
Plaukų slinkimas tam tikrais gyvenimo tarpsniais paliečia tiek vyrus, tiek moteris. Jis gali varginti iš pirmo žvilgsnio visiškai sveikus žmones ar būti kaip vienas iš kitų susirgimų simptomų. Be abejonės, moterys į plaukų slinkimą reaguoja žymiai skaudžiau. Vyrams padeda visuotinai priimtina nuomonė, kad vyriško tipo plikimas – natūralus procesas. Pirmą kartą gyvenime pajutus plaukų slinkimą, nereikėtų iš karto pulti į neviltį. Tai gali būti tiesiog organizmo apsauginė reakcija į kažkokį netolimoje praeityje (prieš 3-4 mėnesius ar net pusę metų) buvusį įvykį. Pavyzdžiui, aukšta kūno temperatūra, sergant virusine ar bakterine infekcija, buvusi chirurginė intervencija, gimdymas ar kontraceptinių tablečių nutraukimas. Dažniausiai ieškodami plaukų slinkimo kaltininko pagalvojama apie kelių paskutinių savaičių ar daugiausiai mėnesio senumo įvykius. Neretai dėl to kaltiname plaukų dažymą, cheminį sušukavimą, ilgalaikį tiesinimą ar naujai įsigytą plaukų priežiūros priemonę (šampūną, kondicionierių). Tačiau reikia nepamiršti, kad sutrikdžius plauko augimą, pirmiausiai jis pereina į ramybės stadiją, trunkančią 3-4 mėnesius.Tik tuomet žmogus pamato akivaizdžius anksčiau įvykusio proceso padarinius.
Plaukų slinkimo priežastys:
- Nereikėtų stebėtis, jei plaukai pradeda kristi po alinančių, nesubalansuotų dietų ar tiesiog drastiškai pakeitus mitybos įpročius.
- Dauguma žmonių kasdien vartoja įvairius medikamentus. Daugybė vaistų, naudojamų kardiologijoje, gastroenterologijoje, endokrinologijoje, onkologijoje, taip pat psichiatrijoje, įtakoja plaukų augimo ciklą. Netgi ilgą laiką vartojant didesnėmis dozėmis vitaminą A gali pradėti slinkti plaukai, ir kartais labai stipriai.
- Jaunoms moterims plaukai periodiškai gali slinkti dėl geležies arba folinės rūgšties trūkumo sukeltos mažakraujystės.
- Reikėtų įvertinti ir žalingų įpročių sukeliamus padarinius. Yra duomenų, kad per dieną surūkant 20 ar daugiau cigarečių tikrai neišvengsime padidėjusio plaukų kritimo.
- Ir, žinoma, stresas - kasdieniniai, ilgalaikiai ar momentiniai stiprūs emociniai sukrėtimai taip pat sukelia plaukų slinkimą.
Kaip elgtis?
Skubėti pas gydytoją, ar numoti ranka ir palikti viską savieigai? Be abejo, visiems atvejams vieno recepto nėra. Jei nuolat pasikartojantis plaukų slinkimas sutrikdo kasdieninį gyvenimą, žinoma, reikėtų ieškoti gydytojo pagalbos. Jei plaukų slinkimas įvyksta pirmą kartą gyvenime ar kartojasi kas keleri metai, reikėtų pergalvoti savo kasdienį gyvenimą, mitybos įpročius, peržiūrėti naudojamas plaukų priežiūros priemones. Yra įrodyta: tam, kad plaukų šaknys užaugintų sveikus, gyvybingus plaukus, sunaudojama 800 % daugiau energijos, nei reikia besiilsinčioms šaknims. Vienas iš sprendimo būdų galėtų būti šampūnai su aktyviu kofeino kompleksu. Į jų sudėtį įeinantis kofeinas sulėtina energetinės medžiagos (cAMP) nykimą, taip grąžindamas energiją plauko šaknims. Jis prailgina plauko augimo ciklą, sustiprina plaukų augimą, aktyvuoja plaukų svogūnėlius.