Vaiko viduriavimas. Kaip skubiai padėti ir išvengti komplikacijų?

Vaiko viduriavimas. Kaip skubiai padėti ir išvengti komplikacijų?

Vaikas, pradėjęs viduriuoti, sukelia paniką namuose, todėl kyla klausimas, ar jau skubėti į ligoninę, ar dar galima palaukti ir bandyti patiems padėti vaikui? Konsultuoja dr. Indrė Plėštytė-Būtienė, vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė, biomedicinos mokslų daktarė, populiaraus tinklaraščio „Kasdieniai vaikų gydytojos užrašai“ bei beveik 20 tūkst. sekėjų turinčios paskyros instagrame @vaikugydytoja autorė.

Kodėl vaikučiui viduriuojant būtina skubiai reaguoti?

Lengvai viduriuojančiam vaikui galima taikyti tausojančią dietą, žindomam – vis dažniau pasiūlyti mamos pieno, tačiau, siekiant išvengti komplikacijų, svarbiausia – sustabdyti viduriavimą ir atstatyti netektų skysčių bei elektrolitų kiekį. Žinoma, netektų skysčių atstatymas vaikui reikalauja daug tėvų pastangų. Sergantis vaikas nenori nei gerti, nei valgyti. Tačiau tiesiog laukti, kol mažasis pasveiks ir pats paprašys atsigerti, nevalia. Laikas viduriuojančiam vaikui svarbus – ryškėjant skysčių netekimui, dehidratacijos laipsniui, galimos įvairios ligos komplikacijos.

 

Kodėl viduriuojant būtini skysčiai?

Pagrindiniai gydymo principai turi būti gausaus viduriavimo stabdymas bei skysčių ir rūgščių šarmų balanso koregavimas specialiais peroralinės rehidratacijos tirpalais. Skysčius reikia girdyti nedideliais kiekiais, geriausiai po 5–10 ml kas 2–3 minutes. Juos galima sugirdyti vaikui ir arbatiniu šaukšteliu ar pipete. Viduriavimo metu gausūs skysčiai per virškinamąjį traktą praeina per greitai, kad būtų absorbuojami, todėl skysčius reikia gurkšnoti pamažu.

Ar viduriavimui gydyti pakanka paprasto vandens?

Deja, paprastas vanduo esant gausesniam viduriavimui ir ryškėjant dehidratacijai netinka – jame nėra pakankamai druskos, todėl iš ląstelių pašalina mineralus ir mažina maistinių medžiagų pasisavinimą. Pagrindinis ūmaus viduriavimo gydymo metodas – geriamoji rehidratacinė terapija sumažinto osmoliariškumo tirpalais, kurie efektyviai mažina viduriavimą, vėmimą ir intraveninių skysčių poreikį. Lašinė skysčių infuzija skiriama tik netoleruojant geriamų rehidratacijos tirpalų ar esant sunkiam dehidratacijos laipsniui.

Kaip saugiai ir greitai padėti mažyliui?

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad viduriuojančiam vaikui turi būti parenkami ne tik atitinkami rehidrataciniai skysčiai. Svarbu, esant gausiam viduriavimui, vartoti ir diosmektito preparatus, kurie padengia gleivinę ir apsaugo ją padidindami gleivinės atsparumą bei surišdami bakterijas, virusus ir toksinus. Nustatyta, kad diosmektitas sudaro plastišką klampią plėvelę, kuri tiesiogiai padengia žarnyno gleivinę ir  padidina jos atsparumą gleivinę žalojantiems veiksniams. Tokiu būdu šis preparatas sustabdo infekcijos plitimą ir skysčių praradimą.

Tačiau susiduriama su nemenku iššūkiu – kaip ir rehidrataciniai skysčiai, taip ir diosmektito preparatai yra sunkiai įveikiami mažylio skonio suvokimui. Jei vieną preparatą sugirdyti mažyliui yra sudėtinga, tai norint įsiūlyti antrąjį – tėvams reikia panaudoti visus aktorinius įgūdžius.

 

Todėl labai džiugu, kad pagaliau gydytojai gali pasiūlyti naują preparatą „Catidral, į kurio sudėtį įeina ir diosmektitas, ir visi reikalingi elektrolitai bei gliukozė. Viena pakuotė namuose, o sprendžiamos dvi problemos – sustabdomas viduriavimas ir  atstatoma normali skysčių ir druskų pusiausvyra. Kadangi šį preparatą gali vartoti visi: kūdikiai nuo 2 metų amžiaus, vaikai ir suaugę, „Catidral būtinai turėtų atsirasti visų namų vaistinėlėse. Be to, jis yra skanus ir priimtinesnis vaikams dėl vanilės skonio. Taigi, vartojant vieną preparatą, padidėja tikimybė, kad bus laikomasi gydytojo paskirtų rekomendacijų ir vaikas bus tinkamai gydomas.