Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymo tema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikoma „gėdinga“, todėl apie tai kalbėti įprastai būna nepatogu. Apklausus asmenis, kuriuos kamuojama ši problema, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju užsimena apie tai lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.

 

Kas yra šlapimo nelaikymas?

 

Tai – nevalingas šlapimo ištekėjimas, sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui. Šlapimo nelaikymas yra ir fizinė, ir socialinė-psichologinė problema. Labai dažnai  apie tai vengiama kalbėti. Sergantieji šią problemą slepia nuo aplinkinių, o gydytojai apie tai paprastai neklausia. Šlapimo nelaikantys pacientai bijo nueiti toliau nuo namų, naudotis visuomeniniu transportu, dėl blogo kvapo neina į svečius, moterys bijo lytinių santykių ir t. t. Taigi tai tampa ne tik asmenine ar higienine, bet ir socialine problema. Šią problemą patys sergantieji laiko normaliu senėjimo procesu, įpranta prie tokios būklės ir nebeieško sprendimo būdų ar specialisto pagalbos. Šlapimo nelaikymas padidina tokių ligonių priklausomybę, jiems dažniausiai reikalinga intensyvesnė priežiūra.

 

Nesprendžiant šios problemos, stipriai nukenčia paciento gyvenimo kokybė.
Kas kenčia nuo šlapimo nelaikymo?

Daugiausia dėl to kenčia moterys, nes  šlapimo nelaikymo atsiradimą paskatina fiziologinės priežastys: gimdymas, sutrikusi hormonų pusiausvyra menopauzės laikotarpiu. Tarp darbinio amžiaus žmonių ši problema aktuali maždaug apie 10 proc. (tarp moterų - net iki 25 proc.). Tarp vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių  šlapimo nelaikymas diagnozuojamas maždaug 40 proc. pacientų. Mat su amžiumi nyksta gleivinė, silpnėja raumenų tonusas (silpnėja šlapimo pūslės sfinkteris – raukas), blogėja inervacija. Senelių slaugos ir globos namuose gyvenančių asmenų šis procentas dar didesnis – apie 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių vargina šis sutrikimas. 

Kokios yra šlapimo nelaikymo priežastys? 

 

Ne vien fiziologiniai organizmo pokyčiai turi įtakos šlapimo nelaikymui. Egzistuoja ir kitos šlapimo nelaikymo priežastys. Šis sutrikimas gali atsirasti po ginekologinio pobūdžio (moterims) bei mažojo dubens (vyrams) operacijų.
Problemų dėl šlapimo nelaikymo gali iškilti ir po traumų (kai pažeidžiamos stuburo smegenys), insulto  (iki 60 proc. atvejų), besikartojančių  šlapimo takų infekcijų, auglių, tam tikrų medikamentų (pvz., diuretikų, raminamųjų preparatų) vartojimo ir kt. Vyrams šlapinimąsi gali sutrikdyti prostatos išvešėjimas (hiperplazija). Šlapimo nelaikymą taip pat gali lemti nutukimas, darbo pobūdis (sunkus fizinis krūvis, lėtinės neinfekcinės ligos (cukrinis diabetas), psichinės ligos, Alzhaimerio liga.

 

„Abena“ priemonės lengvam, vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui

 

Šlapimo nelaikymo sukeltų problemų palengvinimui siūlome rinktis Danijos kompanijos „Abena slaugos produktus. Visi šie produktai turi vienalytį sugeriamąjį sluoksnį, dėl kurio šlapimas yra greičiau sugeriamas, paskirstomas gaminio viduje ir vidinis gaminio užpildas nesukrenta į krūvas ilgėliau panešiojus. „ABENA“ produktai pasižymi dideliu sugeriamumu. Sauskelnių viduje esanti speciali „kanalų sistema” paskirsto šlapimą gaminio viduje – dėl to išvengiama pratekėjimo. „Odour system“ sluoksnis neleidžia sklisti nemaloniam kvapui.

Geriausia rinktis orui laidžius „Abena“ gaminius, kuriuos naudojant oda natūraliai kvėpuoja, tokiu būdu išvengiama jos sudirginimo ir iššutimo.

Norint, kad žmogui būtų patogu naudoti gaminius, skirtus šlapimo nelaikymo problemoms spręsti, labai svarbu parinkti tinkamos formos, dydžio ir sugeriamumo gaminį. „Abena“ produktai pritaikyti skirtingoms šlapimo nelaikymo kategorijoms ir yra skirtingų dydžių.

 

„Abena Premium“ produktai, skirti nelaikantiems šlapimo, yra pirmieji iš „Abena“, turintys ekologišką „Nordic Eco“ ženklą. Šiuo ženklu žymimi tik labai aukštus žaliavų ir gamybos proceso kokybės reikalavimus atitinkantys produktai.

Įsigiję produktą su šiuo ženklu būsite tikri, kad jo sudėtyje nėra:

  • kvapiklių ar aromatinių medžiagų (eterinių aliejų ar augalų ekstraktų);
  • losjonų, kosmetikos priemonių ar drėkiklių;
  • PVC ir ftalatų.

Taip pat šiuo ženklu pažymėtų produktų gamyboje:

  • yra sumažintas kenksmingų chemikalų kiekis;
  • nenaudojama optinė sklaida užpildui;
  • yra atliekų antrinis panaudojimas ir kuo mažesnis atliekų kiekis.