Doc. dr. Audronė Arlauskienė
Hormoninė kontracepcija – tai populiariausias ir vienas iš veiksmingiausių gimstamumo kontrolės metodų. Sintetinių estrogenų ir progestinų derinys – sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT), skirtos apsisaugoti nuo nėštumo, taip pat mėnesinių ciklo sutrikimams, endometriozei ir kt. gydyti. SKT slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, slopina gimdos gleivinės išvešėjimą, todėl sutrinka apvaisinto kiaušinėlio prisitvirtinimas gimdoje. SKT yra dviejų rūšių: vienfazės tabletės (visose tabletėse vienodas estrogenų ir progestinų kiekis), daugiafazės tabletės (dviejų ar trijų grupių tabletės su skirtingu hormonų kiekiu). Šios tabletės užtikrina geresnę menstruacinio ciklo kontrolę nei vienfazės.
SKT parenkamos individualiai pagal estrogenų ir progestinų dozę ir rūšį. Pirmiausia rekomenduojama skirti mažų dozių (pagal estrogenų kiekį) sudėtines kontraceptines tabletes.
SKT privalumai: reguliarus mėnesinių ciklas, mažesnis ir trumpesnis kraujavimas ciklo metu, mažiau skausmingos mėnesinės, vartojimą galima nutraukti bet kuriuo metu, vaisingumas greit atsistato. Nepageidaujamos reakcijos: neciklinis tepimas ar kraujavimas, pykinimas, krūtų tempimo jausmas, galvos skausmas, mėnesinių išnykimas. Dažniausiai šie šalutiniai reiškiniai yra reti ir išnyksta per pirmuosius 3 vartojimo mėnesius. SKT neskiriamos moterims, kurios serga tromboembolinėmis ligomis, smegenų ir širdies kraujagyslių ligomis, kepenų ligomis ir augliais, krūtų ir gimdos gleivinės piktybiniais navikais, sunkiu cukriniu diabetu. Papildomi rizikos veiksniai yra rūkymas, nutukimas, padidėjęs kraujospūdis, nepalanki šeimos anamnezė (trombembolijos atvejai, išeminė širdies liga, išeminiai insultai šeimoje).
Hormoninė kontracepcija gali būti vartojama ne tik tablečių pavidalu. Šiuo metu vis plačiau naudojami transderminiai pleistrai ir kontraceptiniai makšties žiedai. Jų veikimo mechanizmas yra toks pat, kaip sudėtinių kontraceptinių tablečių. Veikliosios medžiagos pro odą ar makšties gleivinę patenka tiesiai į kraujotaką. Kontraceptinis pleistras klijuojamas ant nugaros, pilvo, išorinės žasto dalies ar sėdmenų kas 7 dienos 3 savaites iš eilės, 1 savaitę darant pertrauką. Kontraceptinį žiedą į makštį įsideda pati moteris ne vėliau kaip penktą mėnesinių ciklo dieną 3 savaitėms, paskui daroma savaitės pertrauka, per kurią vyksta kraujavimas. Kontraceptinio pleistro ir žiedo vartojimo indikacijos, veiksmingumas, šalutinis poveikis ir kontraindikacijos yra tokios kaip SKT. Privalumas – patogu vartoti.
Mini tabletės – tai tabletės, kurių sudėtyje yra tik progestageno, stabdančio ovuliaciją. Jos vartojamos kasdien, be pertraukos. Skiriamos kūdikius žindančioms moterims ar netoleruojančioms estrogenų.
Patikimą hormoninės kontracepcijos poveikį užtikrina tikslus vartojimo reikalavimų laikymasis. SKT vartojimo taisyklių nepaisymas – dažna nepageidaujamo nėštumo priežastis.
Skubi kontracepcija naudojama po atsitiktinių lytinių santykių, plyšus prezervatyvui, po išprievartavimo. Skiriamos specialios kontraceptinės tabletės, kurios sutrikdo ovuliaciją, trukdo apvaisinto kiaušinėlio implantacijai, slopina kiaušintakio peristaltiką.
Gimdos spiralės – tai ilgalaikės ir veiksmingos kontracepcijos būdas. Spiralės gaminamos iš plastiko arba metalo, gali būti dengtos variu arba išskiriančios hormonus progestinus. Spiralė, dengta variu, trukdo spermatozoidams migruoti į kiaušintakius, apvaisinti kiaušinėlį ir jam patekti į gimdą, taip pat kiaušinėliui implantuotis. Spiralė įdedama į gimdą 3–7 mėnesinių ciklo dieną ar po nėštumo nutraukimo, praėjus 6 savaitėms po gimdymo. Pašalinus spiralę, vaisingumas greit grįžta. Spiralė rekomenduojama gimdžiusioms moterims, pageidaujančioms ilgalaikio kontraceptinio poveikio, negalinčioms ar nenorinčioms hormoninės kontracepcijos. Trūkumai: spiralės neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, būna gausesnės ir skausmingesnės mėnesinės, gali iškristi, gali atsirasti tepimų tarp mėnesinių. Kontraindikacijos: lytinių organų vėžys, įgimtos gimdos anomalijos ir augliai, mažojo dubens uždegiminės ligos, lytinių takų infekcijos, nėštumas, neaiškios priežasties kraujavimas iš gimdos, buvęs septinis abortas.
Gimdos spiralės, išskiriančios hormonus progestinus, veikimo laikotarpis yra penkeri metai. Išskiriamas hormonas levonorgestrelis tirština gimdos kaklelio gleives, slopina gimdos gleivinės išvešėjimą ir ovuliaciją. Ši spiralė įdedama baigiantis mėnesinėms, praėjus 4 savaitėms po gimdymo, jei moteris nemaitina krūtimi arba 6 savaitės po gimdymo maitinusioms krūtimi moterims. Spiralės su hormonu privalumai: labai veiksmingos, maža hormono koncentracija kraujyje, nėra estrogenų sukeliamo šalutinio poveikio, turi gydomąjį poveikį esant gimdos gleivinės išvešėjimui, ciklo sutrikimams, gausiems kraujavimams.
Neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, gali iškristi. Kontraindikacijos – kaip ir spiralėms su variu, taip pat kepenų, širdies ligos, kraujo krešumo sutrikimai ir kt.
Barjerinės kontraceptinės priemonės apsaugo nuo neplanuoto nėštumo, neleisdamos spermatozoidams patekti į gimdą, taip pat gali apsaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų. Šiai grupei priklauso vyriški ir moteriški prezervatyvai, diafragmos, gimdos kaklelio gaubteliai, kontraceptinės kempinėlės ir spermicidai. Visame pasaulyje plačiausiai naudojami vyriški prezervatyvai. Kontraindikacijų naudojimui nėra, juos gali naudoti visi. Nereikia gydytojo recepto. Barjerinės priemonės rekomenduojamos kaip papildoma ar laikina kontraceptinė priemonė žindymo laikotarpiu, pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę, įtarus, kad iškrito spiralė, derinant su natūraliais šeimos planavimo būdais.
Spermicidai – žvakelių, tablečių ar kremo pavidalo cheminės medžiagos, įdedamos į makštį prieš lytinius santykius. Jos sutrikdo spermatozoidų judrumą ar sukelia jų žūtį. Poveikis prasideda po 10–15 min., trukmė apie 1 val.
Ilgalaikė chirurginė sterilizacija – tai savanoriška chirurginė operacija, kurios metu vyrams perrišami sėkliniai latakėliai, o moterims blokuojami kiaušintakiai. Taip sutrikdomas apvaisinimas. Atkuriamosios operacijos gali būti nesėkmingos. Lietuvoje šie metodai savanoriškai sterilizacijai netaikomi.