Medicininis karagenas - inovacija, keičianti peršalimo profilaktikos ir gydymo įpročius

Medicininis karagenas - inovacija, keičianti peršalimo profilaktikos ir gydymo įpročius
Kas yra peršalimas?

Rudeniui įpusėjus, tradiciškai mus užklumpa peršalimo susirgimų banga. Virusinės kvėpavimo takų infekcijos (VKTI), liaudiškai vadinamos peršalimu, – labiausiai paplitusi žmonių liga.  JAV atliktų tyrimų duomenimis,  gruodžio mėnesį 23,6 proc. suaugusiųjų per pastarąsias 4 savaites buvo patyrę peršalimą. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, nosies užgulimas, skundai dėl gerklės skausmo ir kosulio sudaro 11 proc. bendrosios praktikos konsultacijų priežasčių Vakarų šalyse. Vaikai kasmet serga tokiomis infekcijomis maždaug 5 kartus, suaugusieji – nuo 2 iki 3 kartų.
 
Peršalimą dažniausia sukelia rinovirusai (iki 40 proc.), koronavirusai, gripo virusai, paragripo virusai, respiraciniai sinticiniai virusai ir metapneumovirusai..

Kaip užsikrečiama VKTI?

Virusas – mikroorganizmas, negalintis išgyventi be „šeimininko“. Tai – ląstelės, kurios naudojasi medžiagomis, kad išliktų gyvos ir pasidaugintų. Peršalimą ir gripą sukeliantys virusai dažniausiai patenka pro nosį, prisitvirtina gleivinės paviršiuje ir įsiskverbia į gleivinės ląsteles, kuriose jie dauginasi, ląstelei plyšus – pasklinda, jungiasi prie kitų ląstelių ir taip toliau. Suaugusiųjų nosies gleivinės plotas siekia  apie 160 kv. cm. Vienas peršalimo virusas per dieną gali pasidauginti iki 16 milijonų palikuonių.
Patekę į nosies gleivinę, virusai sukelia  imuninį organizmo atsaką: infekuotų audinių uždegimą, gleivinės kraujagyslių išsiplėtimą, padidėjusią gleivių sekreciją. Dėl šios priežasties pasireiškia peršalimui būdingi simptomai, pavyzdžiui, nosies užgulimas, sloga, kosulys, gerklės skausmas, karščiavimas, kartais lydimi galvos ir raumenų skausmo, nuovargio, apetito praradimo, ir kt.
 
Virusine infekcija užsikrečiama įkvepiant oru plintančius lašelius su virusais po to, kai sergantis žmogus nusičiaudėjo arba nusikosėjo (vieno nusičiaudėjimo metu į orą patenka ~100 000 virusų), tiesioginio artimo kontakto su sergančiu žmogumi metu bei rankomis palietus užkrėstus paviršius, o po to – savo nosį, akis ar burną.

VKTI (peršalimo) gydymo ir profilaktikos naujienos

Dėl peršalimą sukeliančių virusų gausos (jų priskaičiuojama daugiau kaip 200 rūšių) ir greitos mutacijos, vakcinos nuo VKTI nėra (išskyrus vakciną gripo virusui). Peršalimo profilaktika apimdavo patalpų vėdinimą, rankų higieną, paviršių dezinfekavimą, kontakto su sergančiais vengimą, imuniteto stiprinimą.
Peršalimo gydymas iki šiol buvo tik simptominis – skiriami įvairūs preparatai ligos simptomams (nosies užgulimui, kosuliui, gerklės skausmui ir kt.) malšinti.
Priešvirusinės medicininio karagenino savybės, atrastos Vienos virusologų, yra inovacija, pradėjusi permainas peršalimo profilaktikos ir gydymo srityje. Tyrimų metu atrasta, kad medicininis karageninas – sulfatuotas galaktozės polimeras, pasižymintis didele molekuline mase ir gebėjimu formuoti gelines struktūras, gali blokuoti virusų prisijungimą prie ląstelių receptorių ir būti sėkmingai naudojamas virusinių infekcijų prevencijai ir gydymui. Karagenino suformuojama apsauginė plėvelė nosiaryklės gleivinės paviršiuje nespecifiškai apgaubia peršalimą sukeliančius virusus, neleisdama jiems prisitvirtinti prie gleivinės. Taip sumažinamas kvėpavimo takus pažeidžiančių virusų plitimas ir dauginimasis. Klinikinės studijos, atliktos su vaikais bei suaugusiaisiais Austrijoje ir Jungtinėje Karalystėje, patvirtino, kad medicininis karageninas sumažina viremiją (virusų skaičių) gleivinėse daugiau nei 90 proc., sutrumpina ligos trukmę, žymiai sumažina atkryčių skaičių ir palengvina peršalimo simptomus. Be to, jis efektyvus prieš visus VKTI sukeliančius virusus, įskaitant gripą, ir neturi pašalinių poveikių, yra visiškai saugus nėščiosioms ir vaikams. Kai kuriose Europos šalyse, taip pat ir Baltijos šalyse, preparatai su medicininiu karageninu, skirti VKTI prevencijai ir gydymui, jau prieinami pacientams.
Peršalimas nėra sunki liga, tačiau užsitęsusi ar netinkamai gydoma virusinė infekcija gali kompiluotis į bakterinę – sinusitą, bronchitą, ausų net plaučių uždegimą. Neignoruojama, laiku sustabdyta infekcija, gydytojo nurodymų laikymąsis padės išvengti komplikacijų.

Literatūra:

1. Efficacy and safety of an antiviral Iota-Carrageenan nasal spray: a randomized, double-blind, placebo-controlled exploratory study in volunteers with early symptoms of the common cold. Eccles R. et al.  Respiratory Research 2010, 11:108.

2. Lessons learned from a double-blind randomised placebo-controlled study with a iota-carrageenan nasal spray as medical device in children with acute symptoms of common cold . Fazekas T. et al. BMC Complementary and Alternative Medicine 2012, 12:147.

3. Efficacy of a Carrageenan nasal spray in patients with common cold: a randomized controlled trial. Ludwig et al. Respiratory Research 2013 14:124.

4. Carrageenan nasal spray in virus confirmed common cold: individual patient data analysis of two randomized controlled trials. Koenighofer et al. Multidisciplinary Respiratory Medicine 2014 9:57.

5. Iota-Carrageenan is a potent inhibitor of rhinovirus infection. Grassauer et al. Virology Journal 2008, 5:107.

6. Iota-Carrageenan Is a Potent Inhibitor of Influenza A Virus Infection. Leibbrandt et al. PLOS ONE 2010, 5:12.

7. BMJ Best Practice review for Common Cold (http://bestpractice.bmj.com)

8. www.caragelose.com

9. www.agovirax.com