Menopauzė: kas tai yra ir ką turėtų žinoti moteris

Menopauzė: kas tai yra ir ką turėtų žinoti moteris

Rašo Elyna Sedleniecė [ELĪNA SEDLENIECE], ginekologijos srities gydytoja rezidentė.

Menopauzė yra hormoninis procesas, kuriam būdingas kiaušidžių veiklos išsekimas. Kiaušidėse nustoja gamintis estrogenai ir progesteronas, todėl nebevyksta ovuliacija, dėl ko nutrūksta ir menstruacijos.

Lytiniai hormonai turi didelės įtakos visoms organų sistemoms, o šių hormonų trūkumas, būdingas menopauzei, daro stiprią neigiamą senėjimo įtaką visam organizmui. Menopauzė prasideda per 12 mėnesių nuo paskutinių mėnesinių ir šiuo laikotarpiu gali atsirasti pastebimų odos bei plaukų būklės pakitimų. Oda tampa sausesnė, plonesnė, parranda elastingumą, plaukai suplonėja, o ant veido gali atsirasti didesnis plaukuotumas. Oda po menopauzės reikalauja ypatingos priežiūros, tik tokiu būdu galima sumažinti senėjimo požymius.

Daugiau dėmesio turėtų būti skiriama odai, siekiant ją apsaugoti nuo kenksmingų saulės spindulių įtakos. Einant į lauką ne tik vasarą, bet ir žiemą, būtina naudoti apsauginį kremą nuo saulės, turintį apsauginį filtrą SPF 30 ar daugiau. Juo tepamos kūno dalys, kurių nedengia drabužiai. Apsaugos nuo saulės kremo naudojimas sumažina odos vėžio riziką, apsaugo nuo naujų pigmentų atsiradimo, taip pat gali sumažinti jau esamus pigmentus, kurie susidaro dėl saulės poveikio per visą gyvenimą. Po menopauzės oda tampa plonesnė, tačiau šį procesą galima pristabdyti, naudojant apsauginį kremą nuo saulės. Bėgant metams, didėja rizika susirgti odos vėžiu, todėl pageidautina pas dermatologą atlikti odos pakitimų patikrą, taip pat konsultacijų metu išmokti tinkamai save apžiūrėti ir susitarti dėl tinkamiausios odos priežiūros

Kiekviena moteris privalo susikurti kasdienį odos priežiūros ritualą. Dėl hormonų pakitimų oda netenka vandens, ji tampa sausesnė, greičiau prarandamas ir kolagenas.

Tyrimais įrodyta, kad per pirmuosius 5 menopauzės metus dingsta apie 30 % viso odos kolageno. Vėliau jis nyksta greičiau – maždaug 2 % per metus. Taip pat sumažėja poodinis riebalų sluoksnis, dingsta elastingumas, pasirodo raukšlelės, bliūkšta skruostų oda ir veido ovalas.

Pirmas kasdienės priežiūros etapas yra valymas. Reikia pasirinkti švelnią priemonę, kuri nesausina odos, todėl paprastas muilas netinka nei veidui, nei kūnui. Nusiprausus, naudojamas drėkinamasis kremas arba losjonas. Juo galima pasitepti ir dienos metu, kai atsiranda odos sausumo jausmas. Ypač naudinga, jei į drėkinamosios priemonės sudėtį įeina hialurono rūgštis arba glicerolis, kuris pritraukia drėgmę iš aplinkos.

Menopauzės metu gali labiau išryškėti jau turimos odos problemos. Keičiasi odos pH, ji tampa jautresnė ir gali atsirasti paraudimai, problematiškesnė tampa tokių ligų, kaip egzema ir rožinė eiga. Dėl hormonų svyravimo gali atsirasti spuogų, kurių gydymas dėl amžiaus ypatumų skirsis nuo paauglių spuogų gydymo. Sumažėjus moteriškų hormonų kiekiui, ant veido gali atsirasti nepageidaujamas plaukuotumas. Dažniausiai jis susidaro virš viršutinės lūpos ir ant smakro. Galvos plaukai suplonėja, kartais plaukų linija ant kaktos ima retėti. Šias specifines problemas geriausiai padės spręsti dermatologas, nes šiandien yra gausus tiek medikamentų pasirinkimas, tiek įvairiausios procedūros. Prasidėjus plaukų slinkimui, svarbu gydymą pradėti kuo anksčiau.

Menopauzė – tai gyvenimo laikotarpis, kai reikia peržiūrėti įpročius ir toliau kurti kasdienybę taip, kad padėtumėte kūnui būti sveikam ir gerai jaustis. Pakankama miego trukmė, žalingų įpročių atsisakymas, subalansuota mityba ir reikiamas skysčių kiekis padės odai išlikti sveikesnei.

Sveiką kūno svorį reikia stengtis išlaikyti be drastiškų dietų, organizmui suteikiant reikalingų maistinių medžiagų ir sportuojant. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja 30 ir daugiau minučių imtis vidutinio intensyvumo fizinės veiklos bent 5 kartus per savaitę. Tai gali būti puiki priemonė stresui mažinti, o tai labai svarbu ir bendrai moters savijautai, ir norint turėti sveiką odą. Kasdien radus pusiausvyrą ir harmoniją, kartu su menopauze prasideda naujas gyvenimo etapas, kuriame sukaupta patirtis ir gyvenimo išmintis leidžia savimi pasitikėti, išlaikyti gyvenimo džiaugsmą ir siekti vis naujų aukštumų.