Dėmesys kūdikio odelei

Dėmesys kūdikio odelei

Oficialus sauskelnių gimtadienis – 1955 metai, vadinasi, jau greitai švęsime šio išradimo 70-metį. Pirmieji sauskelnių bandytojai – dabar jau seneliai ir proseneliai! Žinoma, jie – ne lietuviai, nes pas mus sauskelnės plačiai pradėtos naudoti tik prieš 30 metų.

 

Visus šiuos dešimtmečius sauskelnės tobulinamos – gamintojai turi prisitaikyti prie besikeičiančių poreikių. O pasikeitė per tą laiką, atrodo, viskas. Kokios yra tobulos sauskelnės, kodėl reikia atidumo jas renkantis, kaip nepasimesti didžiulėje pasiūloje, kodėl taip skiriasi kaina, kaip dar galima ištobulinti, atrodo, tobulą prekę? Klausimų nemažėja.

 

Sauskelnių segėjimo laikas vis ilgėja

Absoliuti dauguma kūdikių dabar auginami segant sauskelnes, o laikas, kiek ši higienos priemonė reikalinga, vis ilgėja. Pirmosios sauskelnės buvo pardavinėjamos vienetais, naudojamos vizitams „pas daktarą“, vėliau segamos, kol kūdikis pradės prašytis ant puoduko. Terminas, kada kūdikis turi išmokti savarankiškai naudotis tualetu, vis ilgėjo, kartu ilgėjo ir sauskelnių naudojimo laikas. Dabar laikoma norma, kad savarankiškai tualetu pradeda naudotis tik 36 mėnesių vaikas, vadinasi, iki tol trejus metus jam reikės sauskelnių. Reaguodami į kūdikių raidos peripetijas, sauskelnių gamintojai vis plėtė dydžių paletę. Dabar patyrę gamintojai (pavyzdžiui, „Bambo Nature“) siūlo 10 dydžių sauskelnes, tinkamas nuo 1 iki 18+ kilogramų. Kiekvienas modelis atliepia to amžiaus ir svorio kūdikio raidą. Tarkime, tamprūs lipukai „armonikėlės“ ir juosmens juostelė itin svarbūs, kai mažylis pradeda ropoti ar sėstis, nes tuomet, kūdikiui besilenkiant, pilvuko apimtis kinta net keliais centimetrais. Pradėjusiam vaikščioti kūdikiui pritaikytos sauskelnės su susiaurinta dalimi, esančia tarp kojyčių, kad kūdikis nevaržomai galėtų judėti.

Pasikeitė kūdikių oda

Nuo tos dienos, kai buvo sukurtos pirmosios sauskelnės, radikaliai pasikeitė kūdikių oda. Jautri, sausa, atopiška – tokia dabar mūsų mažylių oda, o aiškaus atsakymo, kodėl kilo jautrios odos epidemija, mokslas dar neturi. Žinoma, tai gali būti priežasčių visuma, pavyzdžiui, pasikeitęs oras, maistas, tarša, gyvenimo tempas, lemianti imuninį atsaką ir odos barjero ypatybes. Kadangi šiuo metu daugumos kūdikių oda yra jautri, būtent jos reakcija yra geriausias sauskelnių kokybės „sertifikatas“.

„Jei kūdikio oda po sauskelnėmis neparausta, neatsiranda sauskelnių dermatito, jeigu nusegus sauskelnes oda sausa, o ne maceruota, vadinasi, sauskelnės kūdikiui tinka. Žinoma, sauskelnes reikia parinkti pagal kūdikio svorį ir amžių. Jeigu laikotės higienos, perkate kokybiškas sauskelnes, bet vaikučio odelė vis tiek pažeista, galbūt segate per mažas sauskelnes arba ant jų maunate per ankštas kelnytes. Tada odelė trinama, spaudžiama, o oras sunkiau prie jos patenka. Sauskelnės turi gerai priglusti, tačiau jų nereikia užsegti labai tampriai. Užfiksavus juosteles, tarp sauskelnių priekinės dalies ir kūdikio pilvuko turėtų pralįsti mamos pirštas. Kai vaikutis pradės sėdėti, sauskelnių juosmenėlį sekite dar laisviau, nes sėdinčio kūdikio pilvo apimtis padidėja 2 cm“, – sako vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.

Kadangi, kaip minėta, vis daugiau kūdikių oda yra jautri, nuspėti, ar sauskelnės kūdikiui tiks, iš anksto neįmanoma. Dėl to nereikėtų prisipirkti didžiulių pakuočių iki vaikučio gimimo, o iš pradžių įsigyti mažą pakuotę ir pabandyti.

Odos uždegimai – ar kaltos tik sauskelnės?

Dažniausiai užpakaliuko odelė raudonuoja dėl sauskelnių dermatito. Pažeidžiamos iškiliausios odos vietos, kurios kontaktuoja su sauskelnėmis, šlapimu, išmatomis, – tai užpakaliukas, tarpvietė, lytiniai organai, apatinė pilvuko dalis, viršutiniai šlaunų paviršiai. Kūdikių oda plona, jos barjerinė funkcija silpna, todėl ją greitai paveikia išmatų ir šlapimo fermentai. Visa tai bei šiltnamio efektas po sauskelnėmis ir sukelia iritacinį bėrimą. Dar gali prisidėti antrinė infekcija, kurią sukelia Candida genties grybelis. Bėrimus skatina prasta higiena, retas sauskelnių keitimas, neapiplovimas po pasituštinimo, ypač kai kūdikis viduriuoja.

Kokybiškos sauskelnės neapsaugos nuo dermatito sauskelnių srityje, jeigu nebus laikomasi sauskelnių keitimo taisyklių. Beje, sauskelnių gamintojai ir gydytojai laikosi skirtingų standartų. Gamintojai teigia, kad sauskelnes pakanka keisti kas 4 valandas, gydytojai laikosi nuomonės, kad tikrasis keitimo intervalas yra 2–3 valandos, ypač naujagimystės periodu. Net ir keli lašiukai šlapimo, ypač jei jame padidėjęs pH lygis, dirgina odą.

„Dažniau sauskelnes reikėtų keisti, jei kūdikis maitinamas adaptuotais pieno mišiniais (nuo mišinių kinta šlapimo ir išmatų sudėtis, todėl didėja iššutimų rizika). Pradėjus maitinti papildomu maistu, irgi pasikeičia išmatų sudėtis bei tuštinimosi dažnumas (kūdikis pradeda tuštintis dažniau, skysčiau), tad vėl reikia būti budriems ir daugiau dėmesio skirti odos higienai. Klaidingai manoma, kad jei kūdikio užpakaliukas dar nėra šlapias, tai sauskelnių keisti nereikia. Sauskelnes reikia keisti po kiekvieno pasituštinimo, nors reklamoje teigiama, kad sauskelnės sugeria skystas išmatas, tačiau išmatose yra virškinimo fermentų, kurie dirgina labai jautrią ir ploną kūdikio odelę“, – sako vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja. Patogu, kai sauskelnės turi drėgmės indikatorių, kuris keičia spalvą ir leidžia greitai pastebėti, kada reikia sauskelnes pakeisti.

Vaiko užpakaliuką, kaskart keičiant sauskelnes, patartina apiplauti tekančiu šiltu vandeniu, nusausinti, jei reikia, – panaudoti priemonę, saugančią odelę nuo iššutimo. Naudoti vaiko amžių atitinkantį muilą galima ne dažniau kaip kartą per dieną, be to, šią procedūrą reikia atlikti švelniai – netrinti odos, kad jos nepažeistumėte. Nesistenkite sauskelnes pakeisti greitai –10–20 minučių leiskite kūdikiui pabūti nuogu užpakaliuku. „Jei šie patarimai nepadeda, vaikutis vis tiek šunta, keiskite sauskelnių rūšį“, – sako gydytoja.

Reikia atkreipti dėmesį, kad sauskelnių dermatitu labiau linkę sirgti neišnešioti kūdikiai, nes jų odos barjerinės ir imuninės savybės silpnesnės. Neišnešiotų naujagimių odelė turi mažiau kolageno, yra plonesnė, jos blogesnė kraujotaka, todėl greičiau pažeidžiama. Taip pat jautresnė yra sausa oda, o įvairiais duomenimis apie 15 proc. kūdikių oda yra sausa. Jeigu vaiko odelė iš prigimties sausa, ji būna plona, persišviečianti, pleiskanojanti, pilkšvo atspalvio. Atidos reikia, kai kūdikis viduriuoja, tusi antsvorio, linkęs prakaituoti.

O gal tai alergija

Tikrasis alerginis kontaktinis dermatitas nuo sauskelnių pasitaiko retai. Tada kūdikį beria dėl sauskelnėse esančių dažų ir kvapiųjų medžiagų. Dažų dažniausiai būna sauskelnių krašteliuose, apie juosmenį ir šlaunytes, taip pat ant lipdukų. Tada bėrimai bus konkrečiose vietose, kur dažytos sauskelnių vietos liečiasi su oda, tačiau odos raukšlės, tarpvietė, užpakaliukas nebus išberti. Pasitaiko, kai alerginį kontaktinį dermatitą kūdikiams sukelia drėgnos servetėlės arba kremas, tiksliau, kuri nors jo sudedamoji dalis. Tėvai žino, kad alergiją gali sukelti kremuose esantys konservantai ar sintetiniai kvapikliai, tačiau nenumano, kad gali alergizuoti net ir natūralūs priedai, pavyzdžiui, vaistažolės, riešutų aliejai. Juolab kad patepus užpakaliuką, kremo sudėtinės dalys šilumoje po sauskelnėmis veikia dar agresyviau – šiluma skatina medžiagų išsiskyrimą ir absorbciją per odą. Tad kartais natūralus, ekologiškas ir, atrodo, sveikuoliškas kremas gali netikti vaikui.

Kai renkate mažyliui sauskelnes, kitas higienos priemones, ieškokite ant pakuočių užrašų perfum free, lotion free. Jeigu vaikui tiko sauskelnės, patogu naudotis tų pačių gamintojų kosmetikos gaminiais ar papildomomis higienos priemonėmis (servetėlėmis, paklotais), nes tai garantuos gerą vaiko odos atsaką.

Pasikeitė ir pasaulis

Nuo sauskelnių sukūrimo radikaliai pasikeitė požiūris į ekologiją, tvarumą, taršos mažinimą, aplinkosaugą. Vienas vaikas sunaudoja iki 7000 sauskelnių, jos (jei neperdirbamos) irsta 500 metų. Ši informacija buvo ir tebėra didelis stimulas kurti naujas technologijas, atsisakyti nereikalingų plastikinių detalių. Pažangūs gamintojai, pavyzdžiuiBambo Nature“, naujose pakuotėse naudoja biologiškai skaidomą plastiką.

Tėvai gali pamatyti ant sauskelnių pakuočių įvairius sertifikatus ir kokybės ženklelius. Verta į juos pasigilinti. Ne tik kūdikio odelei, bet ir aplinkai draugiškos sauskelnės „Bambo Nature“ yra dermatologų patikrintos ir sertifikuotos „Nordic Swan“ ženklu, turi „Asthma Allergy Nordic“ (Šiaurės šalių astmologų ir alergologų asociacija), FCS („Forest Stewardship Council“) ir ES ekologinis ženklus.

Kiekvienas šių sertifikatų yra ir kokybės garantija. „Asthma Allergy Nordic“ laiduoja, kad sauskelnės pagamintos iš itin kruopščiai atrinktų ir kuo natūralesnių medžiagų, neturi nereikalingų priedų: losjonų, kvapų. Dėl to šios sauskelnės beveik nesukelia paraudimų ir tinka patiems jautriausiems kūdikiams.

Draugiškumo balansas

Atsakingas sauskelnių gamintojas šiais laikais susiduria su nemažais iššūkiais – reikia būti draugišku kūdikiui, tėvams ir gamtai. Ne visiems gamintojams tai pavyksta, nes šios sritys savotiškai priešiškos. Gera kokybė ir naudojamos biologiškai irios medžiagos iškelia gamybos kaštus, tokios sauskelnės bus brangesnės. Spalvos, kvapai, mieli raukinukai iš latekso padaro sauskelnes puošnias, tačiau netinka kūdikio odai. Didelės patirties subalansuoti kūdikių, tėvų ir gamtos poreikius turi Skandinavijos sauskelnių gamintojai. Jau prieš 25 metus Lietuvoje pradėjus prekiauti danų gamintojo „Bambo Nature“ sauskelnėmis (beje, tai šeimos verslas), jas žymėjo solidūs sertifikatai – šias sauskelnes rekomendavo Danijos astmologų ir alergologų asociacija, jos buvo žymimos ,,Air Plus“ ženklu, kuris sako, kad sauskelnės laidžios orui ir kūdikio oda kvėpuoja net ir po sauskelnėmis. Ženklas „Dry care“ reiškia, kad sauskelnės turi specialų vidinį sluoksnį, kuris praleidžia skystį į vidinį gilesnį sluoksnį, o pats vėl labai greitai tampa sausas – taip mažylio odelė išlieka sausa ir nejaučiamas dirginantis šlapimo poveikis. Šios sauskelnės buvo inovatyvios ir vienos pirmųjų, kurių gamyboje buvo panaudotas itin greitai sugeriantis skystį superabsorbentas Odour System SAP. Reaguodamos su šlapimu, smulkios SAP granulės virsta tirštais drebučiais, kurie skysčio jau nebeišskiria atgal, net paspaudus. Naujasis SAP „užrakino“ sauskelnėse negerus kvapus, ko neturėjo kitos pigios sauskelnės, palaikė žemą pH sauskelnės viduje esančiame šlapime, kuris ir dirgina kūdikio odelę. Žemas pH neleidžia ir daugintis bakterijoms, dėl kurių atsiranda nemalonus kvapas.

Tad renkantis sauskelnes, teks tapti šiek tiek chemiku, šiek tiek aplinkosaugininku, šiek tiek dermatologu. Sugaištos minutės, kai skaitysite informaciją apie pasirinktas sauskelnes, atsipirks – sveika kūdikio oda, gera jo nuotaika ir žinojimu, kad darote viską, ką galite geriausio, dėl švaresnės mūsų planetos ateities.

***

Bambo Nature“ – sauskelnės, sukurtos atsižvelgiant į kūdikių, tėvų ir aplinkos poreikius.

Gausus produktų krepšelis: sauskelnės, kelnaitės, paklotai, servetėlės, kosmetika.

Turėdamos unikalų pranašumą „Bambo Nature“ sauskelnės padeda naujoms šeimoms suteikti nerūpestingą pradžią ir laimingas akimirkas.

Stiprūs produkto pamatai.

Oficialūs ekologiniai ženklai.

Daniškos šaknys.

Šeimos įmonės vertybės.