Sloguojantiems: 3 ženklai, kad galite būti priklausomas nuo nosies purškalų

Sloguojantiems: 3 ženklai, kad galite būti priklausomas nuo nosies purškalų

Nesibaigiantis nosies užgulimas ar nuolat varvanti nosis – šie simptomai gali signalizuoti ne tik apie rudeninį peršalimą, bet kartais netgi apie priklausomybę nosies purškalams. „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė įvardija, kad dažniausiai tokia priklausomybė išsivysto nuo neteisingo nosies purškalo vartojimo, o tam gali pakakti vos 3 dienų. Ji įvardija, kaip atpažinti šią priklausomybę bei kaip ją gydyti.

Numoja ranka į rekomendacijas

Prasidėjus rudens peršalimo sezonui išauga susirgimų kvėpavimo takų ligomis rizika. „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė įvardija, kad vienas dažniausių peršalimo ligų simptomų – sloga arba užgulusi nosis.

„Vaistinėje tenka sulaukti pacientų, besiskundžiančių įsisenėjusia sloga ar nosies užgulimu. Kaip jie patys sako – vartojo nosies purškalą, tačiau jis taip ir nepadėjo. Paklausus, kaip vartojo nosies purškalą, ne kiekvienas turi atsakymą, nes vaistą vartojo ne pagal instrukciją, o iš „pajautimo“. Būtent toks nosies purškalų vartojimas, nesilaikant taisyklių ir purškiantis vos pajutus simptomų paūmėjimą, gali paskatinti priklausomybės išsivystymą, kada nutraukus gydymą, sugrįžta nosies užgulimas, čiaudulys ar bėganti nosis“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Priklausomybė gali išsivystyti per 3 dienas

„Nosies purškalą, kaip bet kurį kitą vaistą, reikia vartoti tiksliai – taip, kaip gamintojai nurodo instrukcijoje ir rekomenduoja gydytojas ar vaistininkas. Dažniausiai nosies purškalai yra skirstomi į dvi grupes – dekogestantai ir druskos-vandeniniai tirpalai. Prieš vartojant juos, reikėtų išsiaiškinti, kaip teisingai normuoti, o svarbiausia – kada vertėtų sustoti. Pavyzdžiui, druskos-vandens tirpalus galima vartoti iki 2 savaičių, tuo tarpu nosies purškalus su dekongestantais – ne ilgiau kaip 5-7 paras“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Vaistininkė pabrėžia, kad neteisingai vartojant nosies purškalus su dekongestantais – t. y. purškiantis juos į nosį daugiau kaip 3 kartus per dieną po vieną paspaudimą į kiekvieną šnervę – priklausomybė gali išsivystyti netgi per 3 dienas.

„Nosies purškalai su dekongestantais gali palengvinti jūsų slogą ar nosies užgulimą. Tačiau vartojant ilgiau ir dažniau, nosies gleivinė gali priprasti ir tuomet, norint numalšinti simptomus, gali prireikti vis daugiau šio purškalo. Geriau nelaukti tokio meto, ir praėjus visą gydytojo arba vaistininko paskirtą gydymą, nutraukti purškalo vartojimą. Jeigu po to pajusite nosies gleivinės patinimą ir užgulimą, neskubėkite vartoti vaisto – greitu metu šis pojūtis praeis“, – sako vaistininkė.

Kaip sustabdyti šią priklausomybę?

„Jeigu nustojus vartoti nosies purškalą, jums iš naujo užgulė nosis, neapsigaukite – tai ne peršalimo simptomas, kurio malšinimui reikėtų vaisto. Tai gali būti priklausomybės požymis, kurį gali padėti numalšinti garų inhaliacijos namie – į karštą vandenį įlašinkite kelis lašus eterinio pipirmėčių ar mėtų aliejaus ir pakvėpuokite šių garų per nosį. Taip pat kvėpavimą gali palengvinti nosies plovimo rinkiniai su druskos tirpalu druskos tirpalu ir hialurono rūgštimi“, – sako vaistininkė G. Kruopytė.

Kai nepadeda šios priemonės vaistininkė pataria kreiptis į gydytoją, kuris įvertintų priklausomybės lygį ir paskirtų individualų gydymą šiai problemai įveikti.