Pigmentinės dėmės - nepageidaujami atostogų suvenyrai

Pigmentinės dėmės - nepageidaujami atostogų suvenyrai

Atostogų metu daugiau laiko praleidžiame gryname ore, ilsimės prie vandens telkinių ir mėgaujamės saule. Tačiau pernelyg dažnas ar ilgas buvimas saulėje, gali ne tik suteikti odai žavų rudą atspalvį, bet ir sukelti nemalonių padarinių - pigmentines dėmes. Pigmentacijos pokyčiai paprastai atsiranda ant veido, kaklo, gali būti ir kitose kūno vietose.


Kaip atsiranda pigmentinės dėmės?

Mūsų odoje yra specialios ląstelės, kurių užduotis – gaminti melaniną, pigmentą, kuris saugo odos ląsteles nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Paprastai melaninas gaminamas tada, kai būname saulėje. Saulės spindulių intensyvumas sąlygoja gaminamo melanino kiekį. Tuomet odoje, ypač tose jos vietose, kurios kontaktuoja su saulės spinduliais (ant veido ar rankų), atsiranda pigmentinės dėmės.

Pigmentinių dėmių gali atsirasti ir dėl daugelio kitų priežasčių. Melanino gaminimą išbalansuoja hormoniniai sutrikimai (brendimas, menopauzė, nėštumas, kontracepcija) ar uždegiminės odos reakcijos. Pigmentinių dėmių atsiradimą gali įtakoti taip pat kai kurių medikamentų vartojimas. Jų gausėja ir su amžiumi. Dažnai vyresniame amžiuje atsiradusios pigmentinės dėmės yra piknaudžiavimo saulės spinduliais jaunystėje pasekmė.


Kaip prižiūrėti odą su sutrikusia pigmentacija?

Pigmentinių dėmių galima išvengti laikantis kelių paprastų taisyklių.

Svarbiausia stengtis nebūti per ilgai saulėje. Negalima degintis aukščiausio saulės aktyvumo metu, t.y. 10-16 valandomis. Jeigu vis dėlto reikia būti saulėje tuo metu, patartina apsaugoti odą naudojant apsauginius kremus su apsaugos faktoriumi ne mažesniu kaip SPF 30. Taip pat būtina kasdien naudoti veidui ir kitoms nuo saulės dažniau nukenčiančioms vietoms kremus su UV filtrais.

Jeigu vis dėlto nepavyko išvengti pigmentinių dėmių, jas galima šviesinti balinančiomis dermatologinėmis kosmetinėmis priemonėmis. Kosmetikos rinkoje yra nemažai efektyvių kremų, skirtų pigmentinių dėmių balinimui. Kai kurie iš šių kremų yra itin inovatyvių technologijų, kai juose esančios aktyviosios medžiagos stabdo pigmento melanino gaminimą visuose jo atsiradimo etapuose.

Geriausias laikas atsikratyti pigmentinių dėmių yra ruduo. Specialistai rekomenduoja naudoti ir dieninį, ir naktinį balinančius kremus. Dieninis kremas greta balinančių savybių taip pat turėtų apsaugoti odą ir nuo saulės spindulių, t.y. turėti UV filtrus. Vakare rekomenduojama naudoti naktinį kremą su didesnio intensyvumo balinimo funkcija.

Balinimo kremai gali būti naudojami ne tik pigmentinėms dėmėms ant veido, bet taip pat ant kaklo, nugaros, rankų. Pakitusias odos sritis kremu tepti reikia kiekvieną dieną. Balinimo poveikis turėtų būti matomas po 4 savaičių naudojimo. Žinoma, tai priklauso nuo individualių odos savybių. Naudojant balinančius preparatus ir 10 savaičių po jų naudojimo reikėtų vengti saulės spindulių, nes išbalintos pigmentinės dėmės, veikiant ultravioletiniams spinduliams, vėl atsiranda.

Pigmentines dėmes naikinančių dermatologinių kosmetinių priemonių ieškokite vaistinėse.