Vaikas karščiuoja – ką daryti?

Vaikas karščiuoja – ką daryti?

Kiekvienai mamai ar tėčiui pasidaro neramu pajutus, kad vaikas karštas. Dažnai tai įvyksta naktį mažyliui neramiai miegant. Iš karto natūraliai kyla klausimas – ką daryti? Ar nedelsiant kreiptis į gydytoją, ar slaugyti vaiką namuose? Šiame straipsnyje pateikiame svarbiausią informaciją apie vaikų karščiavimą – ją vertinga žinoti visiems mažylį auginantiems tėvams.

Karščiavimas – natūrali organizmo reakcija, kylanti tuomet, kai jis mėgina kovoti su infekcija. Tai labai svarbi, su imuniniu atsaku į infekciją susijusi, būklė, mat, aukštesnė kūno temperatūra padeda lengviau susidoroti su pavojingais patogenais (pavyzdžiui, virusais ir bakterijomis). Temperatūros kilimui būdinga bloga savijauta, drebulys, silpnumas. Karščiavimą būtų galima vadinti geru ženklu, parodančiu, kad vaiko organizmas reaguoja į infekcijos poveikį ir imuninė sistema funkcionuoja nepriekaištingai. Jo metu sudaromos nepalankios sąlygos daugumai ligų sukėlėjų, o leukocitams, kurie svarbūs kovai su infekcija, priešingai, didesnė kūno temperatūra sudaro palankesnes sąlygas funkcionuoti, judėti ir daugintis. Vadinasi, pats organizmas sudaro neigiamas sąlygas patogenams ir sukuria teigiamas sąlygas imuninės sistemos kovai su jais.

Paprastai karščiavimu laikoma aukštesnė nei normali kūno temperatūra. Vis dėlto iki 37,8–38 °C temperatūros (vadinamos subfebrilia, dažniau pasireiškiančia dėl įvairių virusų poveikio) dažnai siūloma nemažinti jokiais vaistiniais preparatais, o aukštesnė nei 38–39 °C temperatūra (vadinama febrilia, galinčia pasireikšti dėl virusų arba bakterijų poveikio) labai mažiems vaikams gali būti pavojinga ir ją daugeliu atveju siūloma kontroliuoti vaistiniais preparatais ir kitomis priemonėmis. Žinoma, kiekvienu atveju reikėtų vertinti vaikelio savijautą. Netgi šiek tiek pakilusi kūno temperatūra mažyliui gali sukelti labai nemalonius pojūčius.

Esant bet kokiam karščiavimui svarbiausia vartoti pakankamai skysčių. Sveikiems vaikams iki 39–40 °C siekiantis karščiavimas paprastai nėra pavojingas, nebent jų organizmas jautresnis ar jie serga kokiomis nors lėtinėmis ligomis, turi širdies ir kraujotakos sutrikimų, yra labai maži kūdikiai ir panašiai. Kur kas pavojingesnė dehidratacija, kai organizmas pritrūksta skysčių. Karščiavimo proceso metu organizmas sunaudoja ypač daug skysčių, todėl karščiuojančiam vaikui suvartoti jų reikia žymiai daugiau. Itin pavojinga didesnė nei 40–41 °C temperatūra, kuri jau gali negrįžtamai pažeisti ląsteles, audinius, organus ir organų sistemas (pavyzdžiui, smegenis). Reikėtų įvertinti, kokia bendra vaiko savijauta – itin svarbūs pavojaus signalai yra vaiko vangumas ir aktyvumo išnykimas; sutrikusi reakcija į aplinkos dirgiklius ir nenoras užsiimti jokia mėgstama veikla, pavyzdžiui, žaidimais; odos blyškumas ir bėrimai; sumažėjusi diurezė (šlapinimasis) ir odos bei gleivinių sausumas; padažnėjęs kvėpavimas ir ilgiau nei  4–5 paras trunkantis karščiavimas bei jo nemažėjimas net ir kelis kartus pavartojus vaistų; traukuliai ir vis blogėjanti vaikelio savijauta. Jei karščiuoja kūdikis arba pastebite minėtus pavojaus signalus, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. 

Patys populiariausi vaistai vaikų karščiavimui mažinti yra paracetamolis ir ibuprofenas. Paracetamolis turi veiksmingą karščiavimą mažinantį (antipiretinį) poveikį, tačiau jo skausmą malšinantis poveikis šiek tiek silpnesnis nei ibuprofeno. Ibuprofenas papildomai pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis, todėl jo poveikis labiau kompleksiškas. Efektyvesniam karščiavimo mažinimui gydytojai siūlo kaitalioti vaistinius preparatus – žinoma, būtina tai daryti atsargiai ir tik rekomenduojamomis dozėmis bei ne per dideliu dažniu. Reikėtų rinktis vaikams pagal jų amžių ir svorį pritaikytas farmacines formas, pavyzdžiui, žvakutes, geriamąsias suspensijas, tiksliai dozuojamas švirkštais, šaukšteliais ir taurelėmis. Tik vyresniems vaikams tinkamos kramtomos arba plėvele dengtos tabletės, kai jie jau sugeba kramtyti ir (arba) nuryti tabletę bei nebėra pavojaus ja užspringti.

„Ibustar“ yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU), pasižymintis karščiavimą mažinančiomis savybėmis (antipiretikas). „Ibustar“ vartojamas trumpalaikiam simptominiam karščiavimo mažinimui bei silpno ar vidutinio stiprumo skausmo malšinimui. „Ibustar“ 20 mg/ml geriamoji suspensija tinkama vaikams, sveriantiems nuo 5 kg iki 29 kg (kurių amžius nuo 6 mėnesių iki 9 metų), o „Ibustar“ 40 mg/ml geriamoji suspensija tinkama vaikams, sveriantiems 10 kg ir daugiau (1 metų ir vyresniems), paaugliams ir netgi suaugusiesiems. Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingas vaisto vartojimas gali pakenkti sveikatai.