Gydytoja endokrinologė-trichologė Rūta Kerpauskienė: plaukų dažymas tikrai gali kenkti sveikatai

Gydytoja endokrinologė-trichologė Rūta Kerpauskienė: plaukų dažymas tikrai gali kenkti sveikatai

Įrodyta, kad kosmetikos naudojimas ir graži fizinė išvaizda gerokai pagerina gyvenimo kokybę (1). Šiandien viena iš populiariausių kosmetikos priemonių yra plaukų dažai, kurie naudojami įvaizdžiui pakeisti, paryškinti ar paslėpti ataugusias žilas šaknis. Tai – neatsiejama daugelio moterų grožio dalis. Tačiau, ar plaukų dažymas nepareikalauja mūsų sveikatos aukos?  

Plaukų dažai yra viena agresyviausių kosmetikos priemonių, todėl jų pasirinkimas turėtų būti toks pat svarbus, kaip ir tinkamų vaistų parinkimas. Kitu atveju, kiekvieną mėnesį tik dar labiau pakenkiame savo plaukams, galvos odai ir galimai bendrai sveikatai.
Reikia nepamiršti, kad plauko stiebas yra negyva struktūra, kuriai nebūdingos savaiminio atsinaujinimo savybės. Todėl mes patys kasdien kuriame jų būklę. Silpni, sausi ir lūžinėjantys plaukai, jautri ir sudirgusi galvos oda – tai prastos priežiūros rezultatas.

Apie plaukų bei galvos odos sveikatą ir plaukų dažymą kalbiname daugiametę patirtį turinčią gydytoją endokrinologę-trichologę Rūtą Kerpauskienę. 

 

Gydytoja, jūs esate ne tik endokrinologė, bet ir trichologė. Kas yra trichologija? Kaip šios dvi sritys sąveikauja tarpusavyje?

Trumpai ir paprastai tariant trichologija yra mokslas apie plaukus ir galvos odą bei jų ligas ir gydymą.  Endokrinologija, kitaip nei trichologija, yra labai plati sritis, nes hormonai dalyvauja beveik visose organizmo funkcijose. Nemažai endokrininių ligų gali pasireikšti plaukų slinkimu, tad plaukų problemos – vienos iš dažniausių, dėl kurių pacientai ateina tirtis pas gydytoją endokrinologą. Tai ir paskatino mane labiau pradėti domėti trichologija ir tapti gydytoja trichologe.


Kaip minėjote, vienas iš dažniausių nusiskundimų endokrinologo klinikinėje praktikoje – plaukų slinkimas. Įrodyta, kad plaukai itin aktyviai pradeda slinkti tuomet, kai yra pažeidžiami iš vidaus.

Ar galime teigti, kad nuolatinis plaukų dažymas cheminiais plaukų dažais taip pat turi didelę neigiamą įtaką plaukų, galvos odos ir kartais net vidinių sistemų sveikatai bei būklei?

Tikrai taip. Plaukų dažymas agresyviais, amoniako ir kitų cheminių medžiagų turinčiais dažais gali sukelti dermatitą, dėl kurio gali atsirasti plaukų slinkimas, kitais atvejais – gali būti pažeistas plauko stiebas, dėl to plaukai gali išsausėti ir lūžinėti.

Be to, plaukų dažuose galima rasti ir tam tikrų endokrininę sistemą ardančių medžiagų, kurios gali veikti keliais būdais:

  • gali imituoti natūralius hormonus ir taip sukelti nepageidaujamų hormonų perteklių (agonistinis veikimas);
  • gali prisijungti prie hormonų receptorių, bet jų neaktyvuoti (kitaip tariant, užimti tikrųjų hormonų vietą), tuomet tikrųjų hormonų poveikis susilpnėja;
  • gali jungtis prie hormonus transportuojančių baltymų kraujyje ir taip pakeisti natūralių hormonų kiekį;
  • gali sutrikdyti medžiagų apykaitos procesus ir taip sutrikdyti natūralių hormonų sintezę arbą jų skilimą.

Kelios populiarios plaukų dažuose esančios cheminės medžiagos, kurios veikia endokrininę sistemą:

  • rezorcinolis – slopindamas skydliaukės fermentą tiroperoksidazę, gali blokuoti skydliaukės hormonų sintezę;
  • sunkieji metalai (švinas, kadmis, merkuris, arsenas) – gali turėti toksinį poveikį reprodukcinei sistemai, netgi lemti vaisiaus vystymosi defektus;
  • parabenai – imituoja estrogenų veikimą ir tokiu būdu prisideda prie krūties vėžio išsivystymo.


Gydytoja, ar jūsų pacientės, kurios kenčia nuo plaukų slinkimo ar kitų su plaukais bei galvos oda susijusių ligų, dažosi plaukus?

Dažnai esant plaukų problemoms, jų slinkimui ar retėjimui moterys vengia dažyti plaukus, nes bijo dar labiau jiems pakenkti.
 

Kaip patartumėte tausojančiai prižiūrėti savo plaukus ir galvos odą, bet kartu neatsisakyti įprastų plaukų grožio procedūrų?

Reikėtų pasirinkti tinkamas priemones, atsižvelgiant į Jūsų odos ir plaukų ypatumus bei vadovautis svarbiausiu principu medicinoje – „pirmiausia nepakenkti“, t.y. rinktis mažiau agresyvių cheminių medžiagų turinčias priemones, todėl „švaresni“ savo sudėtimi plaukų dažai – būtų geras pasirinkimas. Vieni tokių yra  prancūziški ilgalaikiai plaukų dažai „Color&Soin“. Tai vieni pirmųjų pasaulyje pagamintų dažų, kurie skirti moterims bei vyrams, besirūpinantiems savo plaukų, galvos odos ir vidinių sistemų sveikata. Ypač aktualu moterims ir vyrams, kuriuos vargina jautri, sudirgusi galvos oda bei pažeisti, silpni plaukai. Na ir galiausiai ne išimtis – besilaukiančios ar mažylius žindančios mamos.
 

Keli svarbūs faktai, kodėl plaukų dažai „Color&Soin“ galėtų būti tinkamiausias pasirinkimas jūsų plaukams, galvos odai ir bendrai sveikatai:

Priemonių „Color&Soin“ apsauginis ir saugantis poveikis patvirtintas tyrimais, paremtais vartotojų įvertinimu: „suteikia plaukams gyvybingumo“, „suteikia plaukams sveiką išvaizdą“, „gerina plaukų būklę“, „nekenkia plaukams“, „drėkina plaukus“, „maitina plaukus“, „suteikia plaukams blizgesio“ (2).

Objektyvūs instrumentiniai matavimai, atlikti „Color&Soin“ plaukų dažų naudojimo tyrimų metu normaliomis sąlygomis, įrodė, kad priemonės „Color&Soin“ neskatina riebalinių liaukų veiklos, o tai patvirtina švelnų priemonių poveikį galvos odai (2).

Priemonės „Color&Soin“ dėl išskirtinai tausojančių savybių ir funkcijų, remiantis 2010 metais vasario 15 dieną paskelbta nacionalinio klinikinės onkologijos konsultanto, profesoriaus, medicinos mokslų daktaro Maciej Krzakowski nuomone, gali būti naudojamos pacientams, kuriems taikoma chemoterapija.

Priemonės „Color&Soin“ atitinka dermokosmetikos priemonių apibėžimo kriterijus (Taieb C. ir Europos dermofarmacijos kongresas), kaip daugiafunkcės kosmetikos priemonės, kurias gydytojai ir vaistininkai rekomenduoja ypač jautrioms vartotojų grupėms (3), ką patvirtino ir Ispanijos kosmetikos tyrimų centre EVIC atliktų tyrimų rezultatai (2).
 

Straipsnį parengė vaistininkė Rūta Trakšelė ir gydytoja Rūta Kerpauskienė.

Daugiau apie gydytoją Rūta Kerpauskienę www.plaukuslinkimas.lt

Daugiau apie plaukų dažus „Color&Soin“ https://www.eurovaistine.lt/color-soin-ilgalaikiai-plauku-dazai-be-agresyviu-medziagu-nr-10a-sviesios-pelenu-blondines-spalva-135-ml?c

 

Literatūros sąrašas:

  1. Harth W, Seikowski K, Hermes B. Lifestyle Drugs in Old Age – A Mini-Review. Gerontology 2009; 55(1):13–20.
  2. EVIC. Evaluation of sebum secretion regulating effects of cosmetic treatment. Assessment of the treatment tolerance following application in normal conditions of usage. Subjective assessment of the treatment cosmetic properties and efficacy.; 2010 Oct 5.
  3. Taieb C, Rahhali N, Moingeon V, Perez-Cullell N, Sibaud V. CosmeceutiQoL: A tool for assessing dermo-cosmetic products’ impact on quality of life. J Cosmet Laser Ther 2012; 14(1):18–23.