Kaip atrodo tvari Simonos Cymbaliukaitės higienos ir grožio rutina be plastiko?

Kaip atrodo tvari Simonos Cymbaliukaitės higienos ir grožio rutina be plastiko?

Turbūt visi mes mėgstame malonius ir lėtus higienos bei grožio ritualus, kurie kelia asociacijas su švara ir tvarka. Deja, vonios kambaryje esančios priemonės bei jų pakuotės palieka toli gražu ne tokį patį tvarkingą vaizdą aplinkoje. Dailūs plastiko buteliukai, vienkartiniai skustuvai, plastikiniai dantų šepetėliai ir kitos priemonės dažniausiai negali būti perdirbtos arba yra perdirbamos ribotą kiekį kartų, o, atsidūrusios sąvartyne, suyra tik per kelis šimtmečius. Visa tai sukelia skaudžius padarinius, pavyzdžiui, sparčiai eikvojami gamybai skirti gamtiniai resursai, suirusios plastiko dalelės nusėda vandenynuose bei gyvūnų organizmuose, o plastike esančios kenksmingos cheminės medžiagos kenkia net ir mūsų pačių sveikatai.

Norėdami, kad mūsų higienos procedūros nežalotų nei sveikatos, nei gamtos, pakalbinome tvarų gyvenimo būdą propaguojančią socialinių tinklų turinio kūrėją ir knygos „31 produktyvumo diena“ autorę Simoną Cymbaliukaitę, kuri pasidalino savo patirtimi, kaip vonios kambaryje atsisakė plastiko ir atrado tvarias alternatyvas.

Rinkdamasi higienos ir grožio prekes savo kasdienėms reikmėms, Simona atkreipia dėmesį į jai svarbiausius aspektus:

1. Produktas turėtų būti skirtas ne vienkartiniam naudojimui, o tarnautų ilgą laiką.
2. Produkto pakuotė ir jo sudėtis turėtų būti iš aplinkai draugiškų medžiagų. Geriausiai, jei gaminys po naudojimo yra tinkamas kompostavimui arba lengvai suyra.
3. Produktas yra tinkamas veganams.
4. Svarbios ir paties prekės ženklo vertybės, verslo etika, prisidėjimas prie taršos mažinimo, vykdomos veiklos pėdsako kompensavimas.

Paklausta apie tai, kokius higienos ir grožio ritualus Simona dažniausiai atlieka bei kokias priemones naudoja, mergina atvirauja, kad per pastaruosius metus jos lentynose kosmetikos priemonių gerokai sumažėjo.

„Mano grožio rutina per pastaruosius kelerius metus tapo labai minimali – atsisakiau labai daug produktų, kurie nebuvo nei etiški, nei man padedantys. Daugiausia tai buvo įvairūs, gerai išreklamuoti kremai, kaukės, tonikai, veido valikliai ir pan. Dabar man visiškai užtenka tokių elementarių dalykų, kaip dezodorantas, daugkartinės skutimosi priemonės, dantų pasta, veido kremas, veido kaukė bei priemonės plaukams – šampūnas ir kondicionierius. Mano grožio rutinoje atsirado daug alternatyvų. Įprastą dezodorantą pakeičiau natūraliu, kartoninėje pakuotėje, dantų pastą renkuosi stiklinėje pakuotėje, vietoje plastmasinio dantų šepetėlio pradėjau naudoti bambukinį, skystus šampūnus pakeitė kieti, o dabartinės mano skutimosi priemonės – muilas, daugkartinis skustuvas ir peiliukai. Nors ir naudoju nedaug priemonių, mano oda dažniausiai vis tiek išlieka labai sveika, nes natūraliau maitinuosi ir nevartoju gyvulinės kilmės produktų. Šie pokyčiai taip pat labai prisidėjo prie daugelio grožio priemonių atsisakymo. Jų paprasčiausiai nebereikėjo tiek daug, kai pradėjau rūpintis problemiškos odos priežastimi – mityba.“

Iš tiesų, supratimas, kad tam tikrų kosmetikos ir higienos prekių mums visai nereikia, atveda mus į sąmoningesnį vartojimą, atlaisvina vonios kambario lentynas ir leidžia susikoncentruoti į kokybiškus kasdienius higienos bei rūpinimosi savimi ritualus. Vienas jų, be kurio neįsivaizduojame nei vienos dienos, – dantų valymas.

Simona, kaip jau minėjo, dantų priežiūrai naudoja bambukinius dantų šepetėlius, kuriuos galima kompostuoti. Dantų pastą ji renkasi „Ben&Anna“ prekės ženklo, nes ji – natūrali, netestuojama su gyvūnais, malonaus skonio ir efektyviai valo dantis. Tiesa, prieš išbandydama šią dantų pastą, mergina buvo skeptiškos nuomonės, nes įprastai tokios dantų pastos būna nemalonaus kvapo, nesuteikia gaivos jausmo.


„Iš karto labai nustebau dėl skonio – kitos „zero waste“ dantų pastos turėjo arba neutralų, arba labai nemalonų, įkyrų skonį, dėl kurio dantų valymo procesas buvo nemėgstamiausias higienos rutinos etapas. O „Ben&Anna“ dantų pastos skonis iškart pasirodė labai malonus – mėtinis, bet neįkyrus. Dantų sveikata taip pat tikrai nesiskundžiu, efektyvumas dėl pastos natūralumo tikrai nesuprastėjo. „Ben&Anna“ yra labiausiai mano vertybes atitinkantis prekės ženklas – tas, kurio produktus malonu ir komfortiška naudoti. Dantų pasta skani, efektyvi ir natūrali. Šio prekės ženklo kiti produktai, pavyzdžiui dezodorantai, taip pat ilgai išlaiko malonų kvapą, yra patogūs naudoti. Taigi kol kas nesiruošiu keisti į kitų gamintojų, nes esu per daug pripratusi ir labai patinka juos naudoti.“

Paklausta, ar sunku gyventi pagal „zero waste“ filosofiją bei kas padeda išlikti tvariai, Simona pripažįsta, kad šis gyvenimo būdas nebus lengvas, jei esminius pokyčius norėsime daryti čia ir dabar. Lengviau yra tada, kai pokyčiai vyksta pamažu.

„Kadangi pasižadėjau, kad prie šio gyvenimo būdo eisiu žingsnis po žingsnio, man tai nebuvo ir nėra itin sunku. Žinoma, kartais būna pagundų arba nedidelių nukrypimų – vis dar nesididžiuoju savo kai kuriais maisto pirkimo įpročiais, tačiau didžiąja savo pasirinkimų dalimi prisidedu prie aplinkosaugos. Iš pradžių nebuvo lengva, tačiau su laiku prie to pripratau ir savo pasirinkimus pradėjau automatiškai „filtruoti“ – ar tai atitiks mano vertybes, ar ne. Higienos ir grožio rutinoje, manau, ypač svarbu atrasti produktus, kurie neatrodys per daug „egzotiški“ ir tau neįprasti, o natūralumas nereikštų, kad produktą nekomfortiška naudoti. Šiuo klausimu vėl grįšiu prie „žingsnis po žingsnio“ koncepcijos, kurią pritaikiau ir higienos rutinoje – visiškai pamažu keičiau plastmasinį dantų šepetėlį į bambukinį, įprastos dantų pastos pakuotę į stiklinį indelį ir  t. t.“

Atsisakymas vienkartinių higienos priemonių ar kosmetikos produktų plastiko pakuotėse nėra tolygus atsisakymui savo pamėgtų grožio ritualų. Veikiau tai yra supratimas, kokį poveikį mano veiksmai palieka aplinkai ir kaip galiu rūpintis savimi, nepamiršdama rūpinimosi gamta bei jos resursais. Galų gale, tai yra dar didesnis malonumas ir dovana sau, nes vienkartinio panaudojimo prekių atsisakymas bus naudingas ne tik piniginei, bet ir odai, plaukams bei dantims, kurių būklę pagerins natūrali produktų sudėtis.

Vos keli kasdieninės rutinos pokyčiai leis pasinerti į sąmoningus grožio ritualus.