Repelentai – kaip teisingai išsirinkti?

Repelentai – kaip teisingai išsirinkti?

Prasidėjus vasarai ir orams atšilus, net ir didžiausi namisėdos išsiruošia į gamtą. Tačiau šiltasis metų laikas turi ir tam tikrų trūkumų: ilgai vakarais pabūti lauke neleidžia uodai, o įsisiurbusi erkė gali užkrėsti pavojingomis ligomis. Šiltuoju metų sezonu žmonės tampa kai kurių vabzdžių maisto šaltiniu. Norint išvengti šių gyvių įkandimo ir galimų jo sukeltų sunkių pasekmių, naudojamos vabzdžius atbaidančios priemonės, kitaip dar vadinamos repelentais.

Repelentai – tai biocidiniai produktai, kurių tiekimą rinkai ir naudojimą reglamentuoja teisės aktai tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje. Šie produktai gali apsaugoti ir sumažinti vabzdžių įkandimo riziką.

Kokie gali būti repelentai?

Vabzdžius atbaidančios priemonės gali būti įvairios: tepalai, kremai, purškiamos priemonės, pieštukai arba garuojantys prietaisai, efektyviausiai veikiantys nuo 15 minučių iki 10 valandų. „Eurovaistinės“ internetiniame puslapyje galite rasti ir inovatyvų „Tickless“ produktą. Tickless“ – tai maži pakabukai, skleidžiantys daugybę ultragarso impulsų, kurie negirdimi žmonėms, naminiams gyvūnėliams ar laukiniams gyvūnams, tačiau trukdo erkėms ir blusoms susiorientuoti. Erkės neturi akių ir reaguoja į žmogų arba gyvūną pagal kvapą, iškvepiamą anglies dioksidą ir judesį. Organas, kuris reaguoja į šiuos dirgiklius, vadinamas „Haller‘io“ organu. „Tickless“ ultragarso bangos blokuoja būtent šį organą, todėl erkės Jūsų neberanda. Produkto sudėtyje nėra chemikalų ar kvapiųjų medžiagų, todėl jis yra visiškai saugus naudoti. Su „Tickless“ produktais buvo atlikti klinikiniai tyrimai Camerino universitete, Italijoje, ir įrodytas jų efektyvumas.

Erkinis encefalitas Lietuvoje

Erkinis encefalitas – virusinė infekcija, kurios sukėlėją platina erkės. Pastaraisiais metais stebimas erkių populiacijos pagausėjimas, siejamas su šiltesnėmis žiemomis bei kitais klimato veiksniais. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis pastarąjį dešimtmetį stebima sergamumo erkiniu encefalitu didėjimo tendencija. Sergamumo erkiniu encefalitu statistika nedžiugina – 2016 m. Lietuvoje užregistruoti 663 erkinio encefalito atvejai (2015 m. – 336). Encefalitu dažniausiai susergama praėjus 2–3 savaitėms po užsikrėtusios erkės įsisiurbimo, virusai pirmiausiai dauginasi odoje, vėliau su limfa patenka į limfmazgius ir kraujotaką, išnešiojami ir  dauginasi įvairiuose organuose, vėl patenka į kraujotaką ir pažeidžia centrinę nervų sistemą. Persirgus erkiniu encefalitu yra dažni liekamieji reiškiniai, trikdantys gyvenimo kokybę, kartais sukeliantys neįgalumą (paralyžiai, pusiausvyros sutrikimai, pečių juostos raumenų pakenkimai, galvos skausmai, klausos, dėmesio, sutrikimai, psichologinės problemos).

Kaip teisingai naudoti repelentus?

·         Nepurkšite priemonės ant žaizdų, sudirgintos odos.

·         Kombinuojant saulės apsaugą ir apsaugą nuo vabzdžių, pirma kūną padenkite saulės kosmetika, o tik vėliau repelentais.

·         Nenaudokite repelentų uždaroje lauko patalpoje.

·         Atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją ir naudokite pagal gamintojo nurodytas rekomendacijas. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip dažnai reikia naudoti kiekvieną priemonę, nes visų produktų veikliosios cheminės medžiagos koncentracija yra skirtinga.

·         Repelentai, kuriuose yra didesnė aktyviosios medžiagos koncentracija, užtikrina ilgesnę apsaugą.

·         Kūnui prakaituojant, gali tekti produktą naudoti dažniau.

·         Neleiskite vaikams patiems naudoti šių priemonių.

·         Netepkite ir nepurkškite ant rankų ar apie burną ir akis.

·         Pasinaudoję repelentais, atidžiai nusiplaukite rankas ir išpurkštas vietas su vandeniu ir muilu.

Pasidomėkite, ar produktas legalus

Perkant repelentus nereikėtų eksperimentuoti. Prieš įsigyjant, kaip ir bet kurį kitą biocidinį produktą, vertėtų įsitikinti, ar repelentas yra legalus. NVSC Vilniaus departamentas įspėja vartotojus, jog kiekvieno gaminio etiketėje turi būti įrašytas autorizacijos liudijimo numeris. Produktas yra įteisinamas tik tuomet, jei jo efektyvumas yra moksliškai įrodytas ir tinkamas naudojimas nesukelia žalingo poveikio. Turint tokius duomenis, galima spręsti apie veiksmingumą ir saugą. Jei autorizacijos liudijimo numerio nėra, galima daryti išvadą, kad prekiaujama nelegaliai. Vis dėlto, jei kyla abejonių dėl repelento legalumo ar saugumo, rekomenduojame pasitikrinti, ar jis yra įrašytas į Lietuvoje autorizuotų biocidinių produktųduomenų bazę.  

 

Vaistininkė Greta Maksimavičiūtė