Peršalus pasveikti padeda ne vien vaistai

Peršalus pasveikti padeda ne vien vaistai

Kodėl susergame peršalimo ligomis?

Žiemos–pavasario sezono metu beveik kiekviena šeima susiduria su peršalimo ligomis. Peršalimo ligos - tai sezoninės ligos, kurias dažniausiai sukelia virusai. Peršalimas pasireiškia nosies gleivinės paburkimu, padidėjusia gleivių sekrecija, kosuliu, karščiavimu, čiauduliu, galvos skausmu ir kt. Tokiais simptomais dažniausiai pasireiškia ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos, plintančios oru lašeliniu keliu. Ūmios virusinės respiratorinės infekcijos yra labai užkrečiamos, nes nosiaryklėje ir burnoje esantys virusai, ligoniui kalbant, čiaudint ir kosint, lengvai pasišalina ir patenka pas naują savo auką. Visiems jiems ypač palanki drėgmė: sausame ore šie virusai greitai žūtų, o drėgname ištveria gerokai ilgiau. Šios infekcijos klastingos tuo, kad labiausiai užkrečiamos pirmomis valandomis. Kartais žmogus dar nė pats gerai nesuvokia, kad serga (peršti gerklę, “kutena” nosį), bet aplinkiniams jau yra pavojingas. 

 

Neskubėkite griebtis vaistų!

Atminkite, jog nėra plačiai vartojamų vaistų, veikiančių peršalimo ligų priežastį - virusus. Todėl gydantis neskubėkite griebtis vaistų. Tik ligonio imuninė sistema gali susidoroti su infekcija. Per keletą dienų ji pradeda gaminti efektyviai su peršalimą sukėlusiu virusu kovojančius antikūnius. Svarbu padėti organizmui pačiam kovoti su virusais. Sudėtiniai vaistai nuo peršalimo gerina savijautą, bet ligos negydo. O jei jie vartojami neracionaliai, liga gali net užsitęsti. Kol liga tik prasideda, jos simptomus gali palengvinti augaliniai preparatai, paprastos procedūros. 

Aiškiausias ženklas, kad organizmas kovoja su virusais, yra karščiavimas, sloga ir kosulys. Neskubėkite bet kokia kaina mažinti karščiavimo - nors ūminius simptomus ir nuslopinsite, bet susilpninsite gynybines organizmo jėgas. Karščiavimas sudaro nepalankias sąlygas ligos sukėlėjams, todėl temperatūros, jei ji ne didesnė nei 38 laipsniai, mažinti nereikėtų. Karščiavimas yra apsauginė organizmo reakcija. Kitų ligų nekamuojamas organizmas paprastai per keletą dienų pats įveikia peršalimą. Tad geriau vartokite daugiau skysčių - gerkite daug karštos vaistažolių arbatos su medumi, pasidarykite karštas kojų voneles, keletą dienų pagulėkite lovoje. Kosulys taip pat yra tam tikra refleksinė organizmo reakcija į dirginimą, kaip reikšmingas organizmo apsauginis refleksas. Dėl virusų ir mikrobų poveikio gerklėje arba bronchuose kaupiasi įvairios dėl uždegimo atsiradusios medžiagos, gleivės ir pūliai. Stipriai dirginamos nervinės ląstelės atitinkamai sutrikdo ritmingą kvėpavimą, ir mes pradedame kosėti. Organizmas tokiu būdu šalina normaliam kvėpavimui trukdančius teršalus. 

 

Į pagalbą - vaistažolės

Gydymui turi būti renkamiesi tie vaistai, kurie naudingesni sveikatai - pakankamai veiksmingi bei saugūs (mažiausia žalos rizika). Nors medicina žengia į priekį ir sukuriama vis naujesnių efektyvesnių cheminių preparatų, augaliniai preparatai išlaiko savo vertę. Vaistingųjų augalų poveikis paprastai yra platesnis ir švelnesnis nei sintetinių medžiagų, tai ypač svarbu gydant vaikus, vyresnius žmones, kurie labiausiai jautrūs cheminiams vaistams. Šiandien moksliškai įrodyta, kad negalavimus gydo augaluose kaupiamos veikliosios medžiagos, tam tikri cheminiai junginiai: alkaloidai, glikozidai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir kt. Nereikėtų pamiršti, kad vaistažolės – taip pat vaistai, jose esančios minėtos medžiagos, vartojamos neteisingai, gali ir pakenkti. Tad vaistažolių arbatas galima pirkti tik vaistinėse, į kurias jos  patenka perėję itin kruopščios kokybės kontrolės kelią. Augaliniams preparatams, parduodamiems vaistinėse, taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir cheminiams-sintetiniams preparatams. Jie turi atitikti vaisto sudėties reikalavimus dėl kokybės, veiksmingumo ir saugumo. 

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, reikėtų gerti kuo daugiau vaistažolių bei jų mišinių arbatų su medumi (kas dvi valandas). Itin veiksmingi lietuviški peršalus vartojami vaistažolių mišiniai „GRIPOLIS“, kurių galima rasti visose Lietuvos vaistinėse. „GRIPOLIS-C“ (ramunėlių, liepžiedžių, melisų, erškėčių vaisių mišinys) vartojamas kaip pagalbinis preparatas karščiuojant ir sergant infekcinėmis ligomis, mažina gleivinės suerzinimą esant kvėpavimo takų katarui, nežymiai skatina prakaitavimą ir papildo organizmą vitaminu C. „GRIPOLIS-2“ - panašiai veikiantis pagalbinis preparatas peršalus, be to, stipriau veikia priešuždegimiškai. Šis preparatas gali padėti, kai uždegiminis procesas yra ilgiau užsitęsęs ir stipresnis. Jo sudėtyje esantys žemuogių, aviečių lapai stiprina priešuždegiminį veikimą, šeivamedžio žiedai – prakaitavimą, saldžiųjų pankolių vaisiai – didina sekreto išsiskyrimą. „GRIPOLIS NAKČIAI” – specialiai sukurtas vartoti nakčiai. Jo sudėtyje esantys augalai pasižymi ne tik antimikrobiniu,  uždegimą mažinančiu, vitaminizuojančiu, bet ir raminančiu, nemigą šalinančiu poveikiu.

Kosint puikiai tinka atsikosėjimą lengvinančios anyžių vaisių, debesylų šaknų arbatos, eukaliptų lapų arbata bei inhaliacijos, kurios labai naudingos ir sloguojant (valgomasis šaukštas vaistažolių supilamas į inhaliatorių ir užpilamas stikline verdančio vandens),  specialūs vaistinėse perkami įvairūs atsikosėjimą lengvinantys vaistažolių mišiniai. Vaistinėse galima įsigyti ypač veiksmingų lietuviškų vaistažolių mišinių – “BRONCHOS”. Jie gali padėti sergant bronchitu ir esant sausam kosuliui. Į sudėtį įeinantys augalai gali palengvinti atsikosėjimą gausindami ir skystindami bronchų sekretą. “BRONCHOS” vaistažolių mišinių yra ir pritaikytų vaikams, taip pat nakčiai, kurio sudėtyje be augalų, skatinančių atsikosėjimą ir slopinančių uždegimą, yra  mažinančių kvėpavimo takų jautrumą, švelniai raminančių, padedančių lengviau užmigti. Nereikėtų pamiršti ir tradicinės liepų žiedų, aviečių lapų arbatos, jos labai tinka karščiuojant, skaudant gerklei. 

Ir, žinoma, niekas kitas mumis taip nepasirūpins, kaip mes patys. Peršalimas - nuovargio liga. Tik nusilpęs organizmas neatsparus virusams. Taigi jei mylėsime ir stebėsime save, gerai maitinsimės, pakankamai pailsėsime, imsimės priemonių ligai įveikti, peršalimo ligų sezonas rūpesčių mums nepridarys. O jei jau nepavyks šių nemalonumų išvengti, pasirinkime gydymuisi naudingesnes sveikatai priemones – natūralius vaistažolių preparatus - pakankamai veiksmingus bei saugius.