ATOPINIS DERMATITAS – kaip atpažinti ir gydyti? Dermatologijos gydytoja rezidentė Zane-Prikule Rūsiņa

ATOPINIS DERMATITAS – kaip atpažinti ir gydyti? Dermatologijos gydytoja rezidentė Zane-Prikule Rūsiņa

Atopinis dermatitas (AD) arba atopinė egzema yra odos problema, kuri sukelia odos paraudimą, sausumą, skilinėjimą ir šerpetojimą. Tai yra lėtinė liga, pastebima šeimose, kuriose jau yra kitų atopinių ar alerginių susirgimų, pavyzdžiui, bronchinė astma, alerginis rinokonjunktyvitas ir kt. Vidutiniškai pasaulyje AD serga nuo 5–20 % vaikų ir 2–3 % suaugusiųjų, tačiau susirgimų vis daugėja. Pacientų gyvenimo kokybė suprastėja, nes liga sukelia odos niežėjimą ir skausmą. Gydyti naudojami tiek vietiniai, tiek sisteminiai vaistai, tačiau viena pagrindinių sąlygų, siekiant išvengti ligos sukeliamų uždegimų, yra naudoti odą drėkinančias priemones ar emolientus.

 

Kaip vystosi atopinis dermatitas?

Atopinis dermatitas yra multifaktorinė liga, tai reiškia, kad ją sąlygoja keletas veiksnių ir jos vystymasis apima įvairius sudėtingus patogenezės mechanizmus, įskaitant genetinius veiksnius, atsakingus už odos barjero disfunkciją, imunitetą ir pakitusią odos mikrobiotą.

Svarbiausia odos funkcija yra sukurti barjerą, saugantį mūsų kūną nuo aplinkos, bei kontroliuoti ir mažinti vandens praradimą. Viršutinis odos sluoksnis yra sudarytas iš keratinocitų ir lipidų, sukuriančių į plytų sieną panašią struktūrą, kurioje keratinocitai yra plytos, o cementas – lipidai arba riebalų molekulės, išlaikančios jas kartu. Jei kuris nors odos komponentas neatlieka savo funkcijos, oda nebėra vieninga visuma ir aplinkoje esantys alergenai, mikroorganizmai gali lengvai patekti į odą ir sukelti uždegimą. Viena priežasčių, kodėl taip nutinka, yra sumažėjęs proteino filagrino kiekis odoje. Oda sausėja, suskilinėja, kyla uždegimas, keičiasi odos pH lygis ir tai sąlygoja odos mikrobiotos pokyčius.

Odos mikrobiotą sudaro įvairūs mikroorganizmai, įskaitant bakterijas, grybelius ir virusus. Jie palaiko pusiausvyrą ir neleidžia patogeninėms arba „blogosioms“ bakterijoms daugintis. Tarp atopinio dermatito pacientų pastebimas „gerųjų“ ir „blogųjų“ bakterijų disbalansas.

 

Kaip atpažinti atopinį dermatitą?

Atopinio dermatito simptomai skirtingoms amžiaus grupėms skiriasi. Kūdikiams paraudusios, sausos, niežtinčios dėmės pastebimos veido, kaklo, galvos plaukuotose dalyse, ant alkūnių, kelių ar jų vidinėje pusėje.

Didesniems vaikams ligos požymiai pasireiškia kitose vietose – uždegiminiai elementai pastebimi būtent alkūnių ir riešų vidinėse pusėse, kelių įdubose (vidinėje kelių pusėje), taip pat užpakalinėje kaklo pusėje. Suaugusiesiems egzema daugiausia pasireiškia ant veido, apie akis, taip pat ant rankų. Ligos paūmėjimo metu galima pastebėti dar didesnį paplitimą ir gali būti pažeista viso kūno oda. Ilgainiui chroniško uždegimo zonose oda gali būti sukietėjusi, tamsesnė – tai sąlygoja ilgalaikis odos kasymas.

 

Kokie yra uždegimo rizikos veiksniai?

Yra keletas dirgiklių, pabloginančių atopinio dermatito kamuojamo paciento odos būklę: šaltas ir sausas klimatas, staigūs temperatūros pokyčiai ir emocinis stresas. Įvairios buityje esančios cheminės medžiagos taip pat neigiamai veikia odą, ją dirgina ir sausina, pavyzdžiui, kvepalai, kosmetika, muilas ir skalbimo priemonės. Rekomenduojama naudoti hipoalergines odos valymo priemones, kurių sudėtyje nėra kvėpiklių, kurios nedirgina ir turi pakankamai daug ingredientų, drėkinančių odą ir neleidžiančių jai prarasti vandens.

 

Kaip gydyti atopinį dermatitą?

Atopinio dermatito visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau galima kontroliuoti jo sukeltus simptomus ir stengtis pašalinti uždegimus. Vienas būdų, kaip tai padaryti, yra drėkinti odą. Emolientai arba odą drėkinančios priemonės yra esminė terapijos sudedamoji dalis, padedanti pagerinti barjerines odos funkcijas ir išlaikyti vandenį odoje. Jų sudėtyje esantys lipidai atstoja odos lipidų darbą, užpildo erdvę tarp odos ląstelių, kartu minkštindami odą ir saugodami ją nuo dirgiklių. Jei oda pakankamai sudrėkinta, jos neniežti ir ji nedirginama. Emolientus naudoti rekomenduojama visiems atopinio dermatito varginamiems pacientams net tada, jei nėra pastebimo odos uždegimo. Patartina juos naudoti ilgai, atitinkamą kiekį ir mažiausiai 2 kartus per dieną.

Uždegimai gydomi medikamentais ir, įvertinus ligos sunkumo lygį, gydytojas paskirs vietinę ar sisteminę terapiją. Esant ūminei stadijai, įprastai vartojami glikokortikosteroidų turintys medikamentai, mažinantys uždegimą. Ilgalaikėje palaikomojoje terapijoje naudojami kalcineurino inhibitoriai, kurie veikia odos imuninę sistemą ir neleidžia jai stipriau reaguoti į antigenus arba dirgiklius. Jei liga yra vidutinio sunkumo ar sunki, reikia taikyti sisteminę vaistų terapiją, kuri apima ir fototerapiją, ir imuninę sistemą slopinančius vaistus.

                                                                                   

LIPIKAR SYNDET AP+ PRAUSIKLIS

Lipidus atkuriantis prausiklis saugo nuo nemalonių odos pojūčių. Jautriai, sausai ir sudirgusiai odai. Švelniai valo. Nedirgina akių. Lengva nuskalauti. Tinka naujagimiams, vaikams ir suaugusiesiems, kūdikių galvos odos priežiūrai.

 

LIPIKAR BAUME AP+M BALZAMAS

Lipidus atkuriantis kūno kremas, skirtas atopinio dermatito pažeistai odai. Manoma, gali padėti atkurti odos mikrobiotos pusiausvyrą. Akimirksniu teigiamai veikia odą. Nuo atkryčio. Kūdikiams, vaikams ir suaugusiesiems.