Makšties sausumas: kaip iš naujo mėgautis kokybišku intymiu gyvenimu?

Makšties sausumas: kaip iš naujo mėgautis kokybišku intymiu gyvenimu?

Įprasta manyti, kad makšties sausumu skundžiasi vyresnės moterys, nors iš tikrųjų taip nėra. Šis nemalonus simptomas gali varginti ir jaunas moteris, jis netgi gali tapti kliūtimi pastoti. Makšties sausumas sutrikdo intymų gyvenimą, nes santykiai tampa skausmingi, ir moteris ima jų vengti. Galiausiai nukenčia vedybinis gyvenimas, tarpusavio santykiai.

Kokios aplinkybės lemia, kad moters makštis sausėja? Kokios priemonės gali padėti?


Kodėl atsiranda makšties sausumas?

Pasak gydytojos akušerės-ginekologės Violetos Jonaitienės, pagrindinė makšties sausumo priežastis yra sutrikusi moteriškų lytinių hormonų (estrogenų) gamyba, jų kiekio mažėjimas. Kodėl taip nutinka, kokios moterys pakliūva į didesnės rizikos grupę patirti makšties sausumą? – paklausėme gydytojos. Anot pašnekovės, galima išskirti septynias grupes moterų, kurias gali dažniau varginti makšties sausumo simptomai. Pirma grupė – tai vyresnės kaip 40-ties metų moterys, o ypač menopauzės ir pomenopauzinio amžiaus. Būtent po 40-ties metų mažėja moteriškojo hormono estrogeno kiekis, todėl makšties sienelės tampa sausesnės, plonesnės, labiau pažeidžiamos. Antra grupė – moterys po įvairių chirurginių intervencijų, kurių metu buvo šalinamos kiaušidės, t.y. moteriškojo hormono šaltinis. Trečia – krūtimi maitinančios moterys. Mat žindymo periodu irgi pakinta estrogenų kiekis. Ketvirta – vėžiu sergančios moterys, kurioms skiriamas spindulinis gydymas ar chemoterapija, o makšties sausumas pasireiškia kaip nepageidaujamas gydymo poveikis. Penkta – hormonines kontraceptines priemones vartojančios moterys. Šešta – švaruolės, itin uoliai vykdančios intymią higieną. „Nemažai daliai moterų makšties sausumo priežastis – perdėta higiena. Tokios moterys mėgsta naudoti daug ir įvairių higienos priemonių, eksperimentuoja su naujais gaminiais, kurių sudėtyje gali būti nepageidaujamų cheminių medžiagų, galinčių sudirginti makštį, išbalansuoti natūralią makšties mikroflorą. Be to, siekdamos visiško švarumo pojūčio, jos plauna makštį, ko visiškai negalima daryti, išskyrus tuos atvejus, kai makšties plovimą paskiria gydytojas gydymo tikslu“, – pažymi V.Jonaitienė. Septinta grupė – stresą, nervinę įtampą patiriančios moterys, nes tokiu atveju silpnėja imunitetas ir dėl to gali pakisti makšties mikroflora.


Kodėl svarbu neuždelsti?

Makšties sausumas nėra liga, tai nemalonus simptomas, tačiau reikalaujantis dėmesio ir atitinkamų priemonių. Dėl makšties sausumo moteris jaučia diskomfortą, nes makštį peršti, niežti, skauda, degina. Anot gydytojos, į makšties sausumą moteris neturėtų žvelgti atsainiai, kentėti, nes, nesiimant jokių veiksmų, šis nemalonus simptomas gali tapti savotišku „tilteliu“ infekcijoms, bakterijoms, įvairioms makšties ligoms.

Kodėl sausa makštis padidina ligų riziką? „Todėl kad sutrinka jos mikroflora, sumažėja „gerųjų“ laktobakterijų, kurios sudaro apsauginį barjerą nuo infekcijų. Dėl to gali vystytis bakterinė vaginozė, įvairūs makšties uždegimai ir pan.“, – perspėja gydytoja. Anot gydytojos, kenksmingos bakterijos dažnai į makštį pakliūva iš išeinamosios angos. „Kai dėl įvairių priežasčių „gerųjų“ laktobakterijų makštyje sumažėja, jų vietą užima kenksmingos bakterijos, galinčios sukelti įvairias ligas. Taip gali nutikti ir dėl elementaraus nežinojimo, pvz., netinkamos higienos po pasituštinimo. Svarbu, kad išmatų nepatektų į makštį, todėl šluostytis reikia iš priekio atgal. Taip pat reikia vengti makšties suerzinimo, todėl nerekomenduojama dėvėti kelnaičių-siaurikių, aptemptų, sintetinių apatinių“, – sako medikė.

Dėl makšties sausumo nukenčia lytinis moters gyvenimas, nes intymūs santykiai tampa skausmingi, todėl moteris ima jų vengti, o tai negali neatsiliepti šeimos gyvenimui. Gydytoja pažymi, kad praktikoje tenka susidurti su moterimis, kurios keletą metų kenčia makšties sausumą, skausmus ir ateina pas gydytoją, kai jau makštyje atsiveria žaizdos. „Visada raginu kreiptis į gydytoją, nekentėti, nes po to gali tekti gydyti ne vien makšties sausumą, bet ir ligą“, – pažymi V.Jonaitienė.


Lytiniams santykiams – NE?

„Tikrai ne, – sako gydytoja. – makšties sausumo galima išvengti, ir tam yra įvairių priemonių – makšties kremų, žvakučių, lubrikantų.“ Kita vertus, anot pašnekovės, atrasti tinkamas priemones, kai pasirinkimas didelis, nėra paprasta. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

„Rekomenduoju rinktis priemones, kurių sudėtyje yra kuo mažiau nežinomų medžiagų, įvairių kvapų, naftos produktų, geriau rinktis augalines priemones. Kadangi, kai makštis sausa, sutrinka jos mikroflora, sumažėja laktobakterijų, itin veiksmingos priemonės, kurių sudėtyje yra šių trūkstamų laktobakterijų ar pieno rūgšties, kuri, kaip ir laktobakterijos, palaiko sveiką rūgštinę makšties terpę“, –aiškina ginekologė.


Kaip iš naujo mėgautis intymiu gyvenimu?

Makšties sausumas – tabu, apie kurį moterims nemalonu šnekėti. Kad ir kaip būtų gaila, dažnai net neišdrįstama pasikonsultuoti su gydytoju-ginekologu ar vaistininku. Galbūt kartais moterys patarimo klausia pačios geriausios draugės arba ieško informacijos moterų žurnaluose, interneto platybėse. O specialisto duris išdrįsta atverti tik tuomet, kai dėl uždelsto sausumo makštyje atsiveria žaizdos...

Specialistė nori atkreipti dėmesį, kad, pasirinkus drėkinamąsias makšties priemones, galima išspręsti su makšties sausumu susijusias problemas – deginimą, niežėjimą, taip pat ir skausmą lytinių santykių metu. Svarbu, kad tokioms nehormoninėms priemonėms įsigyti nereikia gydytojo recepto, tereikia nueiti į vaistinę ir išsirinkti sau tinkamiausią. 

Moterų patogumui sukurta skirtingų drėkinimo formų. Svarbu, kad produktas būtų skirtas makšties sausumui mažinti, o ne lubrikacijai (lubrikantais vadinami slydimą gerinantys geliai). Vokiečių gamintojas Dr.Wolff moterims sukūrė Vagisan drėkinamąjį kremą (su aplikatoriumi, todėl tinka tiek išorinei lytinių organų sričiai tepti, tiek įterpti į makštį) ir kombinuotą Vagisan medicinos priemonę moterims, kurios nemėgsta naudoti aplikatoriaus. Tai drėkinamasis kremas, derintas su makšties žvakutėmis kurios, patekusios į makštį, ištirpsta ir virsta kremu. Taip maitinama makšties oda ir juntamas ilgalaikis pagerėjimas. Priemonės aprūpina odą ir gleivinę raminamaisiais lipidais, minkština, teigiamai veikia makšties rūgštingumą – visa tai lemia, kad sausumo požymiai išnyksta.

Įrodyta, kad Vagisan drėkinamasis kremas itin pastebimai sumažina tokius simptomus, kaip sausumo pojūtis, niežulys, deginimas ir skausmas, taip pat makšties sienelių suplonėjimo ir paraudimo intensyvumas krūties vėžiu sergančioms pacientėms.

„Savo praktikoje šias priemones rekomenduoju jau beveik 15 metų, ir mano patirtis rodo, kad tai puikios, gerai toleruojamos, veiksmingos ir todėl moterų pamėgtos priemonės, kurios nesukelia nepageidaujamų poveikių“, – pažymi gydytoja V.Jonaitienė.


Kas dar, be specialių priemonių, gali padėti išvengti makšties sausumo?

Mityba tiesiogiai makšties mikroflorai įtakos neturi. Kita vertus, anot V.Jonaitienės, tam tikrų produktų vartojimas vyresnėms kaip 40 metų moterims gali padidinti sumažėjusį moteriškų hormonų estrogenų kiekį. „Pavyzdžiui, vartodamos šalto spaudimo sėmenų aliejų moterys gali papildyti savo organizmą medžiagomis, panašiomis į estrogenus. Tačiau gerti jo reikia dozuotai: ne daugiau nei 1–2 valgomuosius šaukštus per dieną“, – aiškina gydytoja.