Ar kreiptis į gydytoją: sąnarių skausmas

Ar kreiptis į gydytoją: sąnarių skausmas

Sąnarių skausmas - tai būklės ar ligos simptomas, pasireiškiantis vieno ar kelių sąnarių nemaloniu potyriu.

Sąnarių skausmas vargina beveik kas antrą 40-metį, o 65-erių sulaukusieji beveik visi skundžiasi nuolatiniu sąnarių skausmu.

Sąnarių, tarp jų ir stuburo, skausmais skundžiasi maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytoją.

Jauniems žmonėms sąnarius dažniausiai skauda patyrus traumą, sumušus ar dėl pervarginimo. Pacientai gali kentėti dėl uždegiminių ligų, pvz., reumatoidinio ar septinio (pūlingo) artrito. Sąnarius gali skaudėti ir dėl metabolinių ligų, tokių kaip podagros, kai sąnaryje susikaupia šlapimo rūgšties kristalai ir sukelia sąnario uždegimą. Dažnai pasitaiko ir reaktyviųjų artritų, kurie atsiranda dėl kur nors organizme slypinčios infekcijos, dažniausiai šlapimo ir lytiniuose takuose bei žarnyne. Kartais sąnarius skauda dėl įvairių vidaus organų ligų, tokių kaip vilkligė, dermatomiozitas, vaskulitas. Tada imuninės organizmo ląstelės neatpažįsta ir ima „pulti“ savo šeimininko audinius. Sąnarius gali skaudėti ir susirgus virusinėmis ligomis, pvz., gripu, ar bet kuria kita infekcine liga (raudonuke, vėjaraupiais, esant Epstein – Barr virusinei infekcijai ir kt.). Sąnariai nukenčia trečdaliui žmonių, sergančių žvyneline. Kartais pasitaiko psichosomatinių skausmų. Viena šių skausmų priežasčių – f ibromialgija. Nuo tokio tipo skausmų dažniausiai kenčia moterys, neretai kartu būna sutrikęs miegas, atsiranda galvos skausmas ir kt. Tokiam žmogui svarbu žinoti, kad jam reikalingas ilgalaikis gydymas vaistais nuo nerimo bei depresijos, taip pat raumenis atpalaiduojančiais vaistais.

Atitolinti reumatinių ligų sukeliamą sąnarių skausmą galima atsikračius nereikalingų kilogramų, nuolat judant. Kasdienis judėjimas, rytinė bent 5–10 mi­n. mankšta yra vienas svarbiausių dalykų. Jei sąnarių maudimo priežastis aiški (po didesnio nei įprasta fizinio krūvio), eiti pas gydytoją nebūtina. Jeigu tai ne sąnarių liga, raumenys atsipalaiduos ir skausmas sumažės pagulėjus šiltoje vonioje su paprasta ar jūros druska, įvairiomis vaistažolėmis. Tik jei skausmas nemažėja ar užsitęsia, reikia kreiptis į specialistą. Patyrus sąnarių traumą, būtina suteikti sąnariui ramybę (sutvarstyti, kad sąnarys taptų nejudrus, vengti jį judinti), pirmąsias paras reikėtų dėti šaldomuosius kompresus, galima patepti tepalu, skirtu malšinti skausmui ir uždegimui. Traumos sunkumą įvertinti ir skirti tolimesnį gydymą turėtų gydytojas.

Sąnarių skausmą, lydimą tinimo, paraudimo, gerai mažina vaistai nuo skausmo ir uždegimo, poilsis. Tačiau tik gydytojas gali nustatyti tokių skausmų priežastis ir skirti dažnai reikalingą ilgalaikį gydymą.

Jeigu sąnarius skauda iš ryto, pailsėjus, ilgiau nei 3 dienas, jeigu sąnarys sutinsta, būna raudonas, karštas, jo negalima sulenkti ar nesant kitai ligai atsiranda karščiavimas, tokiu atveju reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją.