Acne vulgaris arba paprastieji spuogai. Konsultuoja ZANĖ PRIKULĖ-RŪSINIA, gydytoja dermatovenerologė-rezidentė

Acne vulgaris arba paprastieji spuogai. Konsultuoja ZANĖ PRIKULĖ-RŪSINIA, gydytoja dermatovenerologė-rezidentė

Acne vulgaris, arba paprastieji spuogai, yra viena dažniausių odos ligų, kuriai būdingas chroniškas spuogų atsiradimas ant veido bei kūno odos. Vakarų populiacijoje ji būdinga 40–95 % jaunuolių, tačiau suaugusieji taip pat dažnai susiduria su šia problema. Spuogų atsiradimui svarbi kelių veiksnių sąveika, dėl kurios ant odos atsiranda tipinių elementų.

 

Kas sukelia aknę?

Yra keturi pagrindiniai veiksniai, sukeliantys aknę: sebumo arba riebalų perteklius iš riebalinių liaukų, hiperkeratinizacija – būklė, kai odos ląstelės per greitai dalijasi ir užkemša poras, taip pat bakterijos ir uždegimas.

Odoje po kiekviena pora yra riebalinė liauka, kuri gamina sebumą. Jis būtinas siekiant išlaikyti odą sveiką ir sudrėkintą. Dėl įvairių priežasčių, kurios gali būti tiek genetinės, tiek hormoninės, perteklinė sebumo gamyba kartu su odos ląstelėmis užkemša poras ir susidaro komedonas (inkštiras), kuris daugeliu atvejų laikomas pradiniu aknės elementu.

Cutibacterium acnes (C.acnes), arba aknės, bakterijos, esančios plauko folikule, laikomos normalios odos mikroflora. Tačiau riebi bedeguonė aplinka porose, kuriose susidaro komedonas, leidžia šioms bakterijoms daugintis. Tai atpalaiduoja uždegiminius veiksnius, suaktyvina odos imunitetą ir sukelia uždegimus.

 

Kaip pažinti aknę?

Acne vulgaris vystosi tose kūno vietose, kur riebalinių liaukų yra daugiausia: ant veido, krūtinės, nugaros ir pečių.

Bėrimai skirstomi į 2 potipius – neuždegiminius ir uždegiminius elementus. Neuždegiminiai elementai yra užsikimšusios poros arba komedonai, kurie gali būti atviri, kai atrodo kaip juodi taškai, ir uždari, kuriuos matome kaip šiurkščią odą. Uždegiminiai bėrimai yra rausvi, šiek tiek iškilę spuogai arba papulės ar pustulės (pūlingi spuogai), o retais atvejais – cistos (dideli, skausmingi, pūlingi elementai).

Kai uždegiminiai elementai sugyja, ant odos atsiranda rausvos spalvos dėmės ar dėmės, vadinamos použdegimine eritema. Negydoma ji išnyksta po keleto savaičių ar keleto mėnesių. Kartais spuogai užgyja, palikdami įvairaus dydžio ir gylio randus. Šią aknės komplikaciją gydyti sunkiausia.

 

Kaip galiu pasirūpinti savo aknės paveikta oda?

  1. Apsilankyti pas dermatologą. Gydytojas padės išsiaiškinti aknės priežastį ir sudarys tinkamą gydymo planą.
  2. Pradėti reguliariai prižiūrėti odą. Jūsų odos tipui tinkama veido priežiūra yra tokia pat svarbi, kaip ir pats aknės gydymas. Tai turėtų būti atliekama su produktais, kuriuose yra kovai su spuogais reikalingų veikliųjų medžiagų. Odą reikėtų tinkamai nuvalyti, šveisti arba pašalinti senas odos ląsteles, kurios kemša poras, taip pat drėkinti.
  3. Kantrybės! Reikia laiko, kol veikliosios vaistų ir veido priežiūros priemonių medžiagos pradės veikti ir rezultatai bus matomi. Tai gali užtrukti net iki 6–8 savaičių.
  4. Nespausti spuogų! Taip galime bakterijas nustumti giliau į odą, sukeldami patinimą, paraudimą ir dar didesnį uždegimą, taip pat didėja randų rizika.


„La Roche-Posay“ siūlo visą asortimentą produktų, skirtų švariai, sveikai odai palaikyti kiekvieną dieną. Išvalykite odą naudodami „Effaclar“ liniją! Šis sprendimas yra kliniškai įrodytas (naudota į spuogus linkusiai odai) ir patikrintas prižiūrint dermatologams, kad būtų galima nustatyti jo veiksmingumą ir toleravimą jautriai odai. „Effaclar“ linijos produktai tinka riebiai odai, turinčiai polinkį į spuogus, tiek paaugliams, tiek suaugusiesiems, taip pat suteikia korekcinį į spuogus panašių odos defektų poveikį.


Pirmas žingsnis. „Effaclar“ valomasis putojantis gelis su „La Roche-Posay“ terminiu vandeniu. Specialiai sukurtas ir puikiai tinkantis odai, linkusiai į netobulumus. Fiziologinis pH. Sudėtyje nėra etanolio. Nekemšantis porų.

Antras žingsnis. „Effaclar“ poras sutraukiantis tonikas riebiai ir į aknę linkusiai odai. Šveičiamosios mikrodalelės padeda atkimšti poras, komedonus ir sumažina porų matomumą, komedonų dydį. Sudėtyje yra valomosios medžiagos ir nusluoksniuojamosios LHA mikrodalelės.

Trečias žingsnis. Kremas „Effaclar Duo(+)“. Pašalina odos trūkumus, užsikimšusias poras ir po aknės likusias dėmes. Kovoja su aknės paūmėjimu. Priemonė, užtikrinanti visapusišką veiksmingesnę į aknę linkusios odos priežiūrą, padedanti pašalinti odos trūkumus ir po aknės likusias dėmes, sumažina poras, užkerta kelią aknės paūmėjimui.