Peršalote? Prisiminkite medų!

Peršalote? Prisiminkite medų!

Jei sergate kvėpavimo takų ligomis, valgykite medų (patartina kuo ilgiau laikyti burnoje), jį galite naudoti inhaliacijoms, įtrinti krūtinę, lašinti į nosį.

Kvėpavimo organų gleivinės atsparumui gerinti rekomenduojama čiulpti ir kramtyti medų su koriu. Tinka ir korių akučių dangteliai (juos bitininkai nuima prieš sukdami medų).

Lėtinei slogai gydyti siūloma į nosį įkišti ir 20–30 minučių palaikyti tamponus, suvilgytus vandens ir medaus tirpale (santykis 1:3). Be to, du kartus per dieną šio tirpalo įpurkškite į nosį arba darykite inhaliacijas – pakvėpuokite medaus tirpalo garais (po procedūros negalima eiti į šaltį). Taip gydykitės 10–14 dienų, vėliau medaus tirpalo galite lašinti į nosį 4–6 kartus per dieną, o nakčiai nosies vidų ištepkite 20 proc. bičių pikio tepalu.

Slogai ir sinusų uždegimui gydyti čiulpkite medų su koriu – 4–6 kartus per dieną (sunkiai sergant – 20 kartų per dieną) čiulpkite ir kramtykite 15 minučių, po to vašką išspjaukite.

Profilaktiškai medaus su koriu pačiulpkite 1–2 kartus per dieną, ypač esant šaltiems ir drėgniems orams. Manoma, kad taip galima apsisaugoti ir nuo gripo.

Jei sergate lėtiniu bronchitu, taip pat prasidėjus astmos priepuoliui, pasidarykite medaus ir vandens su actu (1:1) inhaliaciją. Indelį su šiuo mišiniu įstatykite į didesnį indą su verdančiu vandeniu ir bent 60 kartų įkvėpkite garų.

Sloguodami ir kai skauda gerklę, gerkite karštos šalavijų arbatos su medumi ir trupučiu acto (po valgomąjį šaukštą 6–12 kartų per dieną). Šia arbata skalaukite gerklę.

Kai skauda gerklę ar esant uždegimui: į stiklinę kiaulpienių arbatos įdėkite 1–2 valgomuosius šaukštus medaus ir įpilkite 1 arbatinį šaukštelį acto. Šiuo skysčiu dažnai skalaukite gerklę. Sykiu ant kaklo uždėkite karštą medaus kompresą: medų pašildykite, užtepkite ant flanelės ar vilnonės medžiagos ir apriškite kaklą.

Viršutiniams kvėpavimo takams (esant rinitui, faringitui, laringitui, bronchitui) gydyti daromos 5–20 proc. medaus inhaliacijos.

Sergant gerklės kataru (ūmus gerklės gleivinės uždegimas, pasireiškiantis gerklės paraudimu, perštėjimu, skausmu, užkimimu), vartojamas toks mišinys: į karšto pieno stiklinę įmuškite 1 kiaušinio trynį, įdėkite šaukštą medaus, išplakite ir išgerkite ryte, nevalgę.

Sergant bronchitu patartina gerti arbatą su citrinmedžio lapu (arba citrinos sultimis), įdėti 2–3 valgomuosius šaukštus medaus ir įpilti taurelę romo.

Varginant kosuliui su dusuliu (dėl plaučių išsiplėtimo), rekomenduojama našlaičių lapų arbata su medumi – padeda atsikosėti.

Sirgdami angina kramtykite medų su koriu (6–8 kartus per dieną), o gerklę skalaukite vandeniu su obuolių actu. (Actas ruošiamas taip: obuolių sultis parauginkite, paskui laikykite vėsioje vietoje.) Gerklei skalauti į stiklinę vandens įpilkite 1–2 arbatinius šaukštelius acto. Skalaukite kas valandą – pūliai ir apnašos nuo tonzilių nusivalys per 12 valandų, paraudimas praeis per 2–3 dienas.