Raudoni skruostai - sveikatos požymis?

Raudoni skruostai - sveikatos požymis?

Klausimas gydytojai:

„Nuo pat gimimo turiu raudonus žandukus. Šiuo metu man 24 metai ir mano odos būklė kol kas dar nėra tragiška: yra tik keletas raudonų dėmelių ant nosies ir skruostų, vakare nuvalius makiažą matomi išsiplėtę kapiliarai. Dažnai raustu, o dirbant generalinio direktoriaus administratore ir bendraujant su klientais tai didelis diskomfortas.

Išbandžiau daugybę kremų jautriai odai, kuriuos rekomendavo draugės, tačiau nė  vienas nepadėjo. Kaip turėčiau elgtis? Ačiū. Inga“

Atsako gyd. dermatologė Natalija Jasaitienė (klinika „Sveika oda“)


Kas vyksta pacientės odoje?

„Pacientę kamuojantis raudonis, tai odos funkcijos sutrikimas, vadinamas kuperoze, arba rožine. Šiai ligai būdingi du pagrindiniai simptomai: raudonis, sukelia kraujagyslių pakitimai, ir į aknę panašus bėrimas, kuriam būdingi mazgeliai, pūlinukai, riebalinių liaukų išvešėjimas. Rožinė dažniausiai pasireiškia simetriškai ant nosies, skruostų, taip pat smakro, kaktos viduryje. Simptomai paryškėja būnant šiltoje aplinkoje ar saulėje, pavartojus alkoholio ar aštraus maisto. Laikui bėgant odos pakitimai didėja, oda išsausėja, pleiskanoja, niežti, atsiranda mazgelių“, – teigia gydytoja.

Pasak N. Jasaitienės, paprastai mes nematome odos kapiliarų – juos sutraukia odos jungiamasis audinys ir nervinės galūnėlės, jos nuolat siunčia impulsus, kurie išlaiko kraujagysles sutrauktas. Tačiau raudonskruosčių kraujagyslės pakitusios – linkusios išsiplėsti. Tokiai odai būdingas ir plonesnis epidermis (viršutinis odos sluoksnis), todėl kapiliarai dar labiau matomi.  Be to, bėgant metams oda nuolat pažeidžiama išorinių veiksnių – nervinės galūnėlės tampa nebe tokios aktyvios, o jungiamasis audinys – silpnesnis. Dėl šių priežasčių laikui bėgant veido rožinė intensyvėja. Jei iš pradžių paraudimas ar kaitimas būna epizodinis, vėliau skruostų srityje oda tampa nuolat paraudusi. Išsiplėtusios kraujagyslės jau nebesusitraukia iki normalaus dydžio – išryškėja kraujagyslių tinklas. Dėl padidėjusio kraujo kiekio odos paviršiuje ji tampa jautresnė ir išsausėja.

Nekaltas paraudimas jaunystėje gali tapti rimta problema – tai nulemta gamtos.


Kaip elgtis?

Būtina sulėtinti ligos vystymąsi vengiant dirginančių veiksnių:

  • Deginimosi bei nuolatinio buvimo saulėje;
  • Karščio, pirties ar karštos vonios. Karšto maisto ar gėrimų;
  • Rūkymo, alkoholio;
  • Netinkamos dekoratyvinės kosmetikos;
  • Kraujo cirkuliaciją skatinančių ir odos ląsteles aktyvinančių serumų; kosmetinių priemonių su deguonimi; produktų nuo raukšlių, kurių sudėtyje yra imbiero, kofeino, retinolio ir kitų sudedamųjų dalių, skatinančių kraujo cirkuliaciją;
  • Cheminių ar vaisinių rūgščių pilingų ar šveitimų, kurie gali sukelti mechanines traumas;


Gydyti neužtenka slėpti.

Kurioje vietoje geriau dėti kablelį aiškina gydytoja - „Deja, rožinė – tai liga visam gyvenimui, bet tai nereiškia, kad užtenka ją maskuoti ir laukti, kol problema dar labiau pagilės. Be to, jog pirmiausia reikėtų vengti ligą provokuojančių  veiksnių, stenkitės nesuerzinti odos netinkamomis kosmetinėmis priemonėmis. Rekomenduočiau tik gydomąsias, parduodamas vaistinėse ir skirtas būtent šiam odos tipui. Jos paprastai atlieka kelias funkcijas – ir drėkina, ir ramina, ir gydo, ir saugo. Atidžiai reikėtų rinktis ir dekoratyvinę kosmetiką, nes kreminės pudros neretai sudirgina ir taip jautrią rožinės pažeistą odą. Šiuo atveju geresnis pasirinkimas būtų odą drėkinantys ir natūralų atspalvį jai suteikiantys BB kremai. Dar geriau, jei jie turi ir gydomųjų savybių. Rimtesnės rožinės formos gydomos vietinio poveikio arba sisteminiais antibiotikais, retinoidais. Panaikinti išsiplėtusias kraujagysles galima lazeriu, elektrokoaguliacija, intensyvia impulsine šviesa. Taip pat svarbu slopinti angiogenezę (procesą, kurio metu auga naujos kraujagyslės), mažinant VEGF (kraujagyslių endotelio augimo faktorių)“ – teigia N. Jasaitienė.