Ką reikėtų žinoti apie cukrinį diabetą ir insuliną

Ką reikėtų žinoti apie cukrinį diabetą ir insuliną

Vilniaus rajono centrinė poliklinika, gyd. endokrinologė Eglė Rudinskienė.

Kas yra diabetas? Jei organizmas negamina pakankamai insulino ar nesugeba tinkamai jo panaudoti, žmogus suserga diabetu. Be insulino kūnas negali gauti kartu su maistu reikalingos energijos.

Ar tai pavojinga? Taip. Diabetas yra lėtinė liga. Tinkamai jos nevaldant, liga gali sukelti komplikacijas: pažeisti inkstus, sukelti širdies ligas, žmogus gali apakti, gali prireikti amputuoti kojas.

Ar diabetas išgydomas? Ne. Cukrinis diabetas – kontroliuojama liga. Jei žmogus žino, kaip rūpintis savimi, vadovaudamasis gerais medicininiais patarimais gali aktyviai ir sveikai gyventi.

Kas yra gera diabeto kontrolė? Gydant cukrinį diabetą, stengiamės pagerinti ligonio savijautą, sumažinti bei sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Būtina užtikrinti gerus diabeto kontrolės rodiklius. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad gera metabolinė diabeto kontrolė padeda atitolinti komplikacijas, lėtina jų progresavimą. Diabeto kontrolei įvertinti naudojami glikemijos kontrolės rodikliai :

  • Glikemija ryte nevalgius 4,4 – 6,6 mmol/l; 
  • Glikemija 2 val . po valgio < 7,5 mmol/l;
  • Glikuotas hemoglobinas ( HbA1c % ) – iki 7% .

Jeigu Jūsų glikemijos rodikliai didesni nei rekomenduojama – gydymas neefektyvus ir Jums gresia diabeto komplikacijos, todėl būtinai kreipkitęs į gydytoją gydymo korekcijai.

Kas yra insulinas? Insulinas tai yra baltyminės kilmės hormonas, kurį išskiria kasos β-ląstelės. Jis padeda gliukozei patekti į raumenis, riebalinį audinį, kepenis, reguliuoja ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Todėl jei mūsų kasa veikia gerai, mes jaučiamės žvalūs ir stiprūs. Be insulino, energija esanti gliukozėje, negali būti vartojama ir organizmas "badauja", taigi palaipsniui žūsta.

Kaip organizme išskiriamas insulinas? Fiziologinėmis sąlygomis sveiko žmogaus insulinas yra išskiriamas nedideliais pastoviais kiekiais tarp valgių, o valgio metu išskiriamas didelis insulino kiekis, priklausomai nuo maisto kiekio ir kokybės, bei individualaus žmogaus poreikio.

Insulino išskyrimo sutrikimas cukrinio diabeto metu? 1 tipo diabeto metu kasa nebegamina savo insulino, o 2 tipo diabeto metu insulino išskyrimas nuolat mažėja, todėl pradeda didėti gliukozė kraujyje ir didele dalimi dėl to progresuoja diabeto komplikacijos. Kad išvengti komplikacijų, būtina gydymui skirti insuliną.Insulinas cukrinio diabeto gydymui. Kadangi insulinas yra baltymas, jo negalime gerti, nes jis būtų suvirškintas mūsų skrandyje ir nebeveiktų, todėl insulinas vartojams injekcijomis į paodį. Jau susirgimo pradžioje visi pacientai turėtų žinoti, kad jam prireiks insulino terapijos.Daugeliu atvejų pradėjus vartoti insuliną laiku gliukozė vėl tampa energijos šaltiniu ląstelėms, todėl grįžta gera savijauta, išnyksta troškulys, dažnas šlapinimasis, greitas ar pastovus nuovargis, yra galimas įprastas lytinis gyvenimas, moterims - nėštumas ir natūralus gimdymas, garantuojama gera gyvenimo kokybė bei galimybė dirbti norimą darbą.

Pagrindinis insulino terapijos užduotis – valdyti glikemiją. Tik gera cukrinio diabeto kontrolė sumažina komplikacijų išsivystymo riziką. Ligą laiku diagnozavus, gydant medikamentais (insulinu, tabletėmis ar kombinuotu gydymu) ir gerą medicininę priežiūrą derinant su sveika gyvensena, sergantieji gali būti darbingi, kūrybingi ir išvengti komplikacijų.

www.366.lt