Kodėl turėtumėte dėvėti veido kaukes?
Nors minėtas COVID-19 virusas Latvijoje plinta gana silpnai, prevencinės priemonės, įskaitant veido kaukes, leistų dar veiksmingiau apriboti šį plitimą. Apsaugines kaukes turėtų dėvėti visi susirgimo simptomus (kosulį, slogą ar čiaudulį) pajutę asmenys. Lašelių plitimas yra ribojamas (kurių sudėtyje gali būti virusas), jiems liekant apsauginėje veido kaukėje ir nepatenkant į aplinką.
Ar veido kaukės tipas yra svarbus?
Skirtingų tipų veido kaukės yra skirtingo pralaidumo. Nuo to priklauso šios kaukės veiksmingumas. Bet kuri kaukė apsaugos nuo didelių vandens lašų, kūno skysčių ar kito tipo lašelių, tačiau apsaugant nuo mažesnių medžiagų, pavyzdžiui, virusų, bus svarbus kaukės tipas ir įrodytas efektyvumas (produktų sertifikavimas).
Kokie yra veido kaukių tipai?
Veido kaukės yra skirstomos į tris pagrindinius tipus:
- Medicininės kaukės;
- Respiratoriai;
- Veido (higieninės) kaukės.
Medicininės veido apsauginės kaukės (taip pat žinomos kaip chirurginės ar procedūrų kaukės) yra sertifikuotos kaukės, kurios yra naudojamos pacientams apsaugoti. Jos priskiriamos medicininių prietaisų kategorijai ir jomis uždengiama burna, nosis bei smakras, suteikiant barjerą, kuris apriboja infekcijos sukėlėjų perdavimą tarp ligoninės darbuotojų ir pacientų. Jas galima atpažinti pagal įvairų žymėjimą, kuriame pateikiama informacija apie sertifikavimą, gamintoją, modelį, kaukės kategoriją (I, II ar IIR), taikomo standarto numerį ir metus. Kaukės kategorija reiškia jos bakterijų filtravimo veiksmingumą (I – pats mažiausias, 95%, IIR – pats aukščiausias su 98% veiksmingumu). Medicinines veido apsaugines kaukes galima įsigyti tik specializuotose prekybos vietose ir vaistinėse.
Respiratorius yra individuali apsauginė priemonė, kuri yra skirstoma į tris grupes pagal veiksmingumą (remiantis Europos standartais):
- FFP1 (filtravimo efektyvumas 80%, nuotėkis 25%);
- FFP2 (filtravimo efektyvumas 94%, nuotėkis 11%);
- FFP3 (filtravimo efektyvumas 99%, nuotėkis 5%).
FFP3 lygio respiratoriai yra patys veiksmingiausi kovojant su virusais, įvairiomis bakterijomis ir grybeliu. Respiratoriai taip pat gali būti klasifikuojami pagal JAV standartų sistemą - N95 (95% efektyvumas), N99 (99% efektyvumas) ir N100 (99,97% efektyvumas).
Svarbu įsitikinti, ar respiratorius yra tinkamo dydžio, kad jis kuo labiau priglustų prie veido ir užtikrintų pačią geriausią apsaugą. Europos Ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) apsaugai nuo COVID-19rekomenduoja naudoti FFP2 ar FFP3 klasės respiratorius. Pagal JAV klasifikaciją, tai atitinka N95, N99 ar N100 respiratorius.
Veido higieninės kaukės yra visų kitų tipų kaukės, kurios neatitinka nei medicininių kaukių, nei respiratorių reikalavimų. Šių kaukių dėvėjimas gali sumažinti jų naudotojų pavojų užsikrėsti, tačiau jų apsaugos lygis ir efektyvumas nėra įvertintas ir garantuojamas.
Ką reikia atsiminti dėvint kaukę?
Svarbu dėvėti tinkamai – veido kaukės turi visiškai uždengti veidą nuo nosies kaulo iki pat smakro. Prieš užsidėdami veido kaukę ir ją nusiėmę, plaukite rankas muilu ir vandeniu arba naudokite rankų dezinfekavimo priemonę. Viešose vietose, kuriose ne visada įmanoma nusiplauti rankas, rekomenduojama naudoti turimas dezinfekavimo priemones. Internetinėje vaistinėje EUROVAISTINE.LT siūlomas platus dezinfekavimo priemonių asortimentas. Kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią produktą.
Svarbu nusiimti kaukę tinkamai – kaukę reikia nuimti iš nugarinės pusės (už ausų esančių tvirtinimų) ir vengti liestis prie priekinės kaukės dalies. Sudėkite išorinius kampus kartu, palikdami prie burnos ir nosies besilietusią dalį viduje.
Jei veido kaukė yra vienkartinė, ji turi būti išmetama į uždarą atliekų konteinerį laikantis saugos sąlygų. Derėtų pabrėžti, kad vienkartines veido kaukes draudžiama naudoti pakartotinai, jei jos buvo laikomos kišenėje, krepšyje, nutrauktos ant smakro ir t. t.
Plaunamos ir daugkartinio naudojimo veido kaukės turi būti skalbiamos paprasta skalbimo priemone ne mažesnėje nei 60 °C temperatūroje, jei įmanoma, po kiekvieno naudojimo.
Nepriklausomai nuo pasirinkimo dėvėti apsauginę veido kaukę, svarbu laikytis valstybinių saugumo priemonių - laikytis atstumo, prižiūrėti rankų higieną, o susirgus – riboti kontaktą su išorine aplinka.
Nors minėtas COVID-19 virusas Latvijoje plinta gana silpnai, prevencinės priemonės, įskaitant veido kaukes, leistų dar veiksmingiau apriboti šį plitimą. Apsaugines kaukes turėtų dėvėti visi susirgimo simptomus (kosulį, slogą ar čiaudulį) pajutę asmenys. Lašelių plitimas yra ribojamas (kurių sudėtyje gali būti virusas), jiems liekant apsauginėje veido kaukėje ir nepatenkant į aplinką.