Ką žinome apie peršalimą?

Ką žinome apie peršalimą?

Labiausiai paplitusi peršalimo liga yra virusinė kvėpavimo takų infekcija. Peršalimo ligos priežastimi gali būti daugiau kaip du šimtai įvairiausių virusų. Tai dažniausia infekcija, galinti paliesti bet kurią organizmo dalį. Maži vaikai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai peršalimo ligomis sega 4-8 kartus per metus. Jiems augant, stiprėja jų imuninė sistema prieš daugumą virusinių peršalimo ligų, todėl suaugusieji peršalimo ligomis serga rečiau: 2-4 kartus per metus.

Vienas dažniausiai pasireiškiančių negalavimų peršalus yra sloga - pagrindinis rinito ar nosies gleivinės membranos uždegimo simptomas. Uždegimas yra organizmo apsauginis atsakas: jis nusiunčia baltuosius kraujo kūnelius į infekcijos vietą, padidina aprūpinimą krauju, kraujagyslės pasidaro "nesandarios" ir baltieji kraujo kūneliai pereina iš kraujagyslių į uždegimines vietas. Dėl nosies kraujagyslių praplatėjimo ir protėkio jaučiamas nosies užsikimšimas ir užgulimas. Kiti nemalonūs simptomai yra niežėjimas, čiaudėjimas ir suprastėjusi uoslė. Jei kankina skaidrios, be perstojo tekančios išskyros iš nosies, ašarojančios akys bei čiaudulys, rekomenduojama vartoti vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, pasižyminčių kraujagysles sutraukiančiu poveikiu. Viena tokių medžiagų yra pseudoefedrinas, palengvinantis kvėpavimą pro nosį ir sumažinantis išskyrų tekėjimą. Čiaudulį, ašarojimą ir kitus simptomus, kuriuos sukelia peršalimas, sumažinti padeda triprolidinas.

Kitas dažnai pasitaikantis peršalimo simptomas yra kosulys - staigus, dažnai pasikartojantis refleksas, kuris padeda išvalyti kvėpavimo takus nuo gleivių, dirgiklių, svetimkūnių ir mikrobų. Kosulys yra svarbus norint palaikyti kvėpavimo takus švariais, tačiau jis dažnaiverčia žmogų jaustis nepatogiai bendraujant su aplinkiniais žmonėmis. Negydomas kosulys gali užsitęsti daug ilgiau ir sukelti nereikalingą stresą ir diskomfortą (vėmimą, krūtinės, galvos, kaulų ir raumenų skausmus, šlapimo nelaikymą, miego trūkumą ir nerimą). Be to, jeigu ūmus kosulys nėra gydomas, jis gali tapti chronišku. Tuomet gali kilti komplikacijų, o tokio kosulio gydymas - užtrukti. Todėl į kosulį bei jo gydymą reiktų žiūrėti atsakingai. Jeigu kosulys nėra stiprus, patariama gerti daugiau skysčių arba augalų - gebenės, čiobrelių, vaistinės svilarožės, gysločių, raktažolės – preparatų. Bet jeigu kosulys yra stiprus, reikia imtis rimtų priemonių. Tačiau svarbu teisingai pasirinkti, ar kosulį slopinti, ar stimuliuoti. Jeigu prasidėjus ligai pradeda kankinti sausas kosulys, jį galima slopinti. Paprastai sausas kosulys slopinamas nakties metu, kad būtų galima išsimiegoti. Tačiau jei kosulys yra produktyvus, kosulį slopinančių vaistų vartoti negalima, nes tokiu atveju karkalai liktų kvėpavimo takuose ir galėtų sukelti rimtų komplikacijų. Produktyvaus kosulio atveju, kuomet jis yra drėgnas ir atkosima gleivių, reikia vartoti ekspektorantus. Vienintelis FDA (Food and Drug Agency) patvirtintas ekspektorantas Jungtinėse Amerikos Valstijose yra gvajfenezinas. Jis skystina gleives (skreplius) plaučiuose ir padeda jas iškosėti, todėl dažniausiai vartojamas norint sumažinti gleivių klampumą ir padidinti jų kiekį kvėpavimo takuose bei tuo skatinti produktyvų kosulį. Yra duomenų, kad gvajfenezinas sumažina kosulio dažnį. Vartojant vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra gvajfenezino, rekomenduojama gerti daug vandens.

Nėra iš karto padedančių priemonių peršalimo ligoms gydyti, tačiau Jūs galite sumažinti tokių ligų skaičių, jeigu atkreipsite dėmesį į tolimesnes rekomendacijas:


1. Miegas

Jeigu Jūsų imuninė sistema stipri ir Jūs nesiskundžiate miego sutrikimais, tai Jūsų galimybės išvengti infekcijos yra daug didesnės. Miegas yra labai svarbus ir norint pasveikti infekcine liga. Jeigu Jūs miegate giliai, smegenys ir visas organizmas ilsisi, palikdami imuninei sistemai dauugiau energijos kovai su infekcija. Todėl kokybiškas nakties miegas padeda ne tik išvengti peršalimo ligų, bet ir greičiau pasveikti.


2. Mityba

Jeigu Jums tenka nuolat kovoti su peršalimo arba infekcinėmis ligomis, organizmas tuo parodo, kad jis negauna pakankamai būtinų maistinių medžiagų. Jeigu norite sustiprinti natūralias organizmo apsaugines funkcijas, maitinkitės subalansuotai ir sveikai. Sergant mūsų organizmas kovai su bakterijomis gamina imuninės sistemos ląsteles, kurių pagrindinė statybinė medžiaga yra baltymai. Vartokite baltymų turtingus maisto produktus: žuvį, pupas, lęšius ir pan. Kiti labai svarbūs mūsų imuninei sistemai maisto produktai yra petražolės, raudonieji pipirai, kivi, kuriuose yra daug vitamino C; kepenys ir morkų sultys, kuriuose yra vitamino A; cinko turtingos medžiagos – rupaus malimo miltai, tamsiai žalios daržovės, žuvis; ir kaip priedas minėtiems produktams – maistinės sėlenos, grūdai, riešutai ir šaltai spausti aliejai, kurie yra puikus E vitamino šaltinis.


3. Aktyvus gyvenimo būdas

Regulieriems fiziniams pratimams tenka svarbus vaidmuo, jeigu norime padidinti organizmo atsparumą infekcijoms. Stiprus ir sveikas kūnas užtikrina stiprią ir sveiką imuninę sistemą.


4. Kova su mikroorganizmais

Tyrimai parodė, kad peršalimo ligas sukeliantys virusai perduodami vieno žmogaus kitam oro-lašeliniu būdu ar prisiliečiant. Peršalimo ligas sukeliantys virusai ant žmogaus odos išlieka gyvybingi iki trijų valandų ir dažniausiai per šį laiką virusas pernešamas ant kokio nors objekto, su kuriuo žmogus gali kontaktuoti (pavyzdžiui, durų rankenos). Nuo čia virusas gali patekti į Jūsų organizmą, pavyzdžiui, kai trinate akis rankomis, liečiate nosį ar burną. Būtent todėl tokia svarbi rankų higiena. Dažniau plaukite rankas, ir, jeigu kontaktuojate su žmogumi, kuris serga peršalimo liga, būkite budrūs.


5. Pajutę peršalimo simptomus, kreipkitės į vaistinę

Atsiradus pirmiesiems peršalimo ligos požymiams, stiprinkite savo imuninę sistemą vitaminu C ir cinku tam, kad sustabdytumėte infekcijos plitimą. Nepriklausomai nuo ligos simptomų, visada kreipkitės pagalbos į vaistininką, kuris patars, kokie vaistai Jums tinka geriausiai.