Antioksidantų įtaka gerai sveikatai ir jaunatviškai išvaizdai

Antioksidantų įtaka gerai sveikatai ir jaunatviškai išvaizdai

Greitėjant gyvenimo tempui ir užimtumui, dauguma žmonių vis dažniau nespėja tinkamai pavalgyti, pailsėti, vis sunkiau derina darbo ir poilsio režimą, mažiau sportuoja. Todėl dažnas mūsų skundžiasi prastėjančia sveikata ir paankstėjusiais senėjimo procesais. Viena jų priežasčių – oksidacinis stresas. Ką reikėtų daryti tiems, kurie nori užkirsti kelią senėjimui ir kuo ilgiau išlikti sveiki ir energingi? Apie tai kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ šeimos gydytoja Vaida Lukoševičiene.


KĄ TURĖTUMĖTE ŽINOTI APIE OKSIDACINĮ STRESĄ?
Veikiant negatyviems aplinkos veiksniams ir sutrikus pusiausvyrai tarp laisvųjų radikalų susidarymo organizme ir jame veikiančių antioksidantų sistemų, neutralizuojančių žalingą laisvųjų radikalų poveikį, pasireiškia oksidacinis stresas. Šis procesas ilgą laiką organizme veikia slaptai, be jokių nerimą keliančių simptomų, todėl yra dar pavojingesnis.


KAS YRA LAISVIEJI RADIKALAI? 
Laisvieji radikalai – tai toksinai arba nestabilios molekulės, oksidacinio streso metu pažeidžiančios ląsteles ir DNR. Tyrimai parodė, kad laisvieji radikalai yra viena pagrindinių organizmo senėjimo priežasčių, jie yra daugelio ligų ir sveikatos sutrikimų sukėlėjai. Laisvųjų radikalų gamybą lemia daug įvairių vidinių ir išorinių veiksnių. Pagrindiniai veiksniai: 
  • aplinkos tarša,
  • rūkymas,
  • alkoholis,
  • griežtos dietos,
  • ydinga mityba,
  • nesaikingas deginimasis saulėje,
  • nuolatiniai stresai,
  • ydingas darbo ir poilsio režimas,
  • judėjimo stoka,
  • vaistų vartojimas,
  • infekcinės / uždegiminės ligos.


KAIP GALIMA UŽKIRSTI KELIĄ ŽALINGAM LAISVŲJŲ RADIKALŲ POVEIKIUI?
Laisvųjų radikalų susidarymo išvengti negalima, jie susidaro nuolat vykstant medžiagų apykaitos procesams. Tačiau galima sumažinti jų gamybą ir poveikį vartojant antioksidantus, stiprinant antioksidacines organizmo sistemas. 
Kalifornijos universiteto (Berklis) genetikas Bruce’as Amesas teigia, kad kiekvieną parą per kiekvieną mūsų organizmo ląstelę pereina milijonai deguonies molekulių, ir laisvieji radikalai turi galimybę apie 100 tūkst. kartų pažeisti genetinę ląstelių medžiagą, arba DNR. Laimei, patrulių vaidmenį atliekantys antioksidaciniai fermentai nedelsdami puola į pagalbą ir pataiso pažeistus genus (99–99,9 proc. padarytos žalos).


NUO KOKIŲ SVEIKATOS SUTRIKIMŲ GALI APSAUGOTI ANTIOKSIDANTAI?
Antioksidantai mažina laisvųjų radikalų susidarymo riziką ir padeda organizmo antioksidacinei sistemai, neutralizuodami jau susidariusius laisvuosius radikalus ir atitaisydami jų sukeltus pažeidimus, todėl padeda:
  • sumažinti įvairių ligų riziką (širdies ir kraujagyslių, onkologinių ir kt.);
  • atitolinti senėjimo procesus;
  • stiprinti imunitetą.


AR TIESA, KAD ANTIOKSIDANTUS REIKIA VARTOTI SAIKINGAI?
Taip, tai tiesa. Jei antioksidantų organizme per daug, jie pradeda veikti priešingai – skatina laisvųjų radikalų vykdomas reakcijas. Tad išvada tokia: organizme svarbi pusiausvyra ir antioksidantų perteklius gali būti žalingas.


KOKIŲ RŪŠIŲ ANTIOKSIDANTŲ YRA?
Antioksidantai yra skirstomi į tris grupes: 
  • vandenyje tirpūs – jie veikia ląstelės viduje (vitaminas C, selenas, aminorūgštys cisteinas, metioninas, glutationas);
  • riebaluose tirpūs – jie veikia ląstelės išorėje (vitaminai E ir A, karotenoidai, kofermentas Q10, likopenas);
  • mišrūs – šie antioksidantai rūpinasi visa ląstele (polifenoliai, flavonoidai, lipo rūgštis ir melatoninas).


KODĖL, NORINT UŽKIRSTI KELIĄ LIGOMS IR IŠSAUGOTI JAUNYSTĘ, REKOMENDUOJAMA VARTOTI „RESVERATROL PLUS“?
Maisto papildas „Resveratrol Plus“ ypatingas tuo, kad jo sudėtyje gausu įvairių rūšių antioksidantų, padedančių sumažinti oksidacinio streso riziką ir taip išvengti sveikatos sutrikimų bei ankstyvo senėjimo:
  • resveratrolis priklauso fitoaleksinams. Šią biologiškai aktyvią medžiagą gamina pats augalas, jos augale daugėja, kai jį veikia stresinės aplinkos sąlygos: šaltis, karštis, grybelinė, virusinė bei bakterinė infekcijos, ultravioletiniai ar radioaktyvieji spinduliai. Resveratrolis ekstrahuojamas iš Himalajų kalnuose augančių plačialapių rūgčių (HU Zang) šaknų. Rytų medicinoje ši medžiaga vartojama daugiau nei 2 000 metų organizmui atjauninti, imunitetui stiprinti, šlakams valyti, cholesteroliui mažinti, taip pat vėžio profilaktikai, odos bei plaučių ligų profilaktikai. Resveratrolis laikomas vienu stipriausių gamtoje esančių antioksidantų: jo antioksidacinis aktyvumas 20 kartų didesnis nei vitamino C, 17 kartų didesnis nei kofermento Q10, 5 kartus viršija beta karoteno aktyvumą;
  • vynuogių sėklų ekstraktas turi daug antioksidantų, įskaitant resveratrolį, žinomą dėl vėžį slopinančių ypatybių ir teigiamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai; 
  • vitaminas A (karotenas) yra atsakingas už širdies ir kraujotakos sistemos sveikatą, gerą regėjimą;
  • vitaminas E (alfa tokoferolis) saugo riebalus, kitus vitaminus, hormonus ir fermentus nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Šis grožio vitaminas maitina odą ir jos gleivinę, neleidžia jai išsausėti, gerina plaukų ir nagų būklę, skatina organizmo valymą, detoksikaciją ir bendrą organizmo atjaunėjimą;
  • vitaminas C stiprina organizmo imunitetą ir suteikia žvalumo, stimuliuoja jungiamojo audinio, kaulų ir dantų formavimąsi, padeda išsaugoti lygią odą;
  • selenas padeda išlaikyti sveiką ir lygią odą, nes stimuliuoja kolageno sintezę ir taip suteikia elastingumo odai bei kraujagyslių sienelėms. Šis grožio mineralas padeda stiprinti imunitetą ir atitolinti senatvę;
  • žalioji arbata ir jos ypatybės Rytų šalyse žinomos tūkstantmečius. Žaliojoje arbatoje esantys polifenoliai dalyvauja riebalų deginimo procesuose, kartu su vitaminu C lėtina senėjimo procesus. Stiprindamas vitamino C veiklą žaliosios arbatos ekstraktas sumažina burnos ir dantenų uždegimų tikimybę, turi vėžį slopinančių ypatybių, gerina kraujotaką ir lipidų apykaitą, turi teigiamą įtaką reprodukcinei sistemai.

„Resveratrol Plus“ išsiskiria visų išvardytų sudedamųjų dalių ypatybėmis, todėl šis maisto papildas rekomenduojamas kiekvienam norinčiajam gauti „porciją“ antioksidantų, padedančių organizmo gynybinėms sistemoms kuo ilgiau išsaugoti gerą sveikatą ir jaunystę.
 

Klinika „Bendrosios medicinos praktika“
Savanorių pr. 421/423, Kaunas
Tel. (8 37) 313 665
www.daktaras.lt