Šiandien daugybė moterų neapsieina be plaukų dažymo. Vienos tai daro dėl mados, kitos – nes nori paslėpti žilus plaukus. Parduotuvėse plaukų dažų atspalvių pasirinkimas didelis, bet jų rūšių ir gamintojų dar daugiau. Tad kuriuos išsirinkti?
Šis klausimas tampa dar aktualesnis tais atvejais, kai plaukus labiausiai reikėtų tausoti – jei jie silpni, reti ar žili – juk tada dažniausiai juos ir norisi pagražinti. Todėl tausojimas dažant yra labai aktualu. Kadangi plaukų dažai yra vienas agresyviausių kosmetikos produktų, juos reikia rinktis ypač atsakingai.
Plaukų dažai būna dviejų pagrindinių tipų: natūralūs (augaliniai) ir su cheminėmis medžiagomis – permanentiniai (ilgalaikiai). Labiausiai plauką tausojantys dažai yra augaliniai, tačiau jie neprasiskverbia į plauko vidų ir ne tik retai kada nudažo žilus plaukus, bet dažnai ir ne ta spalva, kokia tikimasi.
Permanentiniai plaukų dažai plauką dažo iš vidaus, todėl jie nenusiplauna ir gerai nudažo žilus plaukus. Kad būtų nudažomas plauko vidus, dažniausiai plaukų dažų sudėtyje naudojamas amoniakas. Tačiau ši arši medžiaga žaloja plauko paviršių, jame atsiranda skylės, plaukų paviršius pasidaro grubus, jie praranda drėgmę ir atrodo nutriušę. Amoniakas dirgina galvos odą, dėl ko gali išsivystyti alergija.
Kaip vyksta dažymas be amoniako? Plauko žvyneliai (kutikulai) atsidaro fiziškai dėl aktyviųjų augalinių ingredientų ir pH, todėl nėra pažeidžiami. Į plauko vidų patenka pigmentai. Po dažymo naudojamo šampūno ir kondicionieriaus pH pokyčio plauko kutikulai grįžta į pradinę poziciją. Plaukas lieka lygus ir švelnus, o spalva užrakinta viduje. Žmogaus organizmo gebėjimas regeneruoti kutikulus mažėja su amžiumi, todėl ypač svarbu tausoti plaukus ir odą.