Kaip atsiminti daugiau?

Kaip atsiminti daugiau?

Mnemotechnikos yra tam tikri triukai, galintys padėti atminčiai išsaugoti ir atkurti daugiau informacijos.

• LOCI (lot. „vieta“) būdas padeda, kai reikia įsiminti informaciją tam tikra tvarka. Pirmiausia prisiminkite kokią nors vietą, kurią gerai žinote. Tai gali būti jūsų virtuvė ar kelias nuo namų į darbą. Šioje vietoje turėtų būti ryškių „stotelių“, pavyzdžiui, virtuvėje tai galėtų būti spintelė, stalčius, plautuvė, šaldiklis ir mikrobangų krosnelė, o kelyje iš namų į darbą – laiptinė, liftas, garažas, šviesoforas, prekybos centras ir darbo kabinetas. Tokių „stotelių“ turėtų būti tiek, kiek skirtingų dalykų reikia prisiminti.

Dabar mintyse sukurkite kuo ryškesnį norimo įsiminti dalyko vaizdą, tarkime, pyrago produktų sąrašą ar žymiausius mokslininkus. Su jais mintyse susiekite norimus įsiminti dalykus.

• Grupuokite. Apibendrinkite, išskirkite tai, kas svarbiausia, ir sugrupuokite. Grupių ir punktelių neturi būti per daug, geriausia, kai jų yra apie septynis. Įsiminti telefono numerį 7 5 9 4 5 6 3 0 bus lengviau, jei skaičius sugrupuosite 759 456 30.

• Sudarykite akronimus. Tai sutrumpinimai, sudaryti iš pirmų kelių žodžių raidžių, kaip antai DUK – dažniausiai užduodami klausimai. Tokius trumpinius galite sudaryti ir iš ne itin susijusių žodžių. Žinoma, neretai skambius ir lengvai įsimenamus trumpinius gali būti sunku sugalvoti.

• Sudarykite sakinius. Iš pirmų norimų įsiminti žodžių raidžių sudarykite sakinį, pavyzdžiui, jei norite atsiminti matematinių veiksmų seką, galite sugalvoti tokį sakinį: didelis dramblys snaudžia Afrikoje (daugink ir dalyk, sudėk ir atimk).

• Pasitelkite vaizduotę. Jei turite įsiminti eilėraštį ar kokią kitą medžiagą, mintyse sukurkite su ta informacija susijusią istoriją. Įsivaizduokite, kad jums reikia prisiminti karaliaus Mindaugo karūnavimą liepos 6 dieną. Mintyse sukurkite istoriją, kad tada buvo labai karštas vidurvasaris, todėl karūnavimo ceremonijoje visi prakaitavo ir dvokė. Šešta diena išpuolė šeštadienis, išeiginė, todėl būsimasis karalius vos nepramiegojo karūnavimo. Kuo spalvingesnė ir netikėtesnė bus istorija, tuo lengviau prisiminsite su ja susijusią informaciją.

• Rimuokite. Ritmas, rimas ir melodija taip pat padeda įsiminti. Ilgus tekstus, matematikos formules galima lengviau įsiminti juos susiejant su gerai žinoma melodija. Pabandykite išdainuoti ar bent jau paniūniuoti savo PIN kodą ar kitą svarbią informaciją, kurią sunku įsiminti. Šis būdas į mokymąsi įtraukia su klausa susijusias smegenų sritis ir turėtų ypač tikti kūrybingiems ir muzikaliems žmonėms, kurie be vargo prisimena melodijas.

Įdomu!

Rusų mokslininkė Bluma Zeigarnik pastebėjo, kad padavėjai kavinėse gerokai geriau atsimena tuos užsakymus, už kuriuos klientai dar nėra atsiskaitę. Patyrinėjus išsamiau iš tiesų paaiškėjo, kad ne tik padavėjai, tačiau ir visi kiti žmonės daug geriau atsimena neužbaigtas užduotis, iki galo neišspręstus, neišsiaiškintus klausimus, nei tai, ką sėkmingai yra užbaigę. Pavyzdžiui, studentai po egzamino geriau atsimena tuos klausimus, kurių atsakymo nežinojo, nei tuos, į kuriuos lengvai atsakė. Taigi Zeigarnik efektas paaiškina, kodėl tiek daug serialo serijų baigiasi pačioje įdomiausioje vietoje. Mokslininkės garbei šis atminties ypatumas buvo pavadintas jos vardu.

Teigiama, kad apie 2 proc. žmonių fenomenaliai įsimena veidus. Yra ir tokių, kurie geba iš, atrodo, skaičių kratinio išskirti jų seką.