Sloga mažyliui – kaip padėti ir nepanikuoti?

Sloga mažyliui – kaip padėti ir nepanikuoti?

Mažyliui pradėjus sloguoti, ypatingai kūdikiui, ir jeigu tai pirmas vaikas šeimoje, – tai gali mamai sukelti daug jaudulio. Kaip ir kokiais atvejais galima savarankiškai padėti vaikui, o kada reikia kreiptis į specialistą? Konsultuoja šeimos gydytojas Ignatijus Kulišovas (Ignatijus Kulišovas).

 

Reikia būti labai atidiems, jeigu sloga suserga vaikai nuo gimimo iki 2–3 metų: jie dar nemoka ir negali savarankiškai ir taisyklingai išsipūsti nosies dėl tam tikrų fiziologinių priežasčių, vaikams negalima spausti šnervių, kaip tai gali padaryti suaugusieji, nes nosytės kauliukai dar trapūs ir gali būti pažeisti. Todėl tėvų uždavinys – būti atidiems ir stebėti, kad gleivės būtų skystos ir lengvai tekėtų.

Jeigu vaikui užgulta nosis, bet jis valgo, miega, temperatūra nepadidėjusi, tai geras požymis, kuris leidžia mamai nesijaudinti ir nesikreipti į gydytoją. Praktiškai visada per pirmas 2–3 dienas tėvai gali patys ramiai stabilizuoti situaciją.

Dažnai tėvai jaudinasi dėl nežinojimo kaip pašalinti didelį kiekį gleivių iš nosies ertmių. Tokiais atvejais padeda gleivių išsiurbimas specialia įranga – nosies aspiratoriumi. Šiuolaikiniai nosies aspiratoriai tai leidžia atlikti maksimaliai delikačiai, skirtingai nei anksčiau. Svarbu nepamiršti, kad įrangos antgalis būtų minkštas ir nepažeistų vaiko nosies, nes procedūros metu vaikas gali judėti, spardytis.

Naujos kartos aspiratoriaus konstrukcija susideda iš dviejų atgalių: vieną antgalį vienas iš tėvų paima į burną, o kitą įstato į vaiko šnervę ir išsiurbia įkvėpdamas gleives. Tarp šių dviejų antgalių yra kaupiamasis rezervuaras. Daugelis gamintojų rezervuare įrengia filtrus, kurių praktiškai neįmanoma išplauti ir visą laiką reikia pirkti naujus. Neseniai atsirado rinkoje nosies aspiratoriaus modelis „Maria Easy Breath“ su kitokia filtravimo sistema – ją galima išimti ir išplauti, tai nereikalauja papildomų išlaidų. Kai kurios mamos bijo – o jeigu įtrauksiu gleives? Skubame nudžiuginti – vasarą rinkoje pasirodė nosies aspiratoriaus modelis su baterijomis „Maria Clean Nose“ – jis veikia tyliai, turi rezervuarą, minkštus antgalius, jį galima visiškai išardyti ir plauti. Oro išsiurbimo greitis pritaikytas kūdikiams ir mažiems vaikams.

Kai kurie tėvai sako, kad aspiracija nepadeda. Pagrindinė klaida yra ta, kad antra vaiko šnervė neprispaudžiama siurbimo metu, o tai svarbu oro cirkuliavimui. Prieš procedūrą taip pat būtina išskalauti nosį.

Esant dideliam gleivių kiekiui, nepamirškite tepti kremu odą aplink nosį, kad nesukeltumėte dirginimo ir uždegimų.

Dabartinė tendencija – taikyti kuo daugiau natūralių produktų, be jokios „chemijos“. Tačiau kūdikiams iki metų tinka ne visi natūralūs lašai. Geriausias variantas imti jūros vandenį, fiziologinį tirpalą (viską galima įsigyti vaistinėse) ir plauti nosį: užtenka kelių lašų per dieną į kiekvieną šnervę. Vyresniems vaikams galima ir daugiau.

Vaikas dalį skysčio gali praryti – nieko baisaus, tai normalu. Jeigu nosis stipriai užgulta, galima naudoti homeopatinius lašus arba „cheminius“ preparatus, kurie šalina nosies gleivinės patinimą.

Jeigu jums per 2–4 dienas nepavyksta susidoroti su gleivėmis, vaiko nosis užgulta, sveikata negerėja, o netgi blogėja, didėja temperatūra, vaikas nevalgo, kvėpuoja per burną, yra neramus – kreipkitės į gydytoją.

Būkite sveiki!