Vaistininkė rekomenduoja: ką turėti namų vaistinėlėje?

Vaistininkė rekomenduoja: ką turėti namų vaistinėlėje?

„Eurovaistinė internete“ vaistininkė Evelina Laurinavičiūtė, konsultuojanti per nuotolį, pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau klientų pageidauja susikomplektuoti namų vaistinėlę ir nori būti pasiruošę bet kokioms gyvenimo situacijoms. Tačiau specialistė primena: vaistai ir kitos medicinos priemonės turi ribotą galiojimo laiką, todėl reikėtų teikti pirmenybę racionalumui ir namų vaistinėlėje turėti tik tai, ko tikrai reikia – bazinių ir būtiniausių vaistų bei medicinos priemonių.
 

Vaistininkė pataria, ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje:

  • Priemonių žaizdų priežiūrai ir nudegimams. Kiekvienoje namų vaistinėlėje turėtų būti priemonių, reikalingų susižeidus. Tai specialios priemonės žaizdų dezinfekcijai: vandenilio peroksidas, purškiami odos antiseptikai, kurie negraužia žaizdų (netinka rankoms skirti dezinfekciniai skysčiai). Taip pat rekomenduojama turėti sterilių tvarsčių, skirtų dėti ant žaizdos, pleistrų, sterilias žirklutes. Nudegimams – pantenolio putų.
  • Priemonių patyrus traumą. Pasitempus ar išsinarinus namų vaistinėlėje naudinga turėti elastinių tvarsčių, tik svarbu jų pernelyg stipriai neveržti, kad nesutriktų kraujotaka. Patyrus traumą gali padėti ir specialūs vienkartiniai šalčio maišeliai, tepalai nuo skausmo.
  • Vaistų nuo alergijos. Net ir tiems, kurie mano, jog nėra alergiški, rekomenduojama turėti nereceptinių vaistų nuo alergijos netikėtiems atvejams.
  • Nuo skausmo, uždegimo, temperatūrai mažinti. Tam tinkami vaistai su veikliosiomis medžiagomis ibuprofenu ar paracetamoliu. Abu vaistai mažina skausmą, kūno temperatūrą bei veikia priešuždegimiškai. Ibuprofenas skausmą malšina kiek stipriau, tuo tarpu paracetamolis gali efektyviau sumažinti aukštą temperatūrą. Lengvo ir vidutinio skausmo malšinimui taip pat gali būti naudojami preparatai su veikliąja medžiaga deksketoprofenu.
  • Nuo pilvo pūtimo, viduriavimo. Pravartu turėti virškinimo funkciją gerinančių vaistų, tokių, kaip virškinimo fermentai, aktyvinta anglis. Nuo viduriavimo – diosmektiko arba loperamido bei elektrolitų, kurie kompensuoja vandens ir druskų netekimą organizme po viduriavimo ar vėmimo. 
  • Priemonių nuo peršalimo simptomų. Tai pastilės ar purškalai nuo gerklės skausmo, priemonės nuo slogos, kosulio, sudėtiniai preparatai su paracetamoliu ir kitomis, nemalonius ligos požymius slopinančiomis vaistinėmis medžiagomis.
  • Vaistų skirtų vaikams. Auginantiems kūdikius ar mažus vaikus, namų vaistinėlėje rekomenduojama turėti specialiai vaikams skirtų vaistų nuo alergijos, skausmo, temperatūros, viduriavimo, peršalimo ir kt.
  • Greitųjų testų. Pandemijai ir toliau nesitraukiant, rekomenduojama namų vaistinėlėje turėti bent po vieną greitąjį antigeno testą kiekvienam šeimos nariui, kad prireikus būtų galima nustatyti galimą užsikrėtimą pajutus Covid-19 ligai būdingus simptomus.
  • Svarbius medicinos prietaisus. Taip pat rekomenduojama kiekvienuose namuose turėti termometrą, kraujospūdžio matuoklį, o per pandemiją – ir pulsoksimetrą, matuojantį pulsą ir kraujo prisotinimą deguonimi.
  • Asmeniškai reikalingų vaistų. Rekomenduojama pasirūpinti ir pakankamu likučiu receptinių vaistų ir kitų pagal sveikatos būklę nuolat naudojamų ar gydytojo paskirtų preparatų.

Namų vaistinėlės turinį vaistininkė E. Laurinavičiūtė rekomenduoja peržiūrėti ir patikrinti kasmet, o netinkamus vartoti ir pasibaigusio galiojimo vaistus atiduoti į vaistinę. Tam, kad netinkamų vartoti vaistų susikauptų kuo mažiau, namų vaistinėlėje užtenka turėti minimalų kiekį būtiniausių medikamentų ir medicinos priemonių, kad prireikus būtų galimybė reaguoti greitai.

Komplektuojant savo namų vaistinėlę rekomenduojama konsultuotis su farmacininku, kuris padės individualiai išsirinkti tinkamas priemones visai šeimai ir patars, kaip teisingai vartoti, dozuoti ir derinti vaistus. Dėl namų vaistinėlės kviečiame nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė interntete“ vaistininkais per nuotolį.