Aktualu kiekvienai - pienligė. Kaip padėti sau?

Aktualu kiekvienai - pienligė. Kaip padėti sau?

Dažniausiai pasitaikančios problemos moterims

Apie intymias problemas moterys drovisi kalbėti net ir su geriausiomis draugėmis, o pas ginekologą dažnai apsilanko tik ligai įsibėgėjus, kai jaučiamas skausmas. Gėda ir nenoras kalbėti apie moters seksualinę sveikatą gali turėti labai rimtų padarinių. Kiekviena moteris kartais susiduria su nedidelėmis makšties problemomis. Šios problemos gali būti susijusios su menstruacijų ciklu, seksu, infekcija, kontracepcija, amžiumi, vaistais, pokyčiais po nėštumo ar kt.

Makšties sveikata lemia ne tik lytinį moters gyvenimą – tai svarbi visos moters sveikatos dalis. Problemos gali paveikti vaisingumą, norą santykiauti bei gebėjimą pasiekti orgazmą. Nuolat varginančios moteriškos bėdos sukelia stresą, paveikia asmeninius santykius bei pasitikėjimą savimi.

Sužinokite apie įprastas moterų problemas, ligų požymius bei būdus, kaip apsisaugoti ir palaikyti sveiką makšties būklę.

Makšties pakitimų priežastys

Makštis yra uždaras raumenų kanalas, kuris tęsiasi nuo vulvos – moteriškosios lyties organų srities išorės iki gimdos kaklelio. Makšties sveikatai gali turėti įtakos įvairūs veiksniai. Didžiausią vaidmenį atlieka makšties gleivinės imunitetas, gleivinės išskiriamos gleivės, geroji mikroflora. Makšties sekretą sudaro daugybė biologiškai aktyvių komponentų, mineralinių druskų, mikroelementų, kurie reikalingi natūraliai mikroflorai, ekosistemos pusiausvyrai bei rūgštinei pH palaikyti. Sutrikus šiai pusiausvyrai, sutrinka gleivių sudėtis, sumažėja Lactobacillus bakterijų ir jų išskiriamų rūgščių, pradeda daugintis anaerobinės patogeninės, šarminėje terpėje gyvuojančios bakterijos. Tuomet pasikeičia išskyrų spalva, kiekis, atsiranda specifinis kvapas, gali pasireikšti niežulys, nemalonus perštėjimas.  Mikroflora yra neatsiejama viso organizmo dalis, taigi jos pusiausvyra priklauso nuo bendros organizmo būklės. Ekosistemą gali sutrikdyti naujas lytinis partneris ar dažna jų kaita, kontraceptinės priemonės, nenatūralios higienos priemonės, stresas, antibiotikų vartojimas, dieta, rūkymas ir t. t. Taip pat ji gali sutrikti tam tikru gyvenimo laikotarpiu: nėštumo metu pasikeitus hormonų pusiausvyrai, po gimdymo, menopauzės metu, kai pakinta makšties terpės pH, išsausėja gleivinė, sumažėja gerosios mikrofloros aktyvumas. Sutrikus ekosistemai, atsiranda uždegimas – bakterinė vaginozė, kandidamikozinis vaginitas ar citolitinė vaginozė. Makšties uždegimą gali sukelti ne tik vidiniai veiksniai, bet ir iš aplinkos į organizmą patenkantys patogenai, tai yra įvairios lytiškai plintančios ligos: trichomonozė, chlamidiozė, gonorėja, virusiniai vaginitai.

PRIEŽASTYS

• Makšties infekcijos: mielių infekcija, bakterinė vaginozė, trichomonozė, žmogaus papilomos virusas (ŽIV), herpesas.

• Gimdos kaklelio infekcija.

• Objektas makštyje, pavyzdžiui, užmirštas tamponas.   

•   Lytiniu keliu plintačios infekcijos: chlamidijos, gonorėja.

•   Įvairūs lytiniai santykiai: oralinis-vaginalinis ar analinis-vaginalinis.

•   Nesaugus lytinis aktas gali sukelti lytiniu keliu plintančią infekciją. Taip pat grubus seksas gali sužaloti dubens sritį ir sukelti makšties traumą.

•   Vaistų vartojimas, kontracepcijos metodai.

Bakterinė vaginozė

Daugybė moterų išsigąsta pastebėjusios pagausėjusias išskyras, kurios dažnai būna nemalonaus kvapo, pilkšvos spalvos. Taip pat vargina drėgnumo jausmas, niežulys, perštėjimas, erzinantis jausmas viduje. Bakterinė vaginozė prasideda tuomet, kai makšties aplinka sušarmėja ir bakterijos ima sparčiai daugintis. Ištyrus tepinėlį, randamas didesnis nei 4.5 pH, teigiamas aminų mėginys, matomos ląstelės indikatoriai. Bakterinė vaginozė gali sukelti rimtas komplikacijas: pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, mažojo dubens uždegimą, cervicitą. Tai ypač pavojinga besilaukiančioms vaikelio – gali sukelti priešlaikinį vaisiaus dangalų plyšimą, priešlaikinį gimdymą.

Kaip gydyti?

Bakterinės vaginozės gydymas susideda iš dviejų etapų. Iš pradžių šalinama priežastis, o paskui atstatoma makšties ekologija. Norint atsatyti makšties mikroflorą, reikėtų vartoti preparatus su laktobacilomis, pavyzdžiui, „EcoVag“ (po vieną kapsulę nakčiai). Preparato sudėtyje yra pieno rūgšties bakterijų Lactobacillus Acidophilus EB01 ir Lactobacillus Paracasei PB01. „EcoVag“ yra gerai toleruojama medicinos priemonė, kuri pasižymi teigiamu gydomuoju poveikiu esant bakterinei vaginozei.

Pienligė

Pienligė, makšties grybelis ar kandidozė išsiskiria nemaloniais pojūčiais, pavyzdžiui, išorinių lytinių organų niežuliu, perštėjimu, paraudimu, patinimu, tirštų išskyrų atsiradimu, skausmingais lytiniais santykiais, perštėjimu šlapinantis. Pienligę sukelia grybelis Candida Albicans – balkšvasis mieliagrybis. Jis į organizmą patenka iš aplinkos, tačiau plisti organizme jam neleidžia normali mikroflora. Jei dėl kokių priežasčių mikroflora yra sutrikusi, organizmo apsauginė sistema pakinta ir grybeliai plinta. Pienligė yra sisteminė viso organizmo liga. Dažniausiai moterys suserga nusilpus imuninei sistemai, sergant medžiagų apykaitos ligomis, endokrininėmis ligomis, vartojant antibiotikus ar kitus vaistus, nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių, taip pat dėl higienos, aštraus kvapo prausiklių, makšties vidaus plovimo ir pan. Negydoma pienligė gali išplisti ir kelti nemalonius pojūčius. Svarbu žinoti, kad turint pastovų lytinį partnerį, nuo pienligės turėtų gydytis ir jis. Nors šia liga vyrai neserga, jie yra pienligės nešiotojai.

Kaip gydyti?

Visų pirma norint išgydyti pienligę reikėtų stiprinti visą organizmą. Atsisakykite aštrių, marinuotų maisto produktų, cukraus. Valgykite daugiau šviežių daržovių, vaisių, grūdų. Rinkitės natūralaus pluošto apatinį trikotažą, prauskitės tik vandeniu ir tik po dušu. Atstatykite natūralią makšties mikroflorą. Infekcija gydoma vaistais nuo grybelio.

Kada kreiptis į gydytoją?

Moterys įprastai gėdijasi kreiptis į gydytoją dėl atsiradusių nemalonių intymių negalavimų. Greičiau nustačius ligą, jos sukelti simptomai vargins trumpiau ir gydymas bus paprastesnis. Nėščios moterys, pajutusios intymius negalavimus, tuoj pat turėtų kreiptis į savo ginekologą – priešingu atveju gali pakenkti ne tik sau, bet ir būsimam vaikeliui. Daugelis seksualinės sveikatos problemų, su kuriomis susiduria moterys, turi panašius simptomus. Jei pastebėjote bet kurį iš šių negalavimų, kreipkitės į gydytoją:

•   atsirado neįprastų išskyrų, kurios išsiskiria nemaloniu kvapu, spalva, tekstūra;

•   niežti ar paraudo lytiniai organai;

•   atsirado nereguliarus kraujavimas;

•   apčiuopėte audinių mazgelį;

•   jaučiate skausmą sekso metu;

•   jaučiate skausmą šlapinantis.

Kaip palaikyti sveiką makštį?

Dažnai moterys per daug rūpinasi intymios vietos švara. Skamba galbūt keistai, tačiau makštis moka pati save valyti. Niekada neplaukite makšties vidaus, net ir vandeniu. Prausti reikia tik išorinius lytinius organus ir tik švelniu, kuo mažesnį pH turinčiu muilu. Kvapnių prausiklių, dušo gelių, kurie keičia mikrofloros balansą, taip pat atsisakykite. Valykitės savo asmeniniu, švelniu rankšluosčiu, kurį keiskite kas dvi dienas. Renkantis tamponus, įklotus, atkreipkite dėmesį į jų sudėtį. Rinkitės kuo natūralesnius, be cheminių priedų, sintetinių medžiagų ir kvapų. Naudojant reguliariai, juos keiskite. Pasinaudojusios tualetu, valykitės tik nuo priekio link nugaros kryptimi, kad iš išeinamosios angos nepakliūtų į makštį žarnyno bakterijų. Atkreipkite dėmesį, kokius dėvite apatinius. Sintetiniai audiniai nepraleidžia oro, o tai sukelia puikias sąlygas daugintis bakterijoms, todėl rinkitės medvilninius apatinius. Venkite lytinių santykių menstruacijų metu. Visada apsiplaukite savo lytinius organus prieš ir po lytinio akto – taip sustabdysite bakterijų plitimą. Atsisakykite cukraus ir perdirbtų produktų. Valgykite daugiau daržovių, gerųjų riebalų turinčių produktų (avokadų, žuvies), riešutų, baltymų. Bakterijos minta cukrumi, todėl, neduodamos joms maisto, galite sustabdyti vis pasikartojančias infekcijas. Venkite streso. Tikriausiai pastebėjote, kad patyrus stresą, nerimą sutrinka menstruacijų ciklas. Organizmas, patiriantis daug streso, nemoka atsiginti nuo daugelio infekcijų. Išlaikykite normalią makšties mikroflorą. Lytiniai uždegimai linkę kartotis, ypač jei sutrikusi ekosistemos pusiausvyra – jai atstatyti rinkitės pieno rūgšties bakterijas. „EcoVag Balance“sudėtyje yra dvi patentuotos probiotinės bakterijos, parinktos dėl puikių savybių išlaikyti ir atstatyti normalią makšties mikroflorą ir palaikyti stabilią makšties rūgštinę terpę (pH). Tokiu būdu makštis apsaugoma nuo infekcinių ligų ir uždegimų bei sumažinamas ar panaikinamas bakterijų sukelto uždegimo pasikartojimas.  Prieš miegą įkiškite vieną kapsulę giliai į makštį. Vartojimo trukmė – 8 dienos.

Kaip apsaugoti lytinę sveikatą vasarą?

Šiltuoju metų laiku moteris dažniau vargina įvairūs makšties uždegimai. Rudenį į ginekologą dažnai kreipiamasi jau su įsisenėjusiu, taigi ir sunkiau gydomu, uždegimu, kuris vėliau kartojasi ir gali tapti rimtų susirgimų priežastis. Kodėl vasarą sergame dažniau ir kaip nuo to apsisaugoti?

Vasaros metu, dažniausiai per atostogas, atsipalaiduojame ir imamės neįprastos, nekasdieniškos veiklos: keliaujame, einame į žygius, maudomės vandens telkiniuose, kubiluose, šėlstame vakarėliuose, vestuvėse ir pan. Moterų intymios zonos mikroflora yra jautri ir gali sutrikti dėl kasdienių pokyčių, ypač jei imuninė sistema nusilpusi. Nuovargis, alkoholis, klimato pokyčiai, stresas, didelis fizinis krūvis, netinkama mityba sujaukia intymios zonos mikrofloros pusiausvyrą. Tuomet atostogas gali sugadinti atsiradę nemalonūs simptomai: niežulys, skausmas, paraudimas, pakitusios išskyros. Beje, bakterijos mėgsta šilumą, drėgmę, todėl vasarą daug lengviau dauginasi ir sukelia uždegimus. Net ir nekaltas deginimasis paplūdimyje gali būti uždegimo priežastis: smėlyje knibžda daugybė bakterijų; smėlio dalelės yra aštrios ir braižo jautrią intymią zoną; ilgas buvimas saulėje slopina organizmo imuninę sistemą ir infekcijos greičiau „prikimba“. Keliaudamos į paplūdimį, nepamirškite gulto, nesigulkite ant drėgno smėlio.

Vienas iš smagiausių vasaros malonumų – maudynės. Deja, visiškai saugu maudytis yra tik po tekančiu vandeniu. Visi vandens telkiniai gali sukelti uždegimą. Ežeruose, tvenkiniuose vanduo yra šiltas ir nejuda, jame pilna įvairių mikroorganizmų, o tarp jų – ir ligų sukėlėjų. Jūros vanduo yra druskingas ir gali sujaukti moters lytinių organų mikroflorą. Pirtyse, baseinuose, kubiluose taip pat labai lengva užsikrėsti kokia nors bakterija. Vis dėlto nereikia atsisakyti visų vasaros malonumų, o stengtis apsaugoti savo lytinę sveikatą. Po maudynių baseine, jūroje, nusiprauskite po dušu, nebūkite su šlapiu maudymosi kostiumėliu – persirenkite, deginkitės ir maudykitės su saiku, kad nepažeistumėte apsauginių odos savybių, dėvėkite orui laidžius apatinius, po depiliacijos odą nuraminkite ir venkite dirginimo, venkite sintetinių higieninių įklotų, prauskitės natūraliais prausikliais. Planuodami atostogas, pasirūpinkite profilaktine makšties bakterijų pusiausvyros apsauga. Užkirskite kelią bakterijų dauginimuisi. Į lagaminą prie maudymosi kostiumėlio įsidėkite makšties kapsulių, reikalingų natūraliai makšties mikroflorai palaikyti. Vos tik pajutus nemalonius simptomus, galėsite užkirsti kelią bakterijų plitimui, nuraminsite atsiradusius negalavimus. Taip pat galite įsidėti kapsulę profilaktiškai. „EcoVag“ kapsulėse yra Lactobacillus, kurių būna sveikoje makštyje ir kurios svarbios natūraliai mikroorganizmų pusiausvyrai palaikyti.