Laikas patikrinti vaikų vaistinėlę: ar esate pasiruošę reaguoti greitai?

Laikas patikrinti vaikų vaistinėlę: ar esate pasiruošę reaguoti greitai?

Permainingi rudens orai – pats palankiausias klimatas plisti virusams ir bakterijoms, tad karščiavimas, kosulys ar sloga mažuosius gali užklupti bet kada. Pastebėjus pirmuosius peršalimo simptomus, būtina reaguoti greitai, todėl namuose svarbu turėti kelias pagrindines priemones, kurios padės sustabdyti ligą ir vaikui pasijusti geriau. „Eurovaistinė internete“ vaistininkė Vilija, konsultuojanti klientus el. paštu ar aktyviame pokalbio lange, kviečia pasitikrinti, ar vaikų vaistinėlėje turite viską, kas būtiniausia?

BEKONTAKTIS TERMOMETRAS. Juo per kelias sekundes pamatuosite kūno temperatūrą net ir naktį, be reikalo nežadindami karščiuojančio vaiko. Matuoti galima kaktos srityje, ties smilkiniu arba ausies landoje (priklausomai nuo termometro modelio), išlaikant 5-10 cm atstumą nuo kūno. Tai vietos, kurios tiksliausiai parodo kūno temperatūrą matuojant be kontakto su oda. Termometro tikslumas siekia 0,2 laipsnio. Vaistininkė rekomenduoja pirmą kartą naudojant prietaisą atidžiai perskaityti informacinį lapelį ir vadovautis instrukcijomis.

NUO TEMPERATŪROS. Tam, kad vaikui stipriai sukarščiavus nereikėtų bėgti į vaistinę, namie reikėtų turėti temperatūrą mažinančių vaistų. Nuo temperatūros ir skausmo vaistininkė rekomenduoja vaistus su veikliosiomis medžiagomis ibuprofenu bei paracetamoliu. Abu vaistai mažina skausmą, kūno temperatūrą bei veikia priešuždegimiškai. Ibuprofenas skausmą malšina kiek stipriau, tuo tarpu paracetamolis gali efektyviau sumažinti aukštą temperatūrą. Vaistai vaikams gali būti kapsulių, miltelių, žvakučių ar suspensijos formos ir parenkami pagal amžių. Paaugusiems vaikams nuo temperatūros galima duoti suspensiją su skoniu, kramtomąsias minkštas kapsules ar miltelius. Patiems mažiausiems įprasta ir patogiausia temperatūrą mažinti žvakutėmis – jų nereikia vartoti per burną, tad nedirginamas skrandukas ir mažesnė perdozavimo tikimybė.

NUO PERŠALIMO. Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, svarbu namie turėti priemonių, kurios neleistų ligai įsismarkauti, palengvintų simptomus. Tokia „greitoji pagalba“ gali būti arbatos ar milteliai su augaliniais ekstraktais karšto gėrimo ruošimui, homeopatiniai preparatai. Erškėtis, vitaminas C ir šeivamedis mobilizuoja imunitetą kovai su ligų sukėlėjais, o gyslotis, ramunėlė ir islandinė kerpena stos į pagalbą gerklei. Vaikui pajutus peršalimo simptomus, galima išbandyti ir augalinius vaistinius preparatus krūtinės, nugaros ir pėdų įtrynimui, garų inhaliaciją specialiai tam skirtais preparatais. Dėl inhaliacijų vaistininkė rekomenduoja pasitarti su gydytoju. 

NUO SLOGOS. Pradėjus varvėti nosytei, purškalai, lašiukai augaliniu pagrindu ir druskos-vandens tirpalai nuo slogos yra pirmoji pagalba. Vieni jų gali sumažinti nosies gleivinės paburkimą ir  uždegimą, taip palengvindami kvėpavimą per nosį. Kiti – suskystinti „tirštas“ gleives užkirsdami kelią sinusito atsiradimui. Vis tik negalima šiais vaistais piktnaudžiauti ir vartojami jie turi būti ne ilgiau kaip 5 dienas. Jei vaikui sunku išpūsti nosį, nors akivaizdžiai sekreto joje yra, verta pasikliauti natūraliu jūros druskos vandeniu – tai geras pasirinkimas, kai reikia išplauti nosį. Taip pat nuo slogos mažylius gelbsti ir natūralūs aliejų mišiniai. Pavyzdžiui, „Baubukas“ iš „Aromama“ gali atkimšti nosį, palengvinti kvėpavimą. Jeigu vaikas leidžiasi ir nėra alergiškas, galima kas dvi valandas aliejų mišiniu vatos pagaliuku ar pirštu patepti nosį, panosę. Šią priemonę galima naudoti vaikams nuo 6 mėn.

NUO GERKLĖS SKAUSMO IR KOSULIO. Gerklės skausmui ar perštėjimui nuraminti galite naudoti burnos gleivinės purškalus. Renkantis vaistus nuo kosulio, pirmiausia reikia atpažinti koks jis – sausas, šlapias ar dirginantis gerklę. Namuose vaistininkė rekomenduoja turėti universalios paskirties vaistinį preparatą, kuris galėtų palengvinti bet kokios rūšies kosulį. Tai galėtų būti augalinės sudėties – homeopatinis preparatas. Jei per 5-7 dienas gerklės skausmas ir kosulys nepraeina arba stiprėja – būtina gydytojo konsultacija.  

PREVENCIJAI. Visus metus, o ypač šaltuoju periodu, vaistininkė rekomenduoja vaikų imunitetą stiprinti vitaminu D bei žuvų taukais. Jei vitaminas D ir žuvų taukai vartojami kartu, būtina atlikti kraujo tyrimus ir su gydytoju pasitarti dėl dozavimo. Suvartojus 8 sav. kursą, vaistininkė pataria padaryti 4 sav. pertrauką. Galima rinktis mažylių pamėgtus skystus, guminukų formos žuvų taukus, o vitaminą D dozuoti lašiukais. Vaikams galima virti ir imunitetą stiprinančias arbatas su vitaminu C bei erškėtuogėmis. Kvėpavimo takų ligų prevencijai vaistininkė rekomenduoja namuose turėti eterinių aliejų mišinius garinimui difuzoriuje, aromatinėms vonioms.

Vaistininkė pabaigai priduria, jog turėdami savo namuose visas šias priemones galėsite reaguoti laiku ir stengtis sustabdyti ligą natūraliomis, homeopatinėmis priemonėmis, o jau tik prireikus – ir vaistais. Prieš vartojant bet kokius vaistus būtina įdėmiai perskaityti informacinius lapelius, naudoti juos kaip nurodyta ir neviršyti numatytų dozių. Taip pat vaistininkė rekomenduoja prieš duodant vaistų vaikams, o ypač patiems mažiausiems, pirmiausia pasitarti su gydytoju.

Jei kyla klausimų ar neaiškumų renkantis prekes, galite kreiptis į Eurovaistinė Internete specialistus nemokamai konsultacijai internetu.

Visas būtinas priemones vaikų rudens vaistinėlei rasite čia: www.eurovaistine.lt/vaiku-vaistinele-rudeniui