Tiesa ar mitas. Aknės pažeistos odos priežiūra

Tiesa ar mitas. Aknės pažeistos odos priežiūra

Šiandien interneto portaluose, spaudoje, galime atrasti daug straipsnių kaip prižiūrėti spuoguotą veido odą ne tik pasitelkiant naujausias estetinės medicinos technologijas bet ir liaudies išmintį. Viena iš priežasčių, kodėl žmonės, susiduriantys su aknės problema, savivaliauja eksperimentuodami „pagalbos receptais“ rastais žiniasklaidoje – tai alinantis, ilgalaikis gydymo kursas, kuris reikalauja daug paciento pastangų, kantrybės bei psichologinio nusiteikimo. Tačiau dažnai pasirinkti eksperimentavimo būdai dar labiau pablogina odos būklę. Dermatologai pabrėžia, jog aknė yra lėtinė, atsinaujinanti bei sunkiai pasiduodanti net medikamentiniam gydymui liga, kurios gydymas ilgas, alinantis ir veikiantis psichologiškai. Pirmiausia, kreipkitės į gydytoją dermatologą, kuris atsižvelgdamas į odos būklę, individualiai paskirs gydymą ir priežiūrą.  

Štai keletas mitų, kuriuos pakomentuos VUL SK Dermatovenerologinio centro gydytoja Dailė Malinauskaitė.

Dantų pasta ir aspirinas padeda išdžiovinti atsiradusius spuogus bei apsaugo nuo jų atsiradimo. Pasak šio mito – svarbiausia, kad dantų pasta būtų baltos spalvos ir tada drąsiai galima maišyti su aspirinu ir tepti ant spuoguotų odos vietų. Dantų pasta veikia į spuogus, sumažindama uždegimą, dėl sudėtyje esančių mėtų ir mentolio, o aspirinas juos puikiai išdžiovina.

Komentuoja specialistas: minimos medžiagos, kaip mėta, aspirinas tikrai ramina odą, bei gleivines, taip mažindamos uždegimą ir niežėjimą, tačiau gydyti aknę tikrai nėra tinkamos, tad rekomenduočiau dantų pastą  ir aspiriną naudoti pagal paskirtį, o aknės gydymui kreiptis konsultacijos į gydytoją dermatologą ir prie gydymo būtinai naudoti aknei gydyti skirtą dermatologinę kosmetiką iš vaistinių.


Kavos pilingas–kaukė tinkanti visiems odos tipams, ypač rekomenduojama reguliariai atlikti riebiai, spuoguotai odai. Atliekant kavos pilingą kavos tirščiai atkemša poras, lengvai pašalindami inkštirus, tuo pačiu metu kovoja su uždegiminiais spuogais – taip pat apsaugo nuo galimų paūmėjimų. Teigiama, kad darant šį pilingą–kaukę reguliariai oda atgaus natūralią spalvą, sumažės matomų spuogelių.

Komentuoja specialistas: kavos tirščiai veikia kaip pilingas, nusluoksniuoja viršutinį odos sluoksnį, tačiau tikrai nesumažina komedonų kiekio ir negydo aknės. Rekomenduočiau naudoti tik dermatologinę kosmetiką, kuri sukurta būtent atsižvelgiant į odos problemą, į visus aknės atsiradimo mechanizmus.


Yra sakoma, sportas – sveikata. Sportas padeda atsikratyti spuogų bei užtikrina fizinę sveikatą. Teigiama, kad sportas normalizuoja harmonų balansą, taip sumažėja odos riebalų išsiskyrimas, o po sporto gerai išprakaitavus greičiau išsivalo poros. Taigi užsiimant sportine veikla, galima džiaugtis gražia, lygia oda be jokių spuogelių.

Komentuoja specialistas: taip, kiekvienas sutiks, kad sportas užtikrina fizinę sveikatą ir ne tik! Sportuojantys geriau jaučiasi, bei jauniau atrodo. Tačiau sergant akne ir intensyviai sportuojant, riebalinės liaukos gamina dar daugiau sekreto, bei intensyviai prakaituojant sudaroma palanki terpė daugintis aknės bakterijoms, to pasekoje suintensyvėja bėrimų veide, nugaroje bei krūtinės odoje. Rekomenduočiau užsiimti mėgstama, lengva sportine veikla ir naudoti dermatologinę, aknės pažeistai odai skirtą kosmetiką.


Saulės spinduliai ir soliariumas padeda kovoti su spuogais. Saulė arba dirbtinė jos šviesa veikia antibakteriškai ir užtikrina ilgalaikį poveikį. Taigi kuo daugiau oda gauna natūralių arba dirbtinių spindulių, tuo greičiau dingsta nepageidaujami spuogeliai bei išsilygina veido oda. Saulei veikiant antibakteriškai – sumažėja uždegimas ir laikui bėgant spuogai išvis išnyksta.

Komentuoja specialistas: saulė ir soliariumai išsausina odą, taip minimaliai sumažina bėrimų kiekį, kuriam laikui, tačiau riebalinės liaukos gauna signalą gaminti dar daugiau sekreto, todėl įpusėjus rudens sezonui aknė dar labiau suintensyvėja, o buvusių spuogelių vietoje atsiranda rudos pigmentinės dėmės. Sergant sunkia aknės forma, bei vartojant tam tikrus vaistus aknei gydyti, kaitintis saulėje pavojinga dėl šalutinio vaistų poveikio. Tad kaitinkitės saulėje saikingai, naudokite apsauginius kremus su SPF 50+ veido odai, SPF 30 – kūno odai. Rinkitės tik dermatologinę apsaugą nuo saulės, kuri skirta riebiai, aknės pažeistai odai.