Ką svarbu žinoti apie jodą?

Ką svarbu žinoti apie jodą?

Vos 30 kilometrų nuo Vilniaus pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei gyventojai ėmė pildyti savo namų vaistinėles kalio jodido tabletėmis, kurios reikalingos branduolinės nelaimės atveju. Vis dėlto „Eurovaistinė internete“ klientus konsultuojantys vaistininkai sako, kad gyventojai dažnai teiraujasi, nes nežino, ką tokiu atveju reikėtų vartoti – kalio jodidą, jodą ar jodo tirpalą. Farmacininkai dalinasi 10 svarbių faktų apie jodą ir skirtingas jo formas.


1.  Jodas – organizmui reikalingas mikroelementas. Jodas įprastai gaunamas su maistu, jo yra juoduotoje druskoje, pieno produktuose. Esant šio mikroelemento trūkumui organizme sveikatos priežiūros specialistai gali rekomenduoti vartoti specialius jodo turinčius preparatus.

2. Kalio jodido negalima vartoti prevenciškai. Kalio jodidas vartojimas branduolinės nelaimės metu, todėl jo naudinga turėti savo namų vaistinėlėje, kad prireikus iškart turėtumėte. Šį preparatą galima vartoti tik tada, kai įvykus branduolinei nelaimei tai rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija, jis nėra vartojamas profilaktiškai.

3. Jodo tirpalas odai nesaugo nuo radiacijos. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jodo tirpalas odai gali būti vartojamas tik išoriškai ir jo poveikis nėra susijęs su apsauga nuo radiacijos. Jodo tirpalas yra skirtas žaizdų dezinfekcijai.

4. Maisto papildai praturtinti jodu branduolinės nelaimės atveju nepadeda. Įvykus branduolinei nelaimei gyventojai įspėjami pradėti vartoti kalio jodidą, maisto papildai tam nėra tinkama priemone, nėra įrodyta, jog jie apsaugo nuo radioaktyvaus jodo.

5. Kalio jodido tabletės padeda apsisaugoti tik nuo radioaktyvaus jodo, bet ne nuo kitų radioaktyvių medžiagų. Net ir išgėrus reikiamą kalio jodido dozę būtina atsižvelgti į rekomendacijas ir saugotis kitų branduolinės nelaimės metu pasklidusių radioaktyvių medžiagų.

6. Kalio jodidas vartojamas tik sulaukus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų. Įvykus branduolinei nelaimei svarbu sekti informaciją ir kalio jodidą pradėti vartoti tik išgirdus Sveikatos ministerijos rekomendacijas, tai daryti reikėtų, vadovaujantis rekomendacijomis, tol, kol nebus pranešta nutraukti vartojimą.

7. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus dviem valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus aštuonioms valandoms. Labai svarbu nedelsti pradėti vartoti kalio jodidą, nes po tam tikro laiko jis nebegali apsaugoti nuo radioaktyvaus jodo. Branduolinės nelaimės metu gyventojai informuojami, kada svarbu pradėti vartoti kalio jodidą.

8. Kalio jodido dozes branduolinės nelaimės atveju skelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Branduolinės nelaimės atveju reikalingą suvartoti kalio jodido dozę skelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Nėščiosioms ir jodui alergiškiems žmonėms prieš vartojant kalio jodidą rekomenduojama pasitarti su specialistais.

9.  Vyresniems nei 40 metų žmonėms skydliaukės veiklos blokavimas kalio jodido tabletėmis branduolinės nelaimės metu naudingas mažiau. Didžiausią skydliaukės blokavimo jodu naudą po radioaktyviojo jodo ekspozicijos patiria vaikai, paaugliai, nėščiosios ir žindyvės.

10.   Sveikatai kenksmingas ne tik jodo trūkumas, bet ir perdozavimas. Kaip ir bet kurios kitos medžiagos, taip ir jodo turinčių preparatų galima perdozuoti, dėl to gali atsirasti galvos skausmas, seilių liaukų skausmingumas ir patinimas, karščiavimas, laringitas, ryklės patinimas arba uždegimas, virškinimo sutrikimas ir viduriavimas ir kiti simptomai. Jodo perdozavimui ypač jautrūs naujagimiai, o ūminis apsinuodijimas jodu gali sukelti gyvybiškai svarbių organų pažaidas.