Pirmosios naujagimio dienos

Pirmosios naujagimio dienos

Po 2 val. sveiki naujagimiai kartu su mama perkeliami į vieną palatą. Sergantys ir neišnešioti perkeliami į naujagimių skyrių iš karto, kai tik stabilizuojama jų būklė. Kas rytą naujagimiai sveriami, matuojama jų kūno temperatūra (duomenys užrašomi naujagimio raidos istorijoje), juos apžiūri gydytojas neonatologas.

Visi naujagimiai (jeigu nėra kontraindikacijų ir tėvai neprieštarauja) skiepijami nuo tuberkuliozės ir hepatito B. Naujagimių imunizacija BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcina gali apsaugoti nuo tuberkuliozinio meningito ir kitų sunkių tuberkuliozės formų iki penkerių metų amžiaus. Imunizacija nuo hepatito B yra veiksmingas vėlesnių kepenų ligų profilaktikos būdas.

Visuotinis naujagimių tikrinimas – tai ypatingas ir labai svarbus kraujo tyrimas, kuris atliekamas visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams. Kraujo fenilketonurijai ir hipotirozei tirti iš naujagimio kulno imama 2–5 gyvenimo dieną, bet ne anksčiau kaip praėjus 48 val. po pirmojo maitinimo. Labai svarbu, kad tyrimas būtų atliktas pirmąją gyvenimo savaitę, nes tik laiku nustačius šiuos negalavimus galima padėti. Paimtas kraujo mėginys siunčiamas į Medicininės genetikos centrą. Kartotinai kraujo imama 14–16 gyvenimo dieną neišnešiotiems naujagimiams ar naujagimiams, kuriems nustatyta įgimta infekcija, įgimtos raidos anomalijos. Jei mama praėjus kelioms valandoms po gimdymo išvažiuoja į namus, ji įspėjama, kad kraujas tyrimams nepaimtas ir tai užfiksuojama išraše. Už kraujo paėmimą (gimdymo ar kitame stacionare, pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje) atsakingas naujagimį prižiūrintis gydytojas. Už kortelių išsiuntimą atsakingas asmens sveikatos priežiūros įstaigos įgaliotas asmuo.

Jeigu tyrimo rezultatai neigiami, t. y. liga neįtariama, apie juos tėvai neinformuojami. Jeigu tyrimo rezultatai teigiami, t. y. įtariama fenilketonurija ar hipotirozė, atsakingas Medicininės genetikos centro darbuotojas tėvams išsiunčia informacinį laišką su kortele. Laiške nurodoma, kad naujagimiui tyrimą dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų reikia kartoti ir dėl to reikia kreiptis į naujagimį prižiūrintį gydytoją.

Klausos atrankinė patikra. Normali klausa ankstyvame amžiuje yra ypač svarbi kalbos formavimuisi ir raidai. Apie 1–3 iš 1000 naujagimių būna ryškių abipusių klausos sutrikimų, dėl kurių sutrinka kalbos
raida. Kalbos, emocinė, intelektuali raida pagerėja, kai klausos sutrikimas nustatomas ir pradedamas gydyti iki 6 mėn. koreguoto amžiaus. Esant klausos sutrikimo rizikai (šeiminė anamnezė, neišnešiotumas, perinatalinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, įgimta infekcija, įgimtos raidos ydos, hiperbilirubinemija ir kt.), naujagimių klausa tiriama otoakustinės emisijos metodu. Kai įtariamas klausos sutrikimas, naujagimis nukreipiamas konsultuotis pas specialistą audiologą.

Hemoraginės ligos profilaktika. 2–3 gyvenimo parą dėl netobulos kepenų funkcijos naujagimio organizme trūksta nuo vitamino K priklausančių krešėjimo faktorių, atsirada kraujavimo grėsmė. Todėl
naujagimiams po gimimo hemoraginės ligos profilaktikai skiriama vitamino K1 (fitonadiono, pvz., „Konakoin“, „Kanavit“) 1–2 mg į vidų ar 1 mg į raumenis.

Išrašymas į namus. Sveiki naujagimiai iš ligoninės paprastai išleidžiami 2–3-iąją gyvenimo dieną, kartais – po 2–3 val. Esant socialinių ar medicininių rizikos veiksnių, galinčių sutrikdyti naujagimio 
adaptaciją ir sveikatos būklę, sveiko naujagimio išrašymas atidedamas kelioms dienoms. Išleidžiant naujagimį į namus, dar kartą kruopščiai ištiriama, užpildomas naujagimio bei pasikeitimo lapas (forma Nr. 113/L). Pasikeitimo lape aprašoma naujagimio būklė užgimus, adaptacijos eiga, nurodomi antropometriniai duomenys, skiepijimo data, atliktų tyrimų duomenys ir kt. Apie tai, kad naujagimis išleidžiamas iš ligoninės, telefonu pranešama pirminės asmens sveikatos priežiūros gydytojui (praneša patys tėvai arba gimdymo stacionaro personalas). Kai yra socialinių rizikos veiksnių (nepilnametė mama, žalingi įpročiai – narkomanija, alkoholizmas ir pan.), duomenys apie naujagimį iki jo išrašymo perduodami teritorinėms socialinėms tarnyboms ir vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojams.

Pirmasis naujagimio patronažas. Per pirmąsias dienas, ne vėliau kaip trečiąją dieną po naujagimio išrašymo iš gimdymo stacionaro naujagimį aplanko vaikų ligų ar šeimos gydytojas.