Patarimai kaip gerai jaustis darbe

Patarimai kaip gerai jaustis darbe

Didžiąją dalį dienos mes praleidžiame darbe. Kaip jaučiatės? Ar nuo ilgo žiūrėjimo į monitoriaus ekraną nesopa akių? Ar nuo ilgo sėdėjimo nepaskausta nugaros raumenų, kaklo? Ar jūsų darbo vieta ergonomiška?

Specialistai rekomenduoja kas dvi darbo valandas padaryti 5-15 min. pertrauką ir atlikti pratimus:


Pratimai pečiams

  • Pakilnokite į viršų pečius.
  • Ištieskite nugarą ir susiimkite už galvos rankomis.
  • Uždėkite dešinę ranką ant kairiojo peties ir suktelkite galvą į dešinę ir atvirkščiai – kairiąją ranką ant dešiniojo peties ir suktelkite galvą į kairę pusę.

 

Pratimai rankoms

  • Sugniaužkite rankas į kumščius ir atpalaiduokite.
  • Papurtykite pirštus.
  • Pasukite riešus aplink.

 

Pratimai nugarai ir kaklui

  • Užsidėkite koją ant kojos ir pasukite uždėtąją koją į vieną pusę, o galvą į priešingą.
  • Palankstykite galvą – į vieną pusę iki peties, į kitą.
  • Žodžiu, bent minutėlei atsitraukite nuo darbo įtampos, nes net maža mankšta padės išvengti dienos nuovargio. Būsite dėmesingi, pilni naujų idėjų ir energijos.

 

Pratimai akims

  • Jei nešiojate kontaktinius lęšius, dažniau mirksėkite. Praradę drėgmę kontaktiniai lęšiai išdžiūva, ir ima perštėti akys nukreipkite žvilgsnį nuo ekrano į kokį nors tolumoje esantį objektą tiesioginę šviesą skleidžiančių šviestuvų nereikėtų išdėstyti virš monitoriaus, už darbuotojo nugaros arba jo regėjimo lauke.
  • Kas 15-20 minučių atsistokite ir pavaikščiokite po kabinetą. Kontrastas neturi būtu per didelis. Žvilgsnio kryptimi už ekrano neturi būti šviesių langų ar sienos paviršių.
  • Venkite fluorescencinės šviesos, kuri sukelia mirgėjimą akyse Akių pratimai aukštyn ir žemyn padeda apsaugoti akis nuo nuovargio.

 

Žinokite, kad...

Pagal ES direktyvą darbuotojams, pradedantiems dirbti su kompiuteriu, turi būti suteikta galimybė tinkamai pasitikrinti akis ir regėjimą. Lietuvoje darbuotojams atliekamas profilaktinis patikrinimas, kurio metu gydytojas oftolmologas patikrina regėjimą, tačiau šiandieninės medicinos padėtis verčia abejoti tyrimo patikimumu. Gydytojas pacientui skiria vos kelias minutes, tyrimo kaina yra neįtikėtinai žema, privačiai tirtis darbuotojai nesuinteresuoti, retas darbdavys apmoka už išsamų profilaktinį darbuotojų patikrinimą. Pavyzdžiui, Suomijoje rengiami profilaktiniai darbuotojų sveikatos patikrinimai, kurių metu dėmesys kreipiamas ir į nusiskundimus sprando, pečių ar viršutinių galūnių skausmais, o darbdavys privalo įrengti darbo vietas, atitinkančias ergonominius reikalavimus.

Labai svarbus aspektas – darbo vieta. Projektuojant darbo vietą, būtina atsižvelgti į darbuotojo ūgį, patalpos apšvietimą ir atspindėjimą, ekrano ir klaviatūros išdėstymą bei tinkamą sėdimą ir darbo padėtį. Baltijos ir Amerikos klinikos neurologas teigia, kad kėdė turi būti reguliuojama. Ji nustatoma tokio aukščio, kad sėdintysis kulnais siektų grindis, o jo šlaunys lengvai remtųsi į kėdės sėdynę. Reikalui esant, kėdės aukščio reguliavimą galima kompensuoti atrama pėdomis. Nugara turi remtis į kėdės atlošą, dilbiai stačiu kampu arti kūno, o žastai atpalaiduoti. Darbo poza turėtų būti lengvai pakeičiama. Iš ryto dažnas atėjęs į darbą niekaip negali įsitaisyti kėdėje, vis kažkaip nepatogu. O į darbo pabaigą jau ir nugarą pradeda skaudėti, tarsi visą dieną būtų dirbęs fizinį darbą, lyg krovikas kilojęs prekes. Yra žmonių, kurie stengiasi sudaryti kuo geresnes sąlygas dirbantiems, tačiau jų vis dar mažai kas klauso.

Žmogaus komfortabilumą tiria specialus mokslas – ergonomika. Ištyrus psichofizines žmogaus operacijas, nustatoma aplinka, palankiausia darbui. Jei pamėginsite atsisėsti prie kompiuterio taip, kaip rekomenduoja ergonomikai, visai galimas daiktas, kad pasirodys nepatogu, tačiau po truputį įpratęs ir išsėdėjęs taip visą darbo dieną, vakare nesijausite tarsi sulaužytas.


Darbas kompiuteriu

Klaviatūros ir pelės neteisingas išdėstymas gali sukelti riešo sindromą, imti kankinti raumenų skausmai. Klaviatūra su pele turi būti įrengtos tokiu atstumu, kad būtų pakankamai stalo paviršiaus rankoms atsiremti. Jeigu rankas reikia nuolat ištiesti ir laikyti, jos pavargsta ir įskausta. Dirbant su kompiuteriu dažnam darbuotojui reikalingi literatūros šaltiniai, popierius išdėstomi ant tinkamo dydžio atraminio stovo, kuris pastatomas šalia ekrano arba tarp klaviatūros ir ekrano.

Statant ekraną reikia atkreipti dėmesį į jo aukštį. Jis turi būti lengvai reguliuojamas, geriausiai nuleidžiant arba pakeliant darbo stalą. Daugelyje tokių darbo stalų monitoriui yra atskirta reguliuojama vieta. Ekranas turi būti 46 - 77 cm atstumu ir tokiame aukštyje, kad regėjimo kampas būtų maždaug 25 laipsniais žemiau horizontalios plokštumos, žvelgiant į ekrano viršutinę eilutę - ekrano viršutinė briauna turėtų būti maždaug 25 - 28 cm žemiau žiūrėjimo linijos žvelgiant tiesiai. Ekranas turi būti pakreiptas taip, kad jis būtų tiesiai priešais žiūrinčiojo veidą. Būtina patikrinti, ar lubų ar kiti šviestuvai neatsispindi ekrano paviršiuje.
 
Nemenčinės pl. 54a, LT-10103 Vilnius
+ 370 5 234 2020
www.bak.lt