Bičių pienelis

Bičių pienelis

Bičių pienelis – tai bičių darbininkių viršutinių žandų ir ryklės liaukų sekretas; juo maitinami vikšreliai. Kiaušinėlių dėjimo laikotarpiu pieneliu bitės maitina ir bičių motiną, kuri per parą padeda 2000 ir daugiau kiaušinėlių. Bičių pienelis – tai baltos spalvos drebutinė masė, specifinio kvapo ir aitriai rūgštaus skonio. Natūraliame bičių pienelyje yra apie 65 proc. vandens ir 35 proc. kitų medžiagų: 18–22 proc. baltymų, kuriuose yra 22 aminorūgštys (tarp jų ir tokios, kurių žmogaus organizmas negamina ir privalo gauti su maistu); 1,4–4,3 proc. riebalų, 9–18 proc. angliavandenių, 1,2 proc. mineralinių medžiagų, hormonų bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Džiovinto pienelio cheminė sudėtis: 45 proc. baltymų, 8–13 proc. riebalų, 20–38 proc. sacharozės.

Bičių pienelyje yra B grupės vitaminų, taip pat vitaminų C, A, D, PP, E, pantoteno ir folio rūgščių, taip pat mikroelementų (geležies, sieros, magnio, kalcio, aukso, chromo, silicio, nikelio, sidabro, cinko, kobalto ir kt.).

Naujausiais tyrimais patvirtinta, kad bičių pienelis – labai koncentruotas visavertis biologiškai aktyvus maisto produktas; žmogaus organizmas įsisavina apie 80 proc. pienelyje esančių medžiagų.

Natūralaus bičių pienelio savybės: gerina bendrą organizmo būklę, apetitą, skatina medžiagų apykaitą, reguliuoja lipidų apykaitą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina širdies darbą, didina kraujospūdį, stiprina regėjimą, atmintį, mažina nuovargį, gerina fizinį ir protinį darbingumą, tolina senatvę, didina lytinį pajėgumą, lengvina klimakso negalavimus, žindyvėms skatina laktaciją.

Bičių pienelis vartojamas ne tik maistui, bet ir profilaktiškai. Jo patartina valgyti po sunkių operacijų, norint atgauti jėgas, sergant skrandžio, žarnyno, kepenų bei tulžies pūslės ligomis, esant hipotrofijoms, taip pat kai padidėjęs kraujo spaudimas.

Bičių pienelis – puikus antioksidantas. Gerų rezultatų gauta juo gydant lėtinį tonzilių uždegimą, pirminį lėtinį poliartritą, inkstų ligas, bronchinę astmą, kepenų cirozę, lėtinį gastritą, bendrąją sklerozę, progresuojančią raumenų distrofiją.

Tiriant bičių pienelio poveikį audiniams nustatyta, kad jis daro įtaką audinių kvėpavimui, tausoja raumenų audinių energijos resursus. Todėl rekomenduojamas, kai raumenims tenka didesnis krūvis (sportuojant).

Nustatyta, kad bičių pienelis teigiamai veikia vyresnio amžiaus žmonių organizmą – vartojant pienelį, jungiamasis audinys geriau aprūpinamas krauju (senatvėje aprūpinimas krauju stringa dėl smulkiųjų kraujagyslių spazmų).

Bičių pienelio preparatai nevartotini, kai žmogus alergiškas bičių produktams, sergant antinksčių ligomis, brendimo metu. Nerekomenduojama vartoti antroje dienos pusėje ir vakare (gali sutrikti miegas).

Bitininkai bičių pienelį vartoja šviežią, išėmę iš avilio. Tačiau galite nusipirkti jo ir vaistinėse.