Nepiktybiniai kiaušidžių dariniai

Nepiktybiniai kiaušidžių dariniai

Moterims iki 40 metų dažniau būdingi nepiktybiniai kiaušidžių dariniai, po menopauzės didėja kiaušidžių piktybinių navikų tikimybė. Yra skiriamos kiaušidžių funkcinės cistos, endometriozinės cistos ir tikrieji nepiktybiniai kiaušidžių dariniai. Kiaušidžių funkcinės cistos susidaro sutrikus kiaušidžių funkcijai ar esant pirmojo nėštumo trečdalio sutrikimams. Tai gali būti folikulinės, geltonkūnio ir tekaliuteininės cistos. Dažniausios yra folikulinės, retesnės geltonkūnio cistos, kurios formuojasi susikaupus kraujui geltonkūnyje. Plyšus geltonkūnio cistai, gali prasidėti smarkus kraujavimas į pilvo ertmę. Geltonkūnio cistos plyšta dažniausiai po traumos, fizinio krūvio metu, po lytinio akto. Tekaliuteininės cistos dažniausiai esti abipusės, sukeliančios abiejų kiaušidžių matmenų padidėjimą.

Funkcinės kiaušidžių cistos gali būti besimptomės. Jos aptinkamos makštinio tyrimo metu arba atliekant ultragarsinį tyrimą. Plyšus geltonkūnio cistai ir esant gausiam kraujavimui į pilvo ertmę, gali pasireikšti hemoraginis šokas.

Funkcinės kiaušidžių cistos gali išnykti be gydymo. Esant folikulinėms cistoms skiriamas 3–6 mėn. trukmės gydymas hormoniniais vaistais. Jei jos išlieka ir po gydymo, tenka moterį operuoti. Jei kiaušidės cista randama moteriai po menopauzės, atliekamas žymens CA-125 tyrimas. Jei cistinis darinys be išaugų ir jo skersmuo ne didesnis kaip 5 cm, moteris turi būti stebima. Jei cistinis darinys yra didesnis kaip 10 cm ir jo struktūra nelygi, ligonę reikia operuoti ir atlikti darinio histologinį tyrimą. Vaisingo amžiaus moteriai rekomenduojama pašalinti cistinį darinį operacijos metu. Jei moteris yra po menopauzės, šalinama visa kiaušidė.

Pagrindinė funkcinių cistų profilaktikos priemonė – ilgalaikis sudėtinių hormoninių kontraceptinių vaistų vartojimas.

Nepiktybiniai kiaušidžių augliai gali susidaryti iš embrioninių ląstelių, iš kiaušidės serozinio dangalo ir iš kiaušidės stromos.

Vieni dažniausių kiaušidžių auglių, kurie sudaro apie trečdalį visų kiaušidžių nepiktybinių navikų, susidaro iš embrioninio audinio. Tai teratoma, dermoidinė cista. Dermoidinės cistos struktūroje randama plaukų, odos ir jos priklausinių, prakaito ir riebalinio audinio ląstelių, raumenų ląstelių, kaulų, dantų ir kt. ląstelių.

Endometriozinės cistos gali būti vienpusės ir abipusės. Jos susidaro susiliejus endometriozės židiniams.

Dažniausiai kiaušidžių nepiktybiniai augliai yra besimptomiai. Endometriozinėms cistoms būdingi skausmai pilvo apačioje, skausmingos mėnesinės, tepimas rudomis išskyromis prieš ir po mėnesinių, skausmingi lytiniai santykiai. Nepiktybiniai kiaušidžių navikai diagnozuojami bimanualiniu, ultragarsiniu tyrimu ar atliekant laparoskopiją. Gydymas operacinis.

 

Šeimos sveikatos enciklopedija. Aut. kolektyvas (leidykla „Alma littera“, 2008 m.)