
Vasara – tai metas, kai norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energijos, o savijauta nėra tokia gera, kokios norėtųsi. „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė pastebi, kad šiuo metu žmonės dažnai susiduria su tam tikrų vitaminų ir mineralų trūkumu, todėl organizmui reikia šiek tiek pagalbos, kad vasarą pasitiktume stipresni.
Pavasario paradoksas: kodėl ne visi jaučiasi laimingi?
„Nors pavasaris daugeliui asocijuojasi su bundančia gamta ir pozityviomis nuotaikomis, kai kuriems žmonėms jis sukelia priešingas reakcijas – nuovargį, apatiją ir gilų liūdesį. Tai gali būti sezoninio afektinio sutrikimo švelnesnė forma, kai organizmas nespėja prisitaikyti prie greitų pokyčių – ilgėjančios dienos, didėjančio šviesos kiekio ir temperatūros svyravimų“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Anot vaistininkės, emocinę savijautą blogina ir tai, kad žiemos metu mums trūko saulės šviesos, todėl išsekusios vitamino D atsargos ir buvimas uždarose patalpose gali lemti prastą nuotaiką net ir atėjus šviesesniam metų laikui.
Ko mums dažniausiai trūksta pavasario pabaigoje?
„Nenuostabu, kad dėl saulės stygiaus žiemos metu mums gali pritrūkti vitamino D, apie kurio trūkumą išduoda nuovargis, silpnumas, suprastėjusi nuotaika. Taip pat gali trūkti geležies ir B grupės vitaminų, kurie svarbūs nervų sistemos veiklai, energijos apykaitai ir koncentracijai“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.
Magnis, cinkas ir vitaminas C – tai kiti mikroelementai, kurių trūkumas šiuo laikotarpiu po žiemos gali būti didesnis.
„Visgi prieš pradedant vartoti vitaminus ar mineralus, būtina pasitarti su gydytoju ir atlikti kraujo tyrimus. Tiksliai žinodami, ko jūsų organizmui labiausiai trūksta, galėsite papildyti savo mitybą maisto produktais, kuriuose gausiausia reikiamų vitaminų ir mikroelementų. O jei trūkumas itin didelis, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku dėl maisto papildų“, – pataria vaistininkė T. Gečienė.
Maži žingsniai, dideli pokyčiai: kaip sustiprėti iki vasaros?
Gegužė – puikus metas pasirūpinti savimi, kad vasarą pasitiktumėte energingi, geros nuotaikos ir pasiruošę aktyvesniam gyvenimo ritmui. Štai vaistininkė T. Gečienė dalijasi praktiniais geros savijautos patarimais.
1. Pradėkite dieną su saulės šviesa
„Rytinis pasivaikščiojimas ar bent 10–15 minučių gryname ore padeda „pažadinti“ organizmą. Saulės šviesa ryte stimuliuoja melatonino ir serotonino balansą, reguliuoja miego ciklus ir padeda natūraliai gamintis vitaminui D. Tai ypač svarbu po tamsaus ir uždaro žiemos laikotarpio“, – sako vaistininkė T. Gečienė.
2. Įtraukite į mitybą sezonines daržoves ir vaisius
„Gegužę pradeda džiuginti švieži žalumynai, ridikėliai, braškės – visa tai ne tik skanu, bet ir gausu vitaminų. Sezoninės gėrybės padeda atkurti žiemos metu išsekusias vitaminų atsargas natūraliu būdu. Be to, šviežias, įvairus maistas pagerina virškinimą ir bendrą savijautą“, – pataria vaistininkė T. Gečienė.
3. Skirkite dėmesio kokybiškam miegui
Ilgėjant dienoms lengva nukelti miegą vėliau, bet reguliarus ir kokybiškas miegas pavasarį – būtinas. Pasak vaistininkės, būtent dabar organizmas bando atsigauti po žiemos, todėl bent 7–8 valandos miego per parą padeda atkurti energijos atsargas ir sustiprinti imunitetą.
4. Judėkite kasdien, net jei tik trumpai
Vaistininkė pabrėžia, kad pavasarį judėjimas gryname ore tampa dar svarbesnis – kūnas gauna deguonies, pagerėja kraujotaka, suaktyvėja medžiagų apykaita. Net ir trumpas pasivaikščiojimas, važinėjimas dviračiu ar lengvi pratimai padeda sumažinti stresą ir kelia nuotaiką.
5. Nepamirškite skirti laiko sau
„Stresas ir skubėjimas – dažnas palydovas net pavasarį. Skirkite bent kelias minutes per dieną ramybei: paskaitykite, paklausykite muzikos ar tiesiog pabūkite be telefono. Toks sąmoningas atsitraukimas nuo išorinio triukšmo padeda emocinei pusiausvyrai“, – primena vaistininkė.
Pasak vaistininkės, organizmo stiprinimas – tai ne tik vitaminų papildymas, bet ir visapusiškas dėmesys sau.
„Artėjant vasarai, verta sustoti, įsiklausyti į savo poreikius ir pradėti keisti kasdienius įpročius. Net ir mažos permainos gegužės mėnesį gali reikšmingai pagerinti jūsų fizinę ir emocinę savijautą birželį“, – šypsosi vaistininkė T. Gečienė.