Atostogos ir mėnesinės, ar suderinama?

Atostogos ir mėnesinės, ar suderinama?

Dažnai į ginekologo duris pasibeldusios moterys domisi, kaip būtų galima išvengti ar bent jau sumažinti menstruacijų kraujavimą atostogų metu, kad ilgai lauktu poilsiu būtų galima mėgautis be rūpesčių. Pašilaičių šeimos medicinos centre dirbanti akušerė – ginekologė Inga Rudzikienė pasakoja apie saugius būdus išvengti šios problemos.


Kontraceptinės tabletės

Gydytoja I.Rudzikienė sako, kad moteris, norėdama išvengti menstruacijų, gali be papildomos ginekologo konsultacijos vartoti kelias kontraceptikų pakuotes iš eilės nedarydama jokios pertraukos. Klinikiniai tyrimai patvirtino, kad tabletes su hormonu drospirenonu be pertraukų saugu vartoti net iki 8 pakuočių. Pasak gydytojos, mūsų moterys vis dar gana konservatyvios – joms labiau priimtina geriant tabletes padaryti bent nedidelę pertrauką, sulaukti kraujavimo ir žinoti, kad yra apsaugotos nuo neplanuoto nėštumo.

Kad mėnesinių vargai netemdytų atostogų, moterims gali būti paskirtos kontraceptinės tabletės su hormonu drospirenonu. Kontraceptikas vartojamas 24+4 režimu: moteris 24 dienas geria veiklias, o likusias 4 dienas – neveiklias tabletes. Šių tablečių pakuotėje yra trimis aktyviomis tabletėmis daugiau nei įprasta, todėl pertrauka, kai veiklioji medžiaga nevartojama, sutrumpėja nuo įprastų 7 iki 4 dienų. „Šios pertraukos metu kraujuojama negausiai ir trumpiau nei įprasta, tad mėnesinės nesujaukia ilgai lauktų atostogų planų “, – aiškina I.Rudzikienė.

Dėl didesnio aktyvių tablečių skaičiaus kontraceptikas su drospirenonu užtikrina geresnę apsaugą nuo neplanuoto nėštumo nei tradicinės piliulės. Tai pravartu nuolat skubančioms moterims, kartais pamirštančioms išgerti savo piliulę.

Be to, tyrimais įrodyta, kad kontraceptinės tabletės su drospirenonu gali sušvelninti negalavimus, užklumpančius moteris prieš pat mėnesines arba joms prasidėjus, kai dėl hormonų pokyčių daugelį moterų vargina galvos skausmai, subjūra nuotaika, išberia spuogais, kūnas kaupia skysčius ir dėl to tinsta galūnės, krūtys tampa skausmingos, padidėja kūno svoris. Kontraceptinės tabletės sureguliuoja hormonų pusiausvyrą, todėl jas vartojant tokių nusiskundimų sumažėja.

Kelionės metu vietovės ir klimato pasikeitimas sukelia tam tikrą stresą kūnui ir moters ciklui, todėl gydytoja rekomenduoja kontracepcija pasirūpinti bent mėnesį prieš atostogas, kad organizmas spėtų prisitaikyti, o poilsiaujant nevargintų šalutiniai reiškiniai.

„Pradėjus vartoti kontraceptines tabletes, kai kurias moteris gali varginti nepavojingi, bet nemalonūs šalutiniai poveikiai: skausmingos krūtys, pykinimas, galvos ir pilvo skausmas, nuotaikos svyravimai, nedidelis kraujavimas. Organizmui prisitaikius prie preparato, šie simptomai paprastai per 1-3 mėnesius išnyksta“, – nuramina I. Rudzikienė.


Hormoninė spiralė

Kitas būdas palengvinti mėnesines – hormoninė spiralė. Tai maždaug 3 cm dydžio kontraceptinė priemonė, kiekvieną dieną į gimdą išskirianti itin mažą progestino dozę. Didelis šios priemonės efektyvumas dažnai prilyginamas sterilizacijai – naudodamos hormoninę spiralę statistiškai pastoja vos 2 moterys iš tūkstančio.

Priešingai nei sterilizacijos atveju, ginekologui išėmus hormoninę spiralę iš gimdos, vaisingumas greitai atsistato. Po įvedimo į gimdą moteris hormoninę spiralę gali apie pamiršti net 5 metus. Nėra jokios vartojimo klaidos tikimybės.

Pasak gydytojos, per pastaruosius kelis dešimtmečius atlikta daug mokslinių tyrimų hormoninės spiralės saugumui įvertinti: infekcijos tikimybė yra mažesnė nei naudojant paprastą vario spiralę, kitoks būna ir kraujavimo pobūdis. Hormoninė spiralė sumažina mėnesinių kraujavimą - neretai mėnesinės išnyksta, kol priemonė yra gimdoje. „Dėl mažų hormonų dozių hormoninė spiralė paprastai gerai toleruojama, o kraujavimas per mėnesines būna gerokai silpnesnis nei naudojant vario spiralę arba nenaudojant jokios kontracepcijos“, – patirtimi dalijasi I.Rudzikienė.
Kadangi sudėtyje nėra estrogenų, šis kontracepcijos būdas tinka žindančioms mamoms – hormoninė spiralė į gimdą gali būti įvesta praėjus 6 savaitėms po gimdymo ir vėliau. Tyrimų duomenimis, ši priemonė neturi neigiamos įtakos krūtimi žindomų kūdikių augimui ir vystymuisi, taip pat ir pieno kiekiui bei kokybei.

Dėl ilgo veikimo hormoninė spiralė yra viena pigiausių kontracepcijos priemonių – jos teikiama apsauga nuo nėštumo kainuoja apie 8 Lt per mėnesį.

Pirmaisiais hormoninės spiralės naudojimo mėnesiais kai kurioms moterims gali pasireikšti šalutinių reiškinių: galvos ar pilvo skausmas, odos būklės pokyčiai, makšties išskyros ir kt. Organizmui prisitaikius prie spiralėje esančio hormono, šie reiškiniai išnyksta.

Žinotina, kad tiek kontraceptines tabletes, tiek hormoninę spiralę turėtų paskirti gydytojas, atsižvelgęs į moters amžių, fizinę būklę, kūno sudėjimą, mėnesinių ciklo pobūdį, persirgtas ligas ir kitus veiksnius. Draugė ar kaimynė šiuo atveju negali būti patarėja.

Daugiau informacijos: www.spirale.lt