Burnos higiena

Burnos higiena

Doc. dr. Genė Šurkienė


Burnos higienai naudojami dantų šepetėliai, higieniniai siūlai, dantų krapštukai, dantų pastos ir kt.

Dantų šepetėliai pagal šerius yra kieti, vidutinio kietumo, minkšti ir labai minkšti. Kuo plonesni ir ilgesni šereliai, tuo šepetėlis minkštesnis. Apnašas nuo dantų paviršiaus geriau nuvalo vidutinio kietumo šepetėliai. Vaikiški šepetėliai gaminami iš minkštų šerelių.

Dantis reikia valyti 2 kartus per dieną: ryte, po pusryčių, ir vakare, prieš miegą. Dantys valomi šepetėliu ir pasta. Paskui burna gerai išskalaujama vandeniu ar stikline vandens su eliksyru. Po kiekvieno valgymo patartina gerai išskalauti burną.

Universaliausias dantų valymo būdas toks. Šepetėlis dedamas šereliais statmenai dantims. Šepetėliu daromi vienodo intensyvumo sukamieji nedidelės amplitudės judesiai, apimantys dantų kaklelius ir dantenas. Taip atskirai valomi viršutiniai ir atskirai apatiniai dantų ir dantenų išoriniai bei vidiniai paviršiai ir kramtomieji paviršiai. Dantis patariama valyti sukamaisiais judesiais. Valant apatinių ir viršutinių priekinių dantų liežuvinius paviršius, dantų šepetėlis laikomas vertikaliai ir aktyviais šluojamaisiais judesiais šalinamos minkštosios apnašos nuo vidinio viršutinių ir apatinių priekinių dantų paviršiaus. Valant dantis, reikia išvalyti visų dantų visus paviršius.

Po kiekvieno valymo ir kaskart paskanavus saldumynų būtina išskalauti burną vandeniu, išsivalyti tarpdančius. Kad dantų emalis neskeldėtų, po karštų patiekalų nepatartina gerti šaltų gėrimų, valgyti ledų ar kitų šaltų patiekalų, o po šaltų – karštų.

Dantų šepetėlį patartina keisti nauju 3–4 kartus per metus.

Vien tik dantų šepetėliu gerai nuvalyti dantis sunku, todėl naudojamos ir dantų pastos. Dantų pastų yra labai daug ir įvairių. Švelnių abrazyvinių medžiagų turinčios pastos dantis valo prasčiau, bet šiurkščios abrazyvinės medžiagos ardo ir nutrina danties audinius. Klinikiniai tyrimai rodo, kad veiksmingai dantis galima nuvalyti su vidutinio abrazyvumo pastomis. Jautriems dantims rekomenduojamos jautrumą mažinančios dantų pastos, kurios blokuoja skausmo receptorius.

Dauguma dantų pastų turi fluoro. Jis augančių vaikų dantis daro atsparesnius ėduoniui (kariesui). Fluoras nuolatinius dantis taip pat apsaugo nuo ėduonies. Ant dantų paviršiaus  esantis fluoras skatina mineralizaciją, užkirsdamas kelią dantų ėduoniui.

 

Šeimos sveikatos enciklopedija. Aut. kolektyvas (leidykla „Alma littera“, 2008 m.)