Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas gėdinga tema, kuria kalbėti vis dar nepatogu. Apklausus asmenis, kuriuos kamuoja ši problema, nustatyta, kad tik penktadalis jų pasisako apie tai savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.


Kas yra šlapimo nelaikymas?
 

Tai nevalingas šlapimo ištekėjimas, sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui. 

Šlapimo nelaikymas yra ir fizinė, ir socialinė-psichologinė problema. Labai dažnai  apie tai vengiama kalbėti. Sergantieji tai slepia nuo aplinkinių, o gydytojai apie tai paprastai neklausia. Šlapimo nelaikantys pacientai bijo nueiti toliau nuo namų, naudotis visuomeniniu transportu, dėl blogo kvapo neina į svečius, moterys bijo lytinių santykių ir t. t. Taigi tai tampa jau ne tik asmenine ar higienine, bet ir socialine problema.  Patys sergantieji šią problemą laiko normaliu senėjimo procesu, įpranta prie tokios būklės ir nebeieško sprendimo būdų ar specialisto pagalbos. Šlapimo nelaikymas padidina tokių ligonių priklausomybę, jiems prireikia intensyvesnės priežiūros.

 

Nesprendžiant šios problemos, gerokai nukenčia paciento gyvenimo kokybė.
Kas kenčia nuo šlapimo nelaikymo?
Daugiausia šlapimo nelaikymo problema kamuoja moteris, kurioms  šlapimo nelaikymo atsiradimą paskatina fiziologinės priežastys: gimdymas, sutrikusi hormonų pusiausvyra menopauzės laikotarpiu. Tarp darbingo amžiaus žmonių ši problema aktuali maždaug apie 10 proc. (tarp moterų – net iki 25 proc.). Tarp vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių  šlapimo nelaikymas diagnozuojamas maždaug 40 proc. pacientų. Mat, su amžiumi nyksta gleivinė, silpnėja raumenų tonusas (silpnėja šlapimo pūslės sfinkteris – raukas), blogėja inervacija. Senelių slaugos ir globos namuose šis procentas dar didesnis – apie 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių vargina šis sutrikimas. Kokios yra šlapimo nelaikymo priežastys? 

Ne vien fiziologiniai organizmo pokyčiai lemia šlapimo nelaikymą. Egzistuoja ir kitos šlapimo nelaikymo priežastys. Šis sutrikimas gali atsirasti po ginekologinio pobūdžio (moterims) bei mažojo dubens (vyrams) operacijų.
Problemų dėl šlapimo nelaikymo gali iškilti ir po traumų (kai pažeidžiamos stuburo smegenys), insulto  (iki 60 proc. atvejų), besikartojančių  šlapimo takų infekcijų, auglių, tam tikrų medikamentų (pvz., diuretikų, raminamųjų preparatų) vartojimo ir kt. Vyrams šlapinimąsi gali sutrikdyti prostatos išvešėjimas (hiperplazija). Šlapimo nelaikymą taip pat gali lemti nutukimas, darbo pobūdis (sunkus fizinis krūvis, lėtinės neinfekcinės ligos (cukrinis diabetas), psichinės ligos, Alzheimerio liga.


ABENA priemonės lengvam, vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui

Šlapimo nelaikymo sukeltoms problemoms palengvinti siūlome rinktis Danijos kompanijos „Abena“ slaugos produktus. Visi šie produktai turi vienalytį sugeriamąjį sluoksnį, dėl kurio šlapimas yra greičiau sugeriamas, paskirstomas gaminio viduje ir gaminiai nesukrenta į krūvas ilgėliau panešiojus. „Abena“ produktai išsiskiria dideliu sugeriamumu. Sauskelnių viduje esanti speciali „kanalų sistema“ paskirsto šlapimą gaminio viduje – dėl to išvengiama pratekėjimo, o Odour system“ sluoksnis neleidžia sklisti nemaloniam kvapui.

Geriausiai rinktis orui laidžius „Abri“ gaminius, kuriuos naudojant oda natūraliai kvėpuoja, todėl išvengiama jos sudirginimo ir iššutimo.

Norint, kad žmogus, naudodamas šlapimo nelaikymo problemoms spręsti skirtus gaminius, jaustųsi patogiai, labai svarbu parinkti tinkamos formos, dydžio ir sugeriamumo gaminį. „Abri“ produktai pritaikyti skirtingoms šlapimo nelaikymo kategorijoms ir yra skirtingų dydžių.


„Abena“  gaminių savybės ir jų žymėjimas:

Maksimali apsauga nuo pratekėjimo
   
Labai greitas sugeriamumas dėl „kanalų sistemos”

   Odour system“ sugeria ir neleidžia sklisti nemaloniam kvapui
Sausas paviršius nedirgina odos ir nesukelia iššutimų
  Orui laidus paviršius
 

Abena Premium“ produktai, skirti šlapimo nelaikymui, yra pirmieji iš „Abena“, turintys ekologišką „Nordic Eco“ ženklą. Šiuo ženklu žymimi tik labai aukštus žaliavų ir gamybos proceso kokybės reikalavimus atitinkantys produktai.

Šlapimo nelaikymo priemonių gamintoja „Abena“ siūlo naujus produktus, kurie pažymėti ekologiniu „Nordic Eco“ ženklu, dar vadinamu SWAN (Gulbės ženklu). Šis ženklas yra oficialus ekologinis Šiaurės Europos šalių ženklas, kurį pirmą kartą Šiaurės Europos šalių ministrų taryba panaudojo 1989 metais. Juo ženklinami produktai atitinka griežtus aplinkosaugos bei kokybės reikalavimus ir yra saugūs vartotojui bei turi mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. Įsigiję produktą, pažymėtą šiuo ženklu, būsite tikri, kad jo sudėtyje nėra:

  • kvapiklių ar aromatinių medžiagų (eterinių aliejų ar augalų ekstraktų).
  • losjonų, kosmetikos priemonių ar drėkiklių.
  • PVC ir ftalatų.
     

Taip pat šiuo ženklu pažymėtų produktų gamyboje:

  • yra sumažintas kenksmingų chemikalų kiekis;
  • nenaudojama optinė sklaida užpildui;
  • yra atliekų antrinis panaudojimas ir kuo mažesnis atliekų kiekis.