Raudonasis odos šauksmas

Raudonasis odos šauksmas

Gyd. Dermatovenerologė Neringa Lapinskienė

Kodėl kartais oda parausta, kokios dažniausios iritacinio dermatito priežastys?


Saulės nudegimas - akivaizdus sudirgintos odos pavyzdys, tuomet oda parausta, peršti, kaista. Nors esame išsiilgę saulės šviesos ir šilumos, bet neužsimirškite, nes ilgai būti saulėkaitoje yra pavojinga.


Per dažnas prausimasis, priemonių, pažeidžiančių odos barjerą, naudojimas, taip pat dažnai sukelia odos uždegimą. Išorinis nuolatinis drėgmės poveikis - tai dar viena iš dažniausiai pasitaidančių irritacinio dermatito priežasčių. Ilgiau tęsiantis kontaktui su dirgikliu, vystosi lėtinis uždegimas, oda sustorėja, šerpetoja, atsiranda įtrūkimų, šlapiuojančių žaizdelių, prisideda infekcija. Pavyzdžiui, dėl seilėtekio suskyla lūpų kampučiai, pastovus lūpų kramtymas, sauskelnių dermatitas, kūno klosčių dermatitas, ypač viršsvorį turintiems žmonėms, - tai vis drėgmės pertekliaus ir trinties pasekmės.


Kitos galimos priežastys - tai pirmiausia buitinės ir higienos priemonės, sudėtyje turinčios detergentų, dirginančių odą medžiagų, tokių kaip fosfatai, sulfatai, šarmai, rūgštys, chloro junginiai, balikliai, dažai ir panašiai. Sudirgusios rankų odos priežastimi dažnai pasitaiko nuriebinantys indų plovikliai, skalbikliai, muilai ar šampūnai. Dabar labai madingas veido odos šveitimas įvairiomis odą atsluoksniuojančiomis priemonėmis. Taikomos atsluoksniuojančios odą procedūros agresyvaus poveikio rūgštimis, tikrai tinka ne visiems. Net ir žvarbus šaltas vėjas, aplinkos teršalai, sausas aplindos oras gali tiesiogiai ar netiesiogiai žaloti odą.


Kas yra apsauginis odos barjeras? Kas jį gali pažeisti?


Viršutinio odos sluoksnio ląstelės, riebalinių liaukų sekretas bei odos mikrobiota saugo odą nuo žalojančio aplinkos poveikio, palaiko reikalingą drėgmės lygį, saugo nuo patogeninių veiksnių.


Jau paminėjau keletą dirginančių ir žalojančių odą išorės faktorių, tačiau toksinai veikia ir iš vidaus, bei iškiriami su prakaitu ar riebalinių liaukų sekretu. Ilgainiui rūkimas paverčia odą negyvibinga, išplonėjusia ir sausa. Prie vidinių priežasčių galima paminėti ir tokius faktorius, kaip alkoholis, stresas, nepakankamai suvartojamas reikalingas vandens kiekis, nesubalansuota mityba, tada organizmui pradeda trūkti antioksidantų, vitaminų, mikroelementų, polinesočiųjų riebiųjų rūgščių ir kitų reikalingų medžiagų.


Kodėl kartais parausta ne visa dirgiklio paveikta oda, o tik tam tikros zonos?


Nepagalvojama, kad įvairių kūno sričių oda savo struktūra, storiu yra skirtinga. Net veide yra išskiriama riebesnė T zona, nes čia yra daugiau prakaito ir riebalinių liaukų. Tačiau akių vokų, skruostų, burnos srities oda yra plonesnė, jautresnė, linkusi išsausėti ir greičiau sudirginama minėtų veiksnių. Todėl trinkant riebią galvos odą šampūnu nuo pleiskanų, reikia saugoti, kad jo nepakliūtų į akis ir ant vokų.


Labai svarbu įvertinti ir kontakto su dirgikliu dažnį bei stiprumą. Dažnai kenčia nuolat plaunama medikų, virtuvės darbuotojų, namų šeimininkių rankų oda.


Dėl kosmetikos ir higienos priemonių pasiūlos gausos pasiklystama, neatsižvelgiama į individualų odos tipą ir jautrumą, todėl panaudojus netinkamas priemones, tenka ilgai kovoti su pasekmėmis. O patiems gydant jau sudirgusią odą, dažnai apie priežastį net nesusimąstoma ir patenkama į užburtą ratą, būklė vis blogėja, pažeidimas sunkėja.


Ką daryti, jei nėra galimybės greitai pasikonsultuoti su gydytoju?


Pirmiausia reikia pašalinti visus galimus dirgiklius. Jei oda paraudo staiga po kontakto dirginančia medžiaga, tai kruopščiai odą nuplaukite vandeniu, atsargiai nusausinkite. Tačiau jei oda išlieka paraudusi, gali prireikti priemonių slopinančių uždegimą, bei padedančių atstatyti apsauginį odos barjerą.


Kai žalojančio poveikio išvengti nepavyksta ar net neįmanoma, pavyzdžiui, reikalinga depiliacija, dažnai plaunate rankas, plaukiojate baseine, įkando uodas ar panašiai. Jaučiate, kad oda sausėja, peršti, paraudo - naudokite nuraminančias odą, padedančias atkurti apsauginį odos barjerą priemones. Esant odos įtrūkimams svarbu tinkamai pasirinkti jautriai odai skirtas, priešbakteriniu poveikiu pasižyminčias higienos priemones.


Kokios gydomosios priemonės saugiausios ir veiksmingiausios?


Sudirgusiai odai nuraminti, apsaugoti nuo bakterijų, jau senai taikomi cinko turintys tepalai, tačiau didesnis jo kiekis odą išsausina. Todėl eilė šiuolaikinių gydomosios kosmetikos gamintojų yra sukūrę priemonių, turinčių savo sudėtyje ne tik cinko, bet ir padedančių drėkinti bei atstatyti pažeistą odos barjerą natūralių komponentų.


Naujoji Uriage Bariederm odos struktūrą atkurianti linija su variu ir cinku suteikia odai komforto jausmą, pasižymi priešbakteriniu bei priešuždegiminiu poveikiu. Atkuriamasis Cica Bariederm kremas dėl veiksmingos sudėties turi ypatingai plačias pritaikymo galimybes ne tik iritacinio dermatito, bet ir perioralinio dermatito, lūpų kampučių įtrūkimų, žvynelinės, 1-2 laipsnio nudegimų gydymui, taip pat tinka po lazerio, pilingų, depiliacijos procedūrų, pasižymi odą raminančiu, priešuždegiminiu poveikiu, greitina žaizdelių gijimą, sumažina randų formavimosi tikimybę. Lėtinio dermatito atvejais, esant giliems rankų, kulnų, alkūnių įtrūkimams Bariederm linija siūlo specialų gydomąjį tepalą sudirgusiai odai ir įtrūkimams gydyti.


Visos Bariederm linijos priemonės, nuo prausimosi gelio iki lūpų pieštuko, yra skirtos sudirgusios jautrios odos priežiūrai. ! Uriage gydomoji kosmetika turi daug privalumų, nes čia nerasime odą dirginančių medžiagų, kvapų, parabenų, detergentų, sulfatų nei ksantano gumos, todėl Uriage pagaminti produktai ypatingai saugūs ir tinka jautriai odai įvairiame amžiuje ir net kūdikiams.