
Akys parausta ir niežti ne tik dėl sezoninės alergijos: ar žinojote apie sausų akių sindromą
Pavasarį daugelis žmonių ima skųstis paraudusiomis, niežtinčiomis akimis. Įprasta manyti, kad tai sezoninė alergija, tačiau ne visada taip ir yra. „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė sako, kad akių niežulys ir diskomfortas gali būti susiję ne tik su alergija, bet ir su sausų akių sindromu. Anot jos, ši būklė dažnai painiojama su alergijomis, nes simptomai panašūs, tačiau jų kilmė ir gydymas skiriasi iš esmės.
Sausų akių sindromas – kas tai?
„Sausų akių sindromas – tai vienas dažniausių akių susirgimų, atsirandantis sutrikus pusiausvyrai tarp akies obuolio paviršiaus ir ašarų plėvelės, dėl ko akys pakankamai nesusidrėkina. Žmogus gali jausti lyg smėlio grūdelius akyse, juntamas perštėjimas, deginimas, paraudimas, regėjimo neryškumas“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.
Pasak jos, apie sausų akių sindromą gali išduoti netgi padidėjęs ašarojimas: „Žmonės dažnai nustemba, kai jiems sakome, kad nuolat ašarojančios akys gali būti ne tik sezoninės alergijos, bet ir sausų akių sindromo požymis. Gausesnis ašarojimas – tai tarsi organizmo bandymas kompensuoti akių sausumą. Tokios ašaros per greitai išgaruoja ir nesugeba tinkamai sudrėkinti akies paviršiaus“, – sako vaistininkė G. Kruopytė.
Kas sukelia sausų akių sindromą?
„Ilgas laikas prie kompiuterio ar telefono ekranų – tai viena pagrindinių sausų akių sindromo priežasčių. Dirbdami prie ekranų mirksime rečiau, o mirksėjimas būtinas, nes jis padeda tolygiai paskirstyti ašarų plėvelę per visą akies paviršių“, – įvardija vaistininkė G. Kruopytė.
Ji priduria, kad sausas, kondicionuojamas ar vėjuotas oras, ilgas kontaktinių lęšių nešiojimas bei rūkymas taip pat gali išsausinti akis. Be to, sausumas dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje, kai natūraliai mažėja ašarų gamyba.
Sausų akių sindromo ir sezoninės alergijos sunkumai
„Nors simptomai gali būti panašūs, yra keletas skirtumų, padedančių atpažinti, ar tai sezoninė alergija, ar sausų akių sindromas. Alergijai būdingas intensyvus niežulys, dažnai kartu su čiauduliu, nosies užgulimu, akys dažnai ašaroja. Tuo tarpu sausų akių sindromo metu atsiranda sausumo ir deginimo jausmas, kuris sustiprėja vakare ar po darbo dienos“, – paaiškina vaistininkė G. Kruopytė.
Ji taip pat pastebi, kad kai kurie žmonės, pajutę sausų akių simptomus, griebiasi vaistų nuo alergijos, tačiau pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su vaistininku arba gydytoju, kad būtų nustatyta tiksli akių sausėjimo priežastis.
Kaip gydyti sausų akių sindromą?
„Susidūrus su sausų akių sindromu, pirmiausia rekomenduojama naudoti drėkinančius akių lašus. Jie mažina diskomfortą ir dirginimą. Rekomenduoju rinktis lašus be konservantų – ypač jei tenka juos naudoti ilgą laiką“, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.
Vaistininkė primena, kad galima imtis prevencinių priemonių, kurios užkirstų kelią sausų akių sindromo atsiradimui.
„Vienas iš svarbiausių dalykų – mokytis teisingai naudotis ekranais. Kas 20 minučių verta padaryti pertrauką ir bent 20 sekundžių pažvelgti į tolį – tai padeda akims atsipalaiduoti. Akys dažnai pavargsta dėl to, kad jomis naudojamės be poilsio. Kartais gali pakakti palaikyti tinkamą oro drėgmę patalpose, gerti pakankamai vandens bei pasirūpinti visaverte mityba“, – pataria vaistininkė G. Kruopytė.