3 netikėtos pilvo pūtimo priežastys

3 netikėtos pilvo pūtimo priežastys

Pilvo pūtimas (meteorizmas) – atskiras virškinimo sutrikimas arba tam tikros ligos simptomas, kuris gali priversti jaustis ne tik nemaloniai, bet ir nepatogiai. Dėl žarnyno dujų pertekliaus tempia pilvą, padidėja jo apimtis, atsiranda raugėjimas ir gausesnis dujų pasišalinimas, o kai kuriais atvejais kamuoja stiprus pilvo skausmas ir netgi gali varginti sunkumas kvėpuoti. Šiame straipsnyje pateikiame 3 netikėtas pilvo pūtimo priežastis – galbūt kažkuri iš jų tinka ir Jums, tik niekada apie tai nesusimąstėte? 

Dideli nuryto oro kiekiai

Į virškinimo traktą natūraliai patenka kažkiek oro – to išvengti neįmanoma. Tačiau kai kurie asmenys oro su maistu nuryja kur kas daugiau. Oro nurijimas (aerofagija) gali būti nemalonių pilvo pūtimo simptomų kaltininkas, mat, kiekvieno žmogaus virškinimo traktas skirtingai reaguoja į dujas, patekusias į vidų. Manoma, kad skausmingus spazmus, dieglius ir pilvo gurgėjimą aerofagija dažniau sukelia nervingesniems, jautresniems, daugiau nerimo patiriantiems žmonėms.

Dalis nuryto oro pašalinama raugėjant, o kita dalis nukeliauja žemyn ir turi praeiti virškinamąjį traktą. Dauguma ore esančios deguonies sunaudojama žarnyne gyvenančios mikrofloros, o didesnioji ore esančio azoto dalis turi praeiti žarnyną ir būti pašalinta. Būtent toks oro keliavimas žarnynu gali sukelti jo raižymą, pilvo apimties padidėjimą, nevalingą dujų pasišalinimą ir panašiai.

Nuryjamo oro kiekį galima sumažinti šiek tiek save kontroliuojant – valgant reikėtų susitelkti į patį procesą, mėgautis maistu, gerai jį sukramtyti, neužsiimti pašalinėmis veiklomis, nekalbėti, nesijuokti arba daryti tai labai saikingai. Ypač daug oro nuryjama, kai valgoma vairuojant, žiūrint televizorių, skaitant laikraščius – reikėtų atsisakyti tokių įpročių, nes nevalingas valgymas ne tik padidina virškinimo sutrikimų tikimybę, bet prisideda ir prie dažno persivalgymo, kuris didina gastroezofaginio refliukso ligos, nutukimo ir kitų negalavimų riziką. Pavalgius geriau pasivaikščioti, o ne gulėti – taip daugiau nuryto oro pasišalina per burną ir mažiau jo nukeliauja į žarnyną. Taip pat patariama vengti kramtomosios gumos, rūkymo, gėrimų šiaudelių naudojimo. Naudinga išmokti atsipalaiduoti, taisyklingai kvėpuoti.

Stenkitės mėgautis maistu ir valgyti atsakingai – taip jausite daugiau malonumo ir „padėsite“ virškinimo sistemai.

Pieno produktuose esanti laktozė

Kai kurie asmenys netoleruoja laktozės, tačiau apie tai net nenutuokia. Apie laktozės netoleravimą gali informuoti kai kurie simptomai, ypač jei jie atsiranda po šviežių pieno produktų vartojimo, pavyzdžiui, pilvo pūtimas ir skausmas, diegliai ir gurgėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, nuovargis ir kiti. Jei šie simptomai išnyksta arba susilpnėja nevartojant ar reikšmingai sumažinant pieno produktų kiekį, labai tikėtina, kad asmeniui būdingas laktozės netoleravimas.

Jei įtariate, kad netoleruojate laktozės, galite apie tai pakalbėti su gydytoju. Jis paskirs reikiamus tyrimus, duos naudingų patarimų. Galite rinktis pieno produktus su sumažintu laktozės kiekiu arba visai be jos, o kai kuriais atvejais skiriami fermentų preparatai. Kadangi pieno produktai yra gana maistingas ir naudingas maistas, jo atsisakyti visais atvejais nebūtina, tačiau kartais nelieka kitos išeities.

Pieno produktų kiekį galite tiesiog sumažinti – tai padarius, galbūt grįš gera savijauta ir lengvumo pojūtis – visiškai jų atsisakyti neskubėkite, jei tam nėra priežasties.

Pernelyg riebus maistas

Žarnyne virškinant riebų maistą išsiskiria daug anglies dioksido, kurį reikia pašalinti. Kuo daugiau riebaus maisto suvalgoma, tuo daugiau anglies dioksido susidaro, vadinasi, tuo intensyvesnis pilvo pūtimas gali kamuoti.

Jeigu pastebite, kad pilvo pūtimas vargina po gausios riebaus maisto porcijos, stenkitės valgyti po mažiau, bet dažniau, ir rinkitės liesesnę mėsą, mažesnio riebumo pieno produktus ir panašiai. Gyvulinės kilmės riebalus stenkitės pakeisti augalinės kilmės riebalais – naudingi augaliniai aliejai, riešutai, sėklos. Stebėkite, kad riebalų paros maisto racione nebūtų per daug – iš jų gaunamos kalorijos neturėtų viršyti ketvirtadalio – trečdalio su maistu gaunamos energijos.

Dažniau rinkitės nesočiąsias riebalų rūgštis, mažiau vartokite sočiųjų riebalų – už tai padėkos ne tik pilvas, bet ir visas organizmas.

Pilvo pūtimo gydymas

 

Espumisanyra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Išlaisvintos dujos lengvai pašalinamos.Espumisanvartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), juntamas pilvo pūtimas ir pilnumas, simptominiam gydymui. Prieš vartojant vaistą, būtina perskaityti pakuotės lapelį. Jeigu Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtinai kreipkitės į gydytoją.