Repelentai – tai priemonės, naudojamos atbaidyti uodus, erkes, muses ir kitus kandančius vabzdžius. Saugotis nuo jų labai svarbu, kadangi uodai gali platinti maliariją ir encefalitus, tuo tarpu erkės gali perduoti Laimo ligą ir erkinį encefalitą.
Kaip veikia priemonės nuo uodų ir erkių?
Uodus ir erkes traukia žmogaus odos kvapas bei iškvepiamas anglies dioksidas. Šie vabzdžiai, ieškodami aukos, naudoja savo kūno šilumą, judesius ir matomus vaizdinius. Būtent repelentų užduotis yra paveikti tokius vabzdžio pojūčius kaip kvapą ir skonį taip, kad jis nerastų žmogaus ar gyvūno, kuriam galėtų įgelti.
Kiek ilgai repelentai gali būti veiksmingi?
Repelentų apsaugos trukmė ir veiksmingumas gali skirtis. Didesnės koncentracijos priemonės nuo uodų ir kitų vabzdžių gali ilgesnį laiko tarpą apsaugoti žmones, tačiau tikrai ne geriau atbaidyti vabzdžius – ir mažesnės koncentracijos repelentai gali tai puikiai padaryti. Kaip bebūtų, turėkite omenyje, jog produktai, savo sudėtyje turintys mažiau kaip 10 proc. veikliosios medžiagos, turėtų būti pakartotinai tepami ar papurškiami kas 1-2 valandas.
Taip pat reikėtų prisiminti ir tai, jog prakaitas ar sąlytis su vandeniu irgi gali turėti įtakos, kiek laiko priemonė nuo uodų bus veiksminga.
Kaip taisyklingai turėtų būti naudojamos priemonės nuo uodų suaugusiems?
Repelentus naudokite taip, kaip aprašyta etiketėje ar informaciniame lapelyje. Taip pat žinokite ir bendras taisykles, padėsiančias priemones naudoti kaip įmanoma saugiau:
- Užtepkite ar užpurkškite priemonę ant tų odos plotų, kurie nėra pridengti drabužiais
- Nenaudokite repelentų ant žaizdų, sudirgintos ar saulėje nudegusios odos
- Nepurkškite priemonių nuo vabzdžių ant veido, ausų, arti akių ar burnos. Norėdami pasitepti veidą repelentu, tai turėtų būti nurodyta etiketėje ar informaciniame lapelyje, priešingu atveju to nedarykite
- Grįžę į uždarą patalpą, nusiplaukite tas odos vietas, ant kurių buvo purškiama priemonė
Ar gali repelentai būti naudojami vaikams?
Visų pirmiausia, pasirinkto produkto etiketėje turėtų būti nurodytas minimalus amžius, nuo kada šią priemonę būtų galima pradėti naudoti. Jei to pažymėta nėra, gydytojai nerekomenduoja repelentais tepti ar purkšti vaikų, jaunesnių nei 1 metų, odą. Tokiu atveju galima naudoti ultragarsinius pakabukus, specialiai pritaikytus kūdikiams ir vaikams. Šie prietaisai yra visiškai netoksiški, neskleidžia jokių cheminių medžiagų ir kvapų. Jį galima tvirtinti prie vežimo arba prie vaiko drabužėlių specialiu spaustuku ar virvele.
Vyresniems vaikams įprastos priemonės nuo uodų gali būti tinkamos. Svarbiausia, pasistenkite purkšti jas ne tokiose jautriose kūno zonose – ant kojų ir rankų. Taip pat, prieš pirmą kartą purkšdami priemonę, galite ją išmėginti ant mažo plotelio odos. Tokiu būdu įsitikinsite, jog nuo atitinkamos priemonės vaikui nekils alerginė reakcija.
Repelentai ir jų pasirinkimas
Repelentų pasirinkimas išties platus. Internetinėje vaistinėje galite rinktis iš tokių priemonių: aliejaus, purškiklio nuo vabzdžių, ultragarsinių pakabukų, apyrankių, segtukų, aromaterapinių pieštukų ir gelių po vabzdžių įgėlimų. Kad ir kurį iš šių produktų pasirinksite, galite neabejoti jų efektyvumu, kadangi visi pasižymi pačia aukščiausia kokybe. Negana to, internetu galite pirkti pigiau net ir tokius visiems gerai žinomus prekinius ženklus kaip Aromama, Mousticare, Tickless, Chicco bei kitus.