Atmintis senstant

Atmintis senstant

Dažnai galima išgirsti, kad senstant atmintis prastėja. Tik ar iš tiesų taip yra? Pasirodo, kai kurie atminties aspektai senstant išlieka tokie patys arba netgi pagerėja. Amerikos psichologų asociacija nurodo, kad vyresnio amžiaus žmonės paprastai geriau nei jaunesni atsimena bendro pobūdžio informaciją ir jų žodynas platesnis. Manoma, kad senstant atminties dalis, atsakanti už veiksmų atsiminimą, pavyzdžiui, kaip gaminti, naudotis kalendoriumi ir panašiai, išlieka nepakitusi.

Antra vertus, su amžiumi šiokie tokie pokyčiai neišvengiami. Vyresniems žmonėms šiek tiek suprastėja atminties dalis, padedanti atsiminti „kas“, „kada“, „kur“ dalykus. Todėl jie dažniau pamiršta, kur pastatė mašiną, kelintą valandą žadėjo ateiti svečiai ar ko išsiruošė į parduotuvę. Senstant taip pat šiek tiek sunkiau tampa mokytis naujų dalykų ir daryti kelis darbus vienu metu.


Kaip padėti atminčiai senstant

  • Neskubėkite. Duokite sau pakankamai laiko įsiminti.
  • Judėkite. Lengva mankšta ar vaikščiojimas gryname ore suaktyvins kraujotaką smegenyse ir pagerins atmintį.
  • Bendraukite. Įsitraukimas į įvairias veiklas, bendravimas su žmonėmis pagerina nuotaiką ir atmintį.
  • Laikykitės dienotvarkės. Tuo pačiu metu atliekamus veiksmus daug lengviau atsiminti, tarkime, vaistus visuomet gerkite vidurdienį.
  • Įsiminti bus daug sunkiau, jei prastai matote ar girdite. Įsitikinkite, kad jūsų klausa ir rega gera arba naudojatės tinkamais akiniais ar klausos aparatu.
  • Netikėkite stereotipais apie senus žmones! Ne visi senukai užmaršūs. Kai kurių žmonių atmintis senstant visiškai nepasikeičia, be to, teigiama nuostata apie senėjimą taip pat gerina atmintį.


Kaip atmintį išlaikyti ir pagerinti

Kaip ir daugelį kitų protinių gebėjimų, atmintį galima lavinti ir tai daryti verta neatsižvelgiant į amžių. Tam gali padėti įvairūs žaidimai. Nemažai jų rasite internete, o keletą jų galite išbandyti ir dabar. Išdėstykite užverstas kortas ir atverskite po vieną ieškodami poros, pavyzdžiui, juodos spalvos kortų karalienės, raudonos spalvos kortų devynakės. Suradę porą, abi kortas palikite atverstas. Taip atverskite visas kortas.

Atmintį lavinti galite kartu su šeimos nariais ar draugais. Žaidimo esmė tokia: kiekvienas paeiliui vardija įvairius daiktus, o prieš pasakydamas savąjį turi pakartoti prieš tai sakytus, pavyzdžiui, išvykdamas į kelionę kroviausi lagaminą ir pasiėmiau: akinius; akinius ir kauptuką; akinius, kauptuką ir pasą; akinius, kauptuką, pasą ir raktus; ir taip toliau.


Įpročiai, padedantys atminčiai

  • Darbo kalendoriuje pažymėkite svarbiausias datas ir įvykius. Jei naudojate elektroninį kalendorių, nustatykite priminimą.
  • Turėkite sąrašą darbų, kuriuos privalote atlikti. Kai juos padarysite, pažymėkite.
  • Visus daiktus namie ir darbe laikykite savo vietose. Jei mašinos raktelius visuomet laikysite toje pačioje vietoje, atmintyje paliksite vietos svarbesniems dalykams.
  • Svarbiausius dokumentus, PIN kodus ir sutartis laikykite nuolatinėje vietoje. Jei sudėsite juos visus kartu, bent jau žinosite, kad viskas, kas svarbu, guli viename stalčiuje ar dėkle.