Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Pasaulyje nuo gimdos kaklelio vėžio kas dvi minutes miršta moteris, Lietuvoje – penkios moterys per savaitę. Kasmet mūsų šalyje ši onkologinė liga nustatoma daugiau nei 500 moterų. Dauguma jų nežino, kad ligą sukelia žmogaus papilomos virusas. Virusas plinta per lyties organų odos ar gleivinių sąlytį. Prezervatyvai negali moterų visiškai apsaugoti nuo užsikrėtimo žmogaus papilomos virusu. Svar­biausia, kad gimdos kaklelio vėžio galima išvengti: pasiskiepyti ir reguliariai atlikti gim­dos kaklelio citologinį tyrimą.


Nežino, kad yra užsikrėtę

Iš žinomų daugiau kaip 100 žmogaus papilomos viruso tipų (toliau jį vadinsime ŽPV) apie 40 gali pažeisti tiek vyrų, tiek moterų lyties takų gleivinę, taip pat burnos ir gerklės organus. Dauguma žmonių nežino, kad yra užsikėtę ŽPV. Tai reiškia, kad užsikėtusieji nejaučia jokių negalavimų ir infekcijos požymių, apie 90 proc. iš jų imuninė sistema per porą metų „išvalo“ virusą iš organizmo. ŽPV užsikrečiama per lyties organų gleivinių kontaktą, dažniausiai vaginalinių ar analinių lytinių santykių metu, ir net tuomet, kai nėra jokių infekcijos požymių. Labai retai motina gali užkrėsti gimdymo metu savo kūdikį. ŽPV skirstomi į aukštos, vidutinės ir žemos rizikos, pagal jų galėjimą sukelti vėžinius pakitimus. Žemos rizikos virusai suke­lia lyties organų karpas, dažniausiai nelydimas jokių pojūčių, kartais užsikrėtusieji skundžiasi niežėjimu, deginimu, skausmu ar kraujavimu. Aukštos rizikos ŽPV sukelia gimdos kaklelio vėžį, rečiau tie patys viruso tipai gali sukelti vulvos, varpos, išangės, burnos gleivinės vėžinius susirgimus.


Ligos prevencija – reguliari patikra

Tyrimų rezultatai rodo, kad ŽPV randamas nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, ir tik 5-20 proc. sveikų moterų organizmuose. Mūsų šalyje miršta be-veik kas antra šia liga susirgusi gyventoja. Daugelį šių moterų būtų galima išgelbėti, jei tik jos suskubtų pasitikrinti – atliktų citologinį gimdos kaklelio tyrimą. Tai kol kas efektyviausias būdas nustatyti gimdos kaklelio ikivėžines būkles ir jas nustačius atitinkamai gydyti.

Citologinis gimdos kaklelio tyrimas parodo, ar nėra pakitusių ląstelių, kurios vėliau gali išsivystyti į vėžį. Sutrumpintai šis tyrimas vadinamas PAP testu, PAP tepinėliu arba citologiniu tyrimu. Šį tyrimą valstybinė profilaktinė programa 25–60 metų moterims finansuoja kartą per trejus metus.

Kartais gydytojai išsitirti pasiūlo tik toms moterims, kurių gimdos kaklelyje pastebi kokių nors pakitimų – uždegimo požymių, plyšimų, atsiradusių per gimdymą, suragėjusių zonų, kontraceptinės spiralės sukeltų defektų. Tačiau ikivėžiniai ląstelių pakitimai plika akimi negali būti matomi. Citologinį gimdos kaklelio tyrimą reikėtų atlikti kasmet. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė, jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pažeidimai.


Mergaites saugo skiepai

Kita labai veiksminga profilaktikos priemonė, galinti apsaugoti moteris nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos poveikio ir sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra vakcina nuo ŽPV. Tyrimų duomenimis, 9-12 metų amžiaus neturėjusių lytinių santykių mergaičių vakcinacija nuo ŽPV gimdos kaklelio vėžio išsivystymo riziką gali sumažinti net 93 proc. Pasiskiepijusios merginos ir moterys įgyja imunitetą labiausiai paplitusioms žmogaus papilomos viruso atmainoms. Vis dėlto, vakcinos neap­saugo nuo kitų ŽPV tipų sukelto vėžio, todėl ir paskiepijusios moterys turi reguliariai atlikti PAP testą. Skiepiji­mas nuo gimdos kaklelio vėžio kartu su gimdos kaklelio ląstelių citologiniu (PAP) tyrimu šiuo metu yra efektyviau­sios priemonės, padedančios išvengti gimdos kaklelio vėžio. Rekomen­duojama skiepyti mergaites nuo 9-10 metų amžiaus, geriausiai iki pirmųjų lytinių santykių ir reguliariai tikrintis sveikatą. ŽPV perdavimo riziką mažina saugūs lytiniai santykiai. Lytiškai aktyvūs asmenys gali sumažinti riziką užsikrėsti ar perduoti ŽPV naudodami prezervatyvus kiekvienų lytinių santykių metu. Prezervatyvų naudojimas sumažina su virusu susijusių ligų (gimdos kaklelio vėžio, lyties organų karpų) išsivystymą, tačiau tik tuomet, kai padengia odą ir gleivinę, kur yra pažeidimai.

www.366.lt