Kas sukelia makšties sausumą?

Kas sukelia makšties sausumą?

Moterų makšties sausumas gali būti ne tik postmenopauzėje, bet ir įvairiame amžiuje. Dėl sumažėjusio makšties sienelės drėgnumo ar sienelės elastingumo sutrinka lytiniai santykiai, atsiranda lytinių organų niežulys ar deginimas. Makšties sausumas ne tik sutrikdo normalų lytinį gyvenimą, bet gali sukelti skausmą šlapinantis bei padažninti šlapinimasį.

Pagrindinis indikatorius leidžiantis įtarti ar nustatyti makšties sausumą yra skausmingi, nemalonūs lytiniai santykiai. Beveik pusė 40 ir 59 metų amžiaus moterų kenčia nuo makšties sausumo. Tai gali turėti įtakos gyvenimo kokybei ar tarpusavio santykiams.


Kas sukelia makšties sausumą?

  • Emocinės problemos. Tai būsena, kai moteris prislėgta įvairių stresinių situacijų. Psichologinė pagalba – neretai moterims, patyrusioms dirbtinę menopauzę, būna labai sunku susitaikyti su tokiais pasikeitimais tiek fizine, tiek psichologine prasme, todėl joms yra būtinas artimųjų palaikymas ar psichologo konsultacijos.
  • Vietiškai panaudotos priemonės – kvapnūs muilai, įvairūs skysčiai naudojami lytinių organų apsiplovimui. Tai gali suardyti makšties terpės normalų cheminį balansą.
  • Mažėjantis estrogenų kiekis organizme: tai salygoja estrogenų trūkumas. Maitinančios moterys (18-35 m. amžiaus) savo kraujyje turi mažai cirkuliuojančio estrogeno, todėl ilgai maitinant makšties gleivinė sausėja. Kita priežastis dėl sumažėjusio estrogeno kiekio yra susijusi su endometrijozės ar gimdos miomos gydymui naudojamų estrogenų kiekį organizme mažinančių medikamentų.Tačiau dažniausiai šios įkyrios problemos varginamos menopauzinio amžiaus moterys (>45 m.) Menopauzės metu išnyksta mėnesinės. Estrogenų kiekis organizme išsenka dėl kiaušidžių išsekimo.


Yra trys menopauzės tipai:

  • Ankstyvoji menopauzė
  • Natūrali menopauzė
  • Dirbtinė menopauzė


Ankstyvoji menopauzė

Ankstyvąja menopauzė vadinama būklė, kai mėnesinės išnyksta jaunesnėms negu 40 metų amžiaus moterims. Tai ganėtinai retas reiškinys ir dažniausiai paveldimas. Ankstyvas mėnesinių išnykimas gali perspėti ir apie įvairias sveikatos problemas, tokias, kaip autoimuninės ligos, mitybos sutrikimai, lėtinis nuovargis ar per didelis fizinis krūvis. Mokslininkai yra nustatę, kad rūkančioms moterims menopauzė prasideda anksčiau, o nutukusioms– vėliau.


Natūrali menopauzė

Natūrali menopauzė įvyksa dėl lytinių hormonų gamybą veikiančių amžiaus nulemtų pakitimų. Daugumą moterų ji ištinka 45–60 gyvenimo metais. Menopauzės laikotarpis trunka apie 2–6 metus, tuo metu kiaušidžių funkcija silpnėja.


Dirbtinė menopauzė

Dirbtinė menopauzė yra chirurginių, chemoterapijos ar spindulinio gydymo intervencijų rezultatas. Kartais moterims tenka atlikti abiejų kiaušidžių pašalinimo operaciją, norint apsaugoti nuo navikinio proceso išplitimo ar dėl kitų priežasčių. Preliminariais vėžio registro duomenimis 2009 metais Lietuvoje buvo užregistruotos 1503 pacientės sergančios krūties vėžiu, 448 gimdos kaklelio, 550 gimdos kūno, 324 tiesiosios žarnos, 425 kiaušidžių vėžiniais susirgimais. Daugumai pacienčių buvo skiriamas kombinuotas gydymas - operacinis, chemoterapinis ar spindulinis. Moterims sergančioms gimdos kaklelio, gimdos kūno, tiesiosios žarnos ar kitomis mažojo dubens organų onkologinėmis ligomis vienas iš pagrindinių gydymo metodų yra radikali spindulinė terapija. Į švitinimo tūrį dažnai patenka abi kiaušidės bei makštis.


Jaunoms, menstruojančioms pacientėms išsivysto ankstyva menopauzė, nes pašalinus ar spinduline terapija paveikus kiaušides ir gimdą nebegaminami moteriški lytiniai hormonai estrogenai. Dėl to sumažėja lytinis potraukis, intymių santykių metu gali būti jaučiamas diskomfortas. Tokias moteris vargina karščio priplūdimo bangos, prakaitavimas, makšties sausumas. Moterys nusiskundžia dirglumu, karščio pylimu, padidėjusiu nervingumu, nuovargiu, nemiga ar makšties gleivinės sausumu. Sumažėjus estrogenų gamybai organizme plonėja oda, makšties gleivinė tampa plonesnė, mažėja jos elastingumas, ryškėja makšties sausumas, taip pat dažnai diagnozuojama makšties atrofija.

Neretai dirbtinės menopauzės priežastimi yra pacientėms sergančioms krūties vėžiu gydymui skiriama chemoterapija. Įvairių chemopreparatų panaudojimas krūties vėžiui gydyti gali trumpam ar ilgam laikui sutrikdyti ovarų funkcionavimą ir sukelti menopauzės simptomus. Makšties gleivinė turi estrogenų receptorius.Veikiant estrogenams yra stimuliuojami makšties receptoriai ir palaikomas atitinkamas makšties epitelio kolageno lygis. Dėl to palaikomas atitinkamas mašties sienelės storis, jos elastingumas. Makštis aprūpinama pakankamu kraujo pritekėjimu. Esant nepakankamam estrogenų kiekiui plonėja, sausėja makšties sienelė ir gali vystytis gleivinės uždegimas. Ši būklė vadinama įvairiai - atrofinis makšties uždegimas ar makšties atrofija. Objektyvaus apžiūrėjimo metu reikia įvertinti makšties spalvą, yra ar ne petechijų, makšties elastingumą (glevinės storis), skausmą liečiant ir jos drėgnumą.

Krūties vėžiu sergančios pacientės patyrusios makšties atrofiją ar sudirginimą po chemoterapijos, hormoninio gydymo ar sulaukę menopauzės simptomų gali turėti labai skirtingą jautrumą medikamentiniam makšties gydymui. Šiais atvejais rekomenduojama naudoti nehormoninius makšties tepalus ar drėkinamuosius gelius, kurie padeda palaikyti gleivinės optimalų drėgnumą ir sumažina gleivinės atrofijos simptomus.

„Gynofit“ drėkinamasis gelis yra sukurtas vandens ir glicerino pagrindu, kuris suformuoja ploną plėvelę ant makšties sienelių, tokiu būdu drėkindamas gleivinės membranas. Pacientėms turinčioms atrofijos simptomus gelis yra saugus, nes sudėtyje neturi parabenų, konservantų ir hormonų. Lubrikacija išlieka keletą dienų, o tai užtirina kasdienybės pilnavertiškumą pacienčių gyvenime.

Vilniaus Universiteto Onkologijos Institutas
Skyriaus vedėjas
Onkologas radioterapeutas
Vyresnysis mokslo darbuotojas
dr. Arvydas Burneckis

 

ViaMedPharma