Alkoholis. Žalinga, bet geriu

Alkoholis. Žalinga, bet geriu

Vartodami alkoholinius gėrimus nesusimąstome, kad grynas (95 proc.) alkoholis yra šlykštus, jis niekada nebuvo skanus gėrimas. Todėl pasistengta sukurti bei pagaminti tiek silpnų, tiek stiprių, kuo įvairesnių alkoholinių gėrimų, kad kiekvienam tiktų pagal skonį. Jeigu į klausimą, ar gertumėte lygiai tokio pat skonio gėrimo, kaip ir jums patinkantis alkoholinis gėrimas, tik be alkoholio, atsakytumėte – ne, tuomet geriate savo mėgstamą alkoholinį gėrimą ne dėl to, kad jis skanus, o dėl to, kad jame yra alkoholio. Tai jau signalas, kad esate pakliuvę į svaigiųjų gėrimų gamintojų pinkles.

Kodėl blaivybė mūsų visuomenei atrodo nereali? Todėl, kad nuo seniausių laikų alkoholiui suteikiama simbolinė reikšmė, jis siejamas su ritualais, simbolizuoja svetingumą. Alkoholiniai gėrimai vartojami vestuvių, gimimo ir kitomis ypatingomis progomis. Tačiau dėl šių tradicijų posovietinės ir Rytų Europos šalys garsėja kaip turinčios daugiausia alkoholikų.


Alkoholio žala

Alkoholis yra teratogeniškas – veikia besivystantį embrioną; neurotoksiškas – veikia smegenų vystymąsi; svaiginantis – sukelia daugybę įvairių tyčinių ir netyčinių sužeidimų; kancerogeniškas – skatina įvairias onkologines ligas; slopina imuninę sistemą ir kartu didina riziką susirgti neužkrečiamosiomis ligomis, yra įvairių širdies ir kraujagyslių ligų priežastis. Net 9 proc. visų žmonių ligų priežastis yra alkoholis. Be priklausomybės, jis gali sukelti per 60 skirtingų sveikatos sutrikimų: psichikos ir elgesio pokyčius, traumas, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus, burnos ertmės, ryklės, gerklų, stemplės, skrandžio, storosios žarnos vėžinius susirgimus, širdies, plaučių, kepenų, skeleto ir raumenų ligas, imunologinius, reprodukcinius sutrikimus, įskaitant padidėjusią priešlaikinio gimdymo riziką ir mažą gimstančių naujagimių svorį.


Saikingas vartojimas. Ar tikrai?

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva yra trečia šalis pasaulyje pagal suvartojamo alkoholio kiekį. 2014 metų duomenimis, vienam vyresniam kaip 15 metų žmogui Lietuvoje tenka 14,9 litro grynojo alkoholio per metus. Tuo tarpu PSO rekomenduojama neperžengtina alkoholio suvartojimo riba – 7 litrai absoliutaus alkoholio. Dėl to, kad gerokai padauginama alkoholio, savaitgaliais vaistinėse padidėja produktų nuo pagirių poreikis.


Pagirių sindromas

Padauginus svaigiųjų gėrimų sulėtėja medžiagų apykaita, atsiranda skysčių trūkumas organizme, kyla pagirių sindromas. Jo simptomai – burnos džiūvimas, troškulys, galvos skausmas, bendras negalavimas. Kita diena gali būti sunkesnė, o kasdienės užduotys – neįveikiamos. Taip nutinka todėl, kad alkoholis lėtina „organizmo laboratorijos“ – kepenų – veiklą. Kuo didesnį alkoholio kiekį suvartosime – tuo lėčiau kepenys dirbs. Svarbu nepamiršti gerti pakankamai vandens ir vartojant alkoholį, ir prieš miegą, ir atsikėlus – taip padėsite organizmui greičiau vykdyti alkoholio metabolitų apykaitą. Esant pagirioms ypač aktualu atkurti vitamino C, kalio, magnio atsargas, nuo galvos skausmo padės aspirinas (greičiau suveiks šnypščiosios tabletės), o apsisaugoti nuo žalingo alkoholio poveikio padės metadoksinas. Ko iš tiesų negalima daryti – tai mėginti gydytis tuo, nuo ko susirgote.


Kas gali pagelbėti?

Geriausias vaistas nuo pagirių – saikas arba visiškas alkoholio nevartojimas. Jeigu nusprendėte pasivaišinti, apie rytojaus rytą pamąstykite iš anksto. Alkoholio skaidymą ir šalinimą iš organizmo pagreitins nereceptinis vaistinis preparatas Metadoxil. Vaistas greitina alkoholio metabolizmą, didina jo ir toksinio metabolito acetaldehido išsiskyrimą su šlapimu, todėl mažėja alkoholio kiekis kraujyje, trumpėja žalingas jo poveikis audiniams. Rekomenduojama per dieną išgerti dvi 500 mg tabletes. Pavartojus jo ir pritaikius kitas išvardytas pagirių sindromo mažinimo priemones, nemalonių pojūčių greičiausiai ir nepajusite.