svetainėje

Pranešimo apie nepageidaujamą reakciją forma

Svarbi informacija įsigyjantiems vaistinius preparatus

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

Jums taip pat gali patikti

Horizontali peržiūra negalima.
Prašome paversti savo įrenginį vertikaliai.